REKLAMA

Stanisław Skrowaczewski i muzyka polska

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 10:00
Zapraszamy na retransmisję lutowego koncertu Deutsche Radio Philharmonie, na czele której stanął wybitny polski dyrygent i kompozytor.
Stanisław Skrowaczewski to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów
Stanisław Skrowaczewski to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentówFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Stanisław Skrowaczewski, lwowianin, pierwszy utwór symfoniczny skomponował w wieku 7 lat. Po wojnie studiował w Paryżu kompozycję u ikony pedagogiki muzycznej - Nadii Boulanger, tam również uczestniczył w założeniu awangardowej grupy Zodiaque.

W kraju związany był z Filharmonią Wrocławską, Śląską, Krakowską i Narodową. W 1960 powołany został na stanowisko dyrektora muzycznego Minneapolis Symphony Orchestra (obecnie Minnesota Orchestra) i funkcję tę pełnił przez 19 lat. W latach 1984-91 był I dyrygentem Hallé Orchestra w Manchester.

Za interpretacje symfonii Brucknera otrzymał Złoty Medal Towarzystwa Mahlerowsko-Brucknerowskiego. W 2002 zarejestrowany dla Arte Nova wspólnie z Saarländischer Rundfunk Orchestra cykl jedenastu symfonii Brucknera uhonorowany został w Cannes nagrodą w kategorii "najlepsze nagranie muzyki symfonicznej" XVIII i XIX wieku.
Bruckner stał się specjalnością Stanisława Skrowaczewskiego.

W lutym zaprezentował jednak program złożony z arcydzieł muzyki polskiej, w tym – co czyni niestety zbyt rzadko – z kompozycji własnej.

Program:

Stanisław Skrowaczewski Passacaglia immaginaria; Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll, op. 11; Witold Lutoslawski Koncert na orkiestrę;

wyk. Ewa Kupiec - fortepian, Deutsche Radio Philharmonie, Saarbrücken-Kaiserslautern, dyr. Stanisław Skrowaczewski

Congress Hall w Saarbrücken (Saar Music Festival, 28.02.2015)

***

W "Podróż na jeden koncert" - w piątek (3.07) w godzinach 19.00-22.30 - zabierze Państwa Klaudia Baranowska.

mm/jp

Czytaj także

Skrowaczewski: gdybym osiągnął ideał, byłbym nieszczęśliwy

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 20:00
W dniu 90. urodzin jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów Anna Skulska przypomniała fragmenty radiowych rozmów z Jubilatem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrygent w centrum świata. Stanisław Skrowaczewski i Paryż

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 14:00
– Musiałem wracać z powodów politycznych. Przez to, że mieszkałem w Paryżu, moi rodzice byli zagrożeni wywózką na Syberię – wspominał wybitny polski dyrygent.
rozwiń zwiń