REKLAMA

Fryderyki 2021. Płyty Polskiego Radia nominowane za muzykę poważną

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 15:28
Trzy płyty Polskiego Radia z muzyką poważną mają w tym roku szansę na Fryderyka. Nominacje do nagród Akademii Fonograficznej ogłoszono w dziesięciu kategoriach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Agencja FORUM

Jakowicz Bednarczyk 1200.jpg
Jakub Jakowicz: w muzyce Grażyny Bacewicz cały czas słychać rozwój

Szansę na statuetkę w kategoriach: Album Roku Muzyka Kameralna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej ma płyta "Grażyna Bacewicz: Sonaty na skrzypce i fortepian". Jest to pierwsze dla Polskiego Radia nagranie kompletu Sonat skrzypcowych Grażyny Bacewicz. Podjęli się tego dwaj muzycy: skrzypek Jakub Jakowicz i pianista Bartosz Bednarczyk. Wydawnictwo - poza wartością muzyczną - ma także przybliżyć postać wyjątkowej artystki i jej sztuki kompozytorskiej.

W kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa nominowano płytę "Stanisław Moniuszko: Sonety krymskie" wydaną przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Z inicjatywy Programu 2. Polskiego Radia kantatę Stanisława Moniuszki do słów pochodzących z dziewięciu spośród 18 sonetów Adama Mickiewicza przypomniał Chór Polskiego Radia. Do współpracy została zaproszona oh! Orkiestra Historyczna, grająca na instrumentach z epoki. Napisane ponad 150 lat temu "Sonety krymskie" zyskały wyjątkowy i historyczny wydźwięk. 

Moniuszko sonety 1200.jpg
"Sonety krymskie" są również Moniuszki

Inne nominacje dla wydawnictw Polskiego Radia

Wśród albumów z muzyką symfoniczną nominowanych do nagrody znalazło się wydawnictwo Polskiego Radia "Semkow - NOSPR - Brahms: Symfonie 1-4". To nagranie czterech symfonii Johannesa Brahmsa w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą maestro Jerzego Semkowa. Sesje z NOSPR przebiegały w konwencji koncertowej, ponieważ dyrygentowi zależało na zachowaniu linii czystego koncertowego wykonania. Wydawnictwo zawiera też obszerne omówienie postaci i twórczości maestro Semkowa autorstwa dziennikarza radiowej Dwójki Przemysława Psikuty. Patronat nad albumem objął Program 2 Polskiego Radia.

Tokarczuk_1200.jpg
Olga Tokarczuk: "Anna Inn" od początku była muzyczna

Ponadto w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa nominowano płytę "Aleksander Nowak, Olga Tokarczuk: Ahat-il. Siostra bogów" z udziałem Chóru Polskiego Radia. Fryderyka za album z muzyką chóralną może też zdobyć wydawnictwo "Roman Padlewski, Joanna Wnuk-Nazarowa: Tearfully" z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Jutro (18 marca) poznamy nominowanych za muzykę rozrywkową i jazz.

Fryderyki przyznawane są przez polskie środowisko muzyczne - muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Zasiada w niej ponad 1300 osób.

IAR

Zobacz więcej na temat: Polskie Radio Fryderyki