Polskie Radio
Section05
EBU

Eurowizja 2023. Blanka na miejscu dziewiętnastym, tylko u widzów - na ósmym! [ZOBACZ WIDEO]

Dopracowanie układów tancerzy i prowadzenia linii wokalnej. Na tym w ostatnich dniach skupiła się polska delegacja w Liverpoolu. Wcześniej postawiono na stały kontakt wokalistki z prowadzącą kamerą i - poza partiami z tancerzami - również na indywidualny układ choreograficzny Blanki. To nie wystarczyło do zwycięstwa. Polski występ uplasowano na 19 miejscu (na 26 państw). Od jurorów otrzymaliśmy 12 punktów, od publiczności - 81. Gdyby brać pod uwagę tylko zdanie widzów - Blanka byłaby na ósmym miejscu. Eurowizję 2023 wygrała Szwecja (Loreen), za nią była Finlandia, a trzeci - Izrael. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja MUZYKA EBU Blanka Stajkow TVP Polskie Radio Liverpool koncert

Eurowizja 2023. Szwecja wygrywa. Loreen ponownie najlepsza [SPRAWDŹ WYNIKI]

Szwecja z wynikiem 583 punktów (340 od jurorów i 243 od publiczności) wygrała 67. Konkurs Piosenki Eurowizji. Za nią (z wynikiem mniejszym o 57 punktów) była Finlandia. Trzeci Izrael, czwarte Włochy i na miejscu piątym Norwegia. Polska zakończyła rywalizację na 19 miejscu. Blanka otrzymała od jurorów 12 punktów i 81 od publiczności. Sprawdź, jak rozłożyły się głosy jurorów i jak głosowała publiczność! Szczegółowe wyniki Eurowizji 2023 poniżej.  
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU MUZYKA Eurowizja Blanka Stajkow konkurs Liverpool EBU TVP Polskie Radio koncert

Polska w finale Eurowizji 2023. Tak zdecydowali widzowie drugiego półfinału [SPRAWDŹ WYNIKI]

W drugim półfinale 67. Konkursu Piosenki Eurowizji wystąpiło w sumie 16 reprezentacji i tylko 10 najlepszych wykonawców pokaże swoje utwory podczas finałowej rozgrywki. Odpadli reprezentanci krajów z długą eurowizyjną historią, jak Dania czy Grecja. Nie udało się także Gruzji, Islandii, Rumunii i San Marino. Polska ponownie pokaże się w finale obok Albanii, Armenii, Austrii, Australii, Belgii, Cypru, Estonii, Litwy i Słowenii. 
Zobacz więcej na temat:  Eurowizja MUZYKA koncert W POLSKIM RADIU EBU TVP Polskie Radio Liverpool Blanka Stajkow

Eurowizja 2023. Polska w finale! Blanka walczy dalej! [ZOBACZ WIDEO]

Z drugiego półfinału do wielkiego finału Konkursu Piosenki Eurowizji awansowało 10 państw, a sześć zakończyło rywalizację. W sobotnim finale zobaczymy reprezentacje: Albanii, Armenii, Austrii, Australii, Belgii, Cypru, Estonii, Litwy, Polski i Słowenii. Odpadły Dania, Grecja, Gruzja, Islandia, Rumunia i San Marino. 
Zobacz więcej na temat:  Eurowizja MUZYKA koncert W POLSKIM RADIU EBU TVP Polskie Radio Liverpool Blanka Stajkow

Eurowizja 2023. Pierwszy półfinał i pierwsze emocje [SPRAWDŹ WYNIKI]

Skandynawowie, Słowianie i Izraelczycy powalczą w wielkim finale Eurowizji. Z pierwszego eurowizyjnego półfinału do sobotniej rozgrywki zakwalifikowały się: Chorwacja, Mołdawia, Szwajcaria, Finlandia, Czechy, Izrael, Portugalia, Szwecja, Serbia, Norwegia. Odpadły tym samym: Azerbejdżan, Łotwa, Malta, Holandia i Irlandia. 
Zobacz więcej na temat:  Eurowizja MUZYKA koncert W POLSKIM RADIU EBU TVP Polskie Radio Liverpool Blanka Stajkow

Eurowizja 2023. Rywale Polski z pierwszego półfinału [ZOBACZ WIDEO]

Szwecja, Norwegia, Izrael. Te kraje miały - według szacunkowych danych - największe szanse na awans do sobotniego finału w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji. Tak się też stało! Do ostatniego etapu zakwalifikowali się także wokaliści z Chorwacji, Mołdawii, Szwajcarii, Finlandii, Czech, Portugalii i Serbii. W pierwszym półfinale wystąpiło w sumie 15 reprezentacji, a tylko 10 najlepszych wykonawców pokaże swoje utwory podczas finałowej rozgrywki. Polska zaprezentuje się w Liverpoolu podczas drugiego półfinału, w najbliższy czwartek, 11 maja. Relacje ze wszystkich eurowizyjnych koncertów na stronach internetowych Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  Eurowizja MUZYKA koncert W POLSKIM RADIU EBU TVP Polskie Radio Liverpool Blanka Stajkow

Eurowizja 2023: Blanka polską reprezentantką w konkursie [POSŁUCHAJ i ZOBACZ WIDEO]

Blanka z tanecznym utworem "Solo" będzie reprezentowała Polskę w tegorocznym, 67. Konkursie Piosenki Eurowizji w Liverpoolu. Wokalistka jest córką Polki i Bułgara, a w młodości trenowała disco dance oraz uczyła się w szkole muzycznej. Już jako 13-latka napisała swoją pierwszą piosenkę. Teraz czas, by Europa napisała dla Blanki wielki scenariusz. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja MUZYKA TVP EBU Liverpool Blanka Stajkow

Eurowizja: największe manifesty w historii konkursu [ZOBACZ WIDEO]

Od protest-songów w imię pokoju - przez polityczne symbole na scenie lub podczas głosowania - po problemy z frywolnymi tekstami. Konkurs Piosenki Eurowizja jest bogaty w różnego rodzaju manifesty. W tym roku również spośród ujawnionych dotąd ponad połowy wykonawców - spore zainteresowanie wzbudza propozycja z Chorwacji - punkrockowy utwór "Mama ŠČ!" grupy Let 3. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU MUZYKA Eurowizja EBU

Eurowizja - polscy reprezentanci i polscy pretendenci [ZOBACZ WIDEO]

Dziesięciu wokalistów walczy o reprezentowanie Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji 2023. Wśród nich ci, którzy już walczyli o udział w eurowizyjnych koncertach: Maja Hyży, Natasza Urbańska czy Alicja Szemplińska. W historii polskich występów w konkursie częściej nasz kraj reprezentowały wokalistki lub zespoły. W pierwszej dziesiątce ogólnego zestawienia (najczęściej: głosów widzów i jurorów łącznie) Polska wystąpiła trzykrotnie: Edyta Górniak w 1994 roku zajęła drugie miejsce, grupa Ich Troje w 2003 roku - siódme miejsce i Michał Szpak w 2016 roku - ósme miejsce. Zobacz, kto przecierał eurowizyjne szlaki i kogo zachęcano do reprezentowania Polski w konkursie. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja konkurs MUZYKA Edyta Górniak Justyna Steczkowska Kasia Kowalska Anna Maria Jopek Renata Dąbkowska Mieczysław Szcześniak Andrzej Piaseczny Michał Wiśniewski Blue Cafe Sasha Strunin Magdalena Tul Cleo Monika Kuszyńska Michał Szpak Kasia Moś GROMEE Rafał Brzozowski Krystian Ochman EBU TVP

Eurowizja 2023: kto największym rywalem Polski? [ZOBACZ WIDEO]

Z 37 krajów, które biorą udział w konkursie Eurowizji, znamy już wykonawców z 23 państw. W ostatnią niedzielę lutego poznamy też polskiego reprezentanta w tej międzynarodowej, wokalnej rywalizacji. Spośród blisko trzystu zgłoszonych wykonawców Telewizja Polska zakwalifikowała dziesięciu, którzy zmierzą się w specjalnym koncercie. Podobnie swoich reprezentantów wyłaniają też inne biorące udział w programie kraje. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Chorwacja Norwegia Hiszpania Włochy Ukraina Wielka Brytania BBC EBU

Eurowizja 2023: wszystkie polskie propozycje [ZOBACZ WIDEO]

Dominik Dudek, Jan Majewski, a może Natasza Urbańska? O tym, kto będzie reprezentował Polskę w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji, zdecydowali widzowie i jurorzy podczas koncertu, który odbył się w niedzielę 26 lutego w Telewizji Polskiej. Głosy widzów i jurorów polskich eliminacji zostały rozłożone po połowie. Zo bacz kto kandydował na Eurowizję 2023 i rywalizował w preselekcyjnym koncercie! 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja MUZYKA konkurs koncert TVP EBU Alicja Szemplińska Dominik Dudek Jan Majewski Maja Hyży Natasza Urbańska

Dzień Specjalny Euroradia - muzyka na Boże Narodzenie na antenie Dwójki

Już w najbliższą niedzielę, 18 grudnia, Program 2 Polskiego Radia tradycyjnie włączy się w obchody Dnia Specjalnego wspólnie z rozgłośniami stowarzyszonymi w Europejskiej Unii Nadawców EBU. Na kilka dni przed świętami będzie można wysłuchać bożonarodzeniowej muzyki z Montrealu, Hamburga, Göteborga i Paryża. Na antenie radiowej Dwójki niemal przez cały dzień będzie rozbrzmiewała świąteczna muzyka z różnych stron świata.
Zobacz więcej na temat:  EBU Europejska Unia Nadawców

Польша раскритиковала решение EBU о лишении Украины права на организацию конкурса песни «Евровидение»

Министр культуры и национального наследия Польши и руководство общественного Польского ТВ выразили сожаление, что Европейский вещательный союз лишил Украину права проведения конкурса песни «Евровидение»  в 2023 году.
Zobacz więcej na temat:  EBU Украина Польша культура

Eurowizja 2022: Ukraina wygrywa! Szczegółowy podział głosów

Ukraina zwycięzcą Eurowizji 2022! Zdobyła w sumie 631 punktów. Za nią były: Wielka Brytania - 466, Hiszpania - 459, Szwecja - 438 i Serbia - 312. Gospodarze, Włosi, zakończyli rywalizację na szóstym miejscu (z 268 punktami); Polska uplasowała się na 12. pozycji (z liczbą 151 punktów). W głosowaniu jurorów Polska była czternasta, a w rankingu widzów - dziewiąta. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja MUZYKA konkurs EBU TVP Polskie Radio Turyn Kalush Orchestra Krystian Ochman

Eurowizja 2022. Pierwszy półfinał [SPRAWDŹ WYNIKI]

Wtorkowy wieczór to początek tegorocznych eurowizyjnych zmagań. Na scenie pojawili się reprezentanci 17 krajów, a w całym konkursie bierze udział w sumie 40 państw. Z pierwszego półfinału do sobotniego finału zakwalifikowało się dziesięć piosenek z najlepszymi notami widzów i jurorów. Najlepiej oceniane kraje podano na razie w kolejności losowej, bez uzyskanych punktów. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja MUZYKA konkurs EBU TVP Polskie Radio Turyn Kalush Orchestra