Don Juan. Piekło się o niego upomniało...

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 21:30
Cyniczny kochanek, bezwzględny oszust i bluźnierca. Najostrzejsza i najbardziej kontrowersyjna sztuka Moliera w sobotę w Dwójce.
Don Juan. Piekło się o niego upomniało...
Foto: wikipedia commons/użytkownik Malene Thyssen

340 lat temu 17 lutego 1673 roku zmarł Jean Baptiste Poquelin zwany Molierem do dziś uważany za jednego z najwybitniejszych dramatopisarzy wszech czasów. Przypomnimy zrealizowane w 1996 roku słuchowisko wg "Don Juana" - sztuki napisanej w 1665 roku, która była odpowiedzią pisarza na krytykę jego "Świętoszka".
Don Juan - cyniczny kochanek, który najpierw uwodzi Annę, a potem zabija w pojedynku jej ojca przybiera pozę "świętoszka" udając "nawrócenie" i pozorną religijność. Unika w ten sposób zemsty pokrzywdzonych. Ostatecznie ginie pochłonięty żywcem przez piekło.
Historia tej postaci stworzonej przez dominikanina i przeora klasztoru w arcykatolickiej Hiszpanii – dramatopisarza Tirso de Molinę, której motyw wielokrotnie wykorzystywany był w literaturze i sztuce posłużyła Molierowi by napiętnować wartości uznawane przez epokę, w której panuje obłuda, moralne rozluźnienie i pycha.

Utwór wśród współczesnych Moliera wzbudził duże kontrowersje. Po 14 spektaklach autor, za radą króla, zdecydował się zaprzestać grania tej komedii. Na publikację w formie druku nigdy się nie zdecydował.

"Don Juan", Molier, reżyseria Marka Obertyna, muzyka Roberta Satanowskiego, obsada: Robert Czebotar, Jan Prochyra, Agata Kulesza, Małgorzata Kożuchowska, Agnieszka Pilaszewska, Piotr Adamczyk, Opania Marian, Franciszek Pieczka, Adam Bauman, Marcin Troński, Gustaw Holoubek, Piotr Fronczewski


16 lutego (sobota), godz. 22.45

Czytaj także

"Molier prowadził grę, którą dziś trudno nam zrozumieć"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 15:00
- W 90% na scenach polskich Molier jest piekielnie muzealny, a przecież premiery jego sztuk były dla widzów szokiem - mówił w Dwójce dr. Michał Mizera, uczestnik Dwójkowej dyskusji na temat współczesnego odczytywania dzieł "francuskiego Szekspira".
rozwiń zwiń