Banda Nella Nebbia

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 15:53
Laureat Grand Prix tegorocznego festiwalu muzyki folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja proponuje muzykę, jakiej w kręgu polskiego folku jeszcze nie było! Grupa Banda Nella Nebbia wystąpi 10 lipca o godz. 16.00 w Muzeum Inżynierii Miejskiej
Audio
  • 36. Euroradio Folk Festival: Banda Nella Nebbia (Dwójka)
Grupa Banda Nella Nebbia
Grupa Banda Nella NebbiaFoto: Bartosz Wojciechowski/PR

Laureat Grand Prix tegorocznego festiwalu muzyki folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja proponuje muzykę, jakiej w kręgu polskiego folku jeszcze nie było! To wybuchowa mieszanka, zachwycająca zarówno niespotykaną energią, jak i precyzją wykonania, żywiołowością i dyscypliną. Na pewno jest to propozycja rewelacyjna.

Banda Nella Nebbia to autorski projekt pochodzącego z Litwy kompozytora i basisty Justinasa Važnevičiusa występującego pod pseudonimem Franciszek Szpilman. Do współpracy zaprosił muzyków z Sejn i Warszawy. Ich muzyka to połączenie żywiołu jazzowego, może nawet avant-jazzowego z rockową dynamiką i wpływami muzyki tradycyjnej. Słuchaczom ich twórczości na myśl przychodzą skojarzenia z dokonaniami Franka Zappy, Johna Zorna czy rockowego zespołu Primus. Tych konotacji jest zresztą dużo więcej. Ważnym źródłem inspiracji jest także tradycyjna muzyka litewska, klezmerska i polska.

Wyrazista artystyczna wizja, którą lider zaproponował na Nowej Tradycji z zespołem Banda Nella Nebbia przyniosła Franciszkowi Szpilmanowi także nagrodę specjalną im. Czesława Niemena dla wyróżniającej się osobowości. Muzyk angażuje się bowiem bez reszty w sceniczną prezentację, proponując brawurowe partie na gitarze basowej, a przy tym – równolegle – dyrygując kolegami.
Franciszek Szpilman w przeszłości stał na czele litewskiej grupy Banda Dzeta, która koncertowała przed kilkoma laty w Polsce. Teraz czas na krakowską premierę jego nowej, rewelacyjnej formacji.

Skład:

Kacper Szroeder - trąbka
Tomasz Stawiecki - saksofon, klarnet, klarnet basowy
Piotr Janiec - tuba
Konstanty Szemraj - gitara
Mateusz Szemraj - lutnia
Dominika Korzeniecka - bęben
Amar Ziembiński - perkusja
Franciszek Szpilman - gitara basowa, altówka

Goście zespołu:

Dominyka Kriščiūnaitė - śpiew
Raminta Kriščiūnaitė - śpiew
Lauksmina Kriščiūnaitė – śpiew

36. Euroradio Folk Festival grupa Banda Nella Nebbia reprezentuje Polskie Radio.

Zobacz więcej na temat: Dwójka MUZYKA