Kapela ze Wsi Warszawa i Mercedes Peón

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 16:26
Spotkanie jednej z najsłynniejszych grup polskiego folku i wybitnej artystki z hiszpańskiej Galicji owocuje fascynującymi efektami artystycznymi. Artyści wystąpią 11 lipca o godz. 21.00 na Scenie Plac Wolnica.
Audio
  • 36. Euroradio Folk Festival: Kapela ze Wsi Warszawa i Mercedes Peón (Dwójka)
Kapela ze Wsi Warszawa
Kapela ze Wsi WarszawaFoto: mat. promocyjne

Na wielki finał festiwalu artyści zaprezentują program będący efektem trwającej blisko trzy lata muzycznej znajomości - wspólne kompozycje z zapowiadanego na jesień nowego albumu Kapeli ze Wsi Warszawa i Mercedes Peón "Święto Słońca".

Powołana do życia w 1997 roku Kapela ze Wsi Warszawa to dziś jeden z najważniejszych zespołów na europejskiej scenie muzyki etnicznej. To jeden z najwybitniejszych przedstawicieli i symboli polskiego folku. Instrumentarium grupy jest tradycyjne (skrzypce, cymbały, baraban, bęben obręczowy), ale brzmienie zupełnie nowoczesne. Każde wydawnictwo zespołu to nowe artystyczne eksperymenty i fuzje orbitujące wokół korzennej muzyki szeroko pojmowanego obszaru Mazowsza.

Ich fonograficznym debiutem była spontaniczna i pełna radości muzykowania płyta "Hopsasa" z 1998 roku. Międzynarodowe sukcesy przyszły wraz z wydaniem drugiego albumu "Wiosna Ludu" z 2002 roku. Od tego czasu zespół grywa na najważniejszych festiwalach, a jego nowe dokonania oczekiwane są przez sympatyków w wielu krajach świata. Ostatnim z nich jest jak dotąd płyta "Nord" z 2012 roku, nagrana we współpracy m.in. z członkami słynnej szwedzkiej grupy Hedningarna.

Mercedes Peón to jedna z najważniejszych postaci hiszpańskiej sceny world music. Jej niezwykle energetyczne występy to pokaz prawdziwej wirtuozerii – dzięki wykorzystaniu loopów, sampli, własnego głosu i wielu instrumentów artystka buduje na scenie fascynujące ściany dźwięku. W dyskografii ma kilka świetnie przyjmowanych autorskich płyt. Wspólnie z Kapelą ze Wsi Warszawa kreuje nowy muzyczny świat.

Skład:

Mercedes Peón – śpiew, elektronika
Magdalena Sobczak Kotnarowska – śpiew, cymbały
Sylwia Świątkowska – śpiew, skrzypce, fidel płocka
Ewa Wałecka – skrzypce, śpiew
Piotr Gliński – baraban, perkusjonalia
Paweł Mazurczak – kontrabas
Maciej Szajkowski – bębny obręczowe, perkusjonalia
Miłosz Gawryłkiewicz – trąbka

Na 36. Euroradio Folk Festivalu artyści reprezentują Polskie Radio.

Zobacz więcej na temat: Dwójka MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak