Polskie Radio
Section05
Fryderyki

Cztery albumy Agencji Muzycznej Polskiego Radia z szansą na Fryderyki. Gala rozdania nagród już dziś

Cztery tytuły wydane w ubiegłym roku przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia mają szansę na Fryderyki 2023 w kategorii muzyki poważnej. Laureatów muzycznych nagród poznamy wieczorem (godzina 20.00) podczas gali w siedzibie Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO - Mediatece.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo MUZYKA Polskie Radio muzyka klasyczna Agencja Muzyczna Fryderyki

Andrzej Szadejko: przyznawaniu nagród Fryderyk potrzebne są zmiany strukturalne

- Mógłbym sobie życzyć większego odzewu, ale dostaję dużo słów wsparcia od osób związanych z naszym środowiskiem. To ja zdecydowałem się powiedzieć głośno to, o czym niektórzy nie chcą mówić. Nie chodzi tylko o przesunięcia płyt z jednej kategorii do innej, ale o strukturalne zmiany dotyczące samego głosowania, kategorii, składu rady, która nie jest reprezentatywna dla całego środowiska muzycznego - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szadejko.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyki Dwójka Jakub Kukla

Wydawnictwa Polskiego Radia nominowane do nagrody FRYDERYK 2023

Do tegorocznej nagrody Fryderyk 2023 w muzyce poważnej zostały nominowane cztery tytuły wydane w ubiegłym roku przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. To wydawnictwa nominowane w kategoriach: Album roku - muzyka chóralna, Album roku - muzyka dawna, Album roku - recital solowy oraz Album roku - muzyka współczesna. 
Zobacz więcej na temat:  Agencja Muzyczna Fryderyki Mikołaj Gomółka Tomasz Radziwinowicz Piotr Sałajczyk Weinberg W POLSKIM RADIU Fryderyki 2023 Chór Polskiego Radia Agnieszka Budzińska-Bennett

Kontrowersje wokół nagrody muzycznej "Fryderyk" - czy potrzebne są zmiany?

- Na znak protestu wycofałem moje płyty z nominacji do Fryderyków. Chodzi o nieformalne porozumienie pomiędzy wydawcami, którzy "rozdają karty" między sobą, ta sytuacja nabrzmiewa od lat. Chcę zasygnalizować, jak wygląda rynek muzyczny w Polsce. Trzeba się wspólnie zastanowić, jak poprawić zasady przyznawania tych nagród, to byłoby dobre dla nas wszystkich - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szadejko z Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyki Dwójka Jakub Kukla

Płyty Agencji Muzycznej Polskiego Radia nominowane do Fryderyków 2022

Dwa wydawnictwa Agencji Muzycznej Polskiego Radia z szansą na zdobycie Fryderyka 2022! Mowa o płytach "Eugeniusz Morawski - Kompozytor wyklęty", nominowanych w kategorii: Album Roku - Muzyka Symfoniczna oraz o płytach "Mikołaj Gomółka: Melodie na psałterz polski cz. 3 vol. 5 & 6", nominowanych w kategorii: Album Roku - Muzyka Dawna. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Chór Polskiego Radia Trójka Agencja Muzyczna Płyty Fryderyki