Polskie Radio
Section05
Gustaw Holoubek

"Dziady". Pretekst do antysemickiego marca 1968 roku

- Przedstawienia "Dziadów" Dejmka stały się polityczną odskocznią o wymowie antyradzieckiej - mówił I sekretarz PZPR Władysław Gomułka do warszawskiego aktywu partyjnego. 30 stycznia 1968 roku studenci przeprowadzili pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Warszawie demonstrację przeciwko zdjęciu przez cenzurę spektaklu "Dziady" w reżyserii Kazimierza Dejmka.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Seweryn Gustaw Holoubek HISTORIA Kazimierz Dejmek marzec 1968 Warszawa Władysław Gomułka

Aneta Kopacz: "Myśmy już byli" to film o ludziach kultury i ponadczasowych wartościach

- Powstał film o życiu, pewnych mądrościach, które wciąż są bardzo aktualne. O tych wartościach już nie słyszymy, trochę o nich zapomnieliśmy, mijamy je w tym naszym pędzie życia. Dobrze jest wrócić do wierszy, piosenek, literatury i tego, co mieli nam do przekazania ludzie bardzo mądrzy i utalentowani - mówiła w Dwójce reżyserka Aneta Kopacz.
Zobacz więcej na temat:  film polski film dokumentalny dokument Warszawa cmentarz Powązki Kalina Jędrusik Gustaw Holoubek Stare Powązki Dwójka Paweł Siwek Aneta Kopacz

Stanisław Radwan we wspomnieniach. "Obcowanie z nim było wielkim wyróżnieniem"

- Bezwzględnie dokonania kompozytorskie są wybitne i ponadczasowe. Krzysztof Penderencki uważał, że to był jego najzdolniejszy uczeń. Podkreślał to po wielu latach - mówi dziennikarz i krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Jak zauważa, każda z osób, która przewinęła się przez życie tego twórcy, czuła się wyjątkowa. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Stanisław Radwan Anna Popek Andrzej Wajda Tadeusz Łomnicki Jerzy Jarocki Gustaw Holoubek TEATR

Jan Englert. "Amatorszczyzny nie wpuszczam do Teatru Narodowego"

"Jako dyrektor konsekwentnie powierza reżyserię młodym twórcom, dba o reprezentatywność repertuaru, w którym dramaturgia współczesna spotyka się z dawną i najdawniejszą, ale przede wszystkim o najwyższą jakość artystyczną spektakli" – pisze o Janie Englercie historyk teatru prof. Barbara Osterloff na portalu Encyklopedia Teatru Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert kino film polski Teatr Narodowy w Warszawie Gustaw Holoubek

Mija 100 lat od urodzin Gustawa Holoubka. W Jedynce przypomnieliśmy sylwetkę aktora [POSŁUCHAJ]

Gustaw Holoubek, znakomity aktor teatralny, filmowy, radiowy i telewizyjny, także reżyser, pedagog, dyrektor teatrów, przyszedł na świat w Krakowie - 21 kwietnia 1923 roku. Z okazji setnej rocznicy urodzin Gustawa Holoubka Program 1 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje poświęcone pamięci tego znakomitego i wszechstronnie utalentowanego aktora. 
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Holoubek aktorstwo