Zakir Hussain & Rakesh Chaurasia Duo

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 14:37
Podczas koncertu oficjalnie rozpoczynającego festiwal Europejskiej Unii Nadawców wystąpią dwaj wielcy artyści: Zakir Hussain i Rakesh Chaurasia. Występ odbędzie się 8 lipca o godz. 20.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Audio
  • 36. Euroradio Folk Festival: Zakir Hussain - utwór 1. (Dwójka)
  • 36. Euroradio Folk Festival: Zakir Hussain - utwór 2. (Dwójka)
  • 36. Euroradio Folk Festival: Zakir Hussain - utwór 3. (Dwójka)
  • 36. Euroradio Folk Festival: Zakir Hussain - utwór 4. (Dwójka)
Mistrz gry na tablach, gwiazda EtnoKrakow 2015 - Zaikr Hussain - urodził się w 1951 r. w Bombaju
Mistrz gry na tablach, gwiazda EtnoKrakow 2015 - Zaikr Hussain - urodził się w 1951 r. w BombajuFoto: mat. prasowe

Zakir Hussain to jedna z niekwestionowanych legend world music, wirtuoz gry na tabli, artysta koncertujący i nagrywający z największymi sławami, również scen jazzowych.

Jego ojcem był słynny muzyk Ustad Alla Rakha. Dzięki ojcu Zakir uczył się gry na instrumentach od najwcześniejszego dzieciństwa. Występował już jako kilkunastolatek. W wieku dziewiętnastu lat po raz pierwszy wyjechał do Stanów Zjednoczonych, koncertując u boku Ravi Shankara.

Publiczność pamięta doskonale wybitne płyty Hussaina, z albumem „Making Music”, nagranym dla słynnej wytwórni ECM na czele. Krążek ten bywa uznawany za jedną z najwspanialszych muzycznych fuzji Wschodu i Zachodu. Partnerami lidera byli tam John McLaughlin, Jan Garbarek i legendarny Hariprasad Chaurasia – wuj Rakesha, którego usłyszymy w Krakowie.

Z Johnem McLaughlinem Hussain współpracował wielokrotnie, m.in. współtworząc świetne nagrania jego grup Shakti i Remember Shakti. Z kolei wspólnie z Billem Laswellem prowadził grupę Tabla Beat Science, gromadzącą wybitnych tablistów i perkusjonistów. Współtworzył też znakomite projekty Planete Drum i Global Drum. Współpracował z największymi – od George’a Harrisona i Vana Morrisona po Phaoraha Sandersa i Charlesa Lloyda. Sam jest dziś żywą legendą muzyki.

Rakesh Chaurasia jest nie tylko bratankiem, ale też jednym z najbardziej utalentowanych uczniów Hariprasada Chaurasii. Gra na bansouri, tradycyjnym hinduskim flecie bambusowym. Ma za sobą współpracę m.in. ze słynnym Talvinem Singhiem. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu albumów. Prowadzi m.in. grupę RAF czyli Rakesh and Frieds.

Skład:

Zakir Hussain – tabla, instrumenty perkusyjne

Rakesh Chaurasia – bansouri

Zapraszamy na koncert, który odbędzie się w środę (8.07) o godz. 20.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Festiwalowe bilety i karnety do nabycia od 11 czerwca - zobacz informacje.

Zobacz więcej na temat: EBU folk Indie