Lasowiacy. Dzika muzyka z Puszczy Sandomierskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 12:00
- Lasowiacy to jedna z najciekawszych grup na terenie Polski. Sami siebie nazwali Lesiokami, bo byli ludźmi lasu – opowiadała w Dwójce etnografka Jolanta Dragan. Koncert "Muzyka Źródeł - Lasowiacy" otworzy 11 maja festiwal Nowa Tradycja.
Audio
  • Radiowa wyprawa w głąb Puszczy Sandomierskiej i kultury Lasowiaków (Źródła/Dwójka)
Lasowiacy na obrazie pędzla Zygmunta Ajdukiewicza
Lasowiacy na obrazie pędzla Zygmunta AjdukiewiczaFoto: lic. CC BY 4.0

Dowiedz się więcej

Banda Nella Nebia 1200.jpg
Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja 2016

Kultura Lasowiaków przez wiele lat kształtowała się w warunkach izolacji i utrudnionej łączności z innymi regionami. Jej podwaliny stworzyli mieszkańcy niedostępnej Puszczy Sandomierskiej, pełnej bagien i mokradeł, przez wiele wieków pozbawionej przejezdnych dróg. Pierwsze wsie na terenie Puszczy były wynikiem postępującego przeludnienia w innych częściach kraju, ale też osadnictwa jenieckiego, będącego efektem rozlicznych wojen, które Polska prowadziła w XVII i XVIII wieku. Jego ślady w kolebce Lasowiaków do dziś widać chociażby w nazwach takich miejscowości jak Szwedy czy Moskale. Puszcza dawała też schronienie zbiegom. - Tutaj trudno było przyjechać, znaleźć drogę, za to łatwo było się zagubić. Zbiegowie otrzymywali tu szansę na drugie życie. Nawet Kolberg, jak sądzę, ze względu na kiepski stan dróg, nie przeprowadził badań na terenie Puszczy – wyjaśniała rozmówczyni Anny Szotkowskiej.

W tych  warunkach ukształtowała się specyficzna lasowiacka muzyka. Jej charakter, zdaniem gościa audycji "Źródła", najlepiej oddaje przymiotnik "dzika”: - Tutejsze kapele najczęściej składały się ze skrzypiec i basów. Skrzypce grały melodie, a basy, towarzysząc rytmicznie melodii, grały bardzo krótkie, cięte, ostre dźwięki. Dzięki temu ta muzyka była bardzo żywa i skoczna...

W audycji wysłuchaliśmy też głosów dwóch Lasowiaczek: Alina Szymczyk i Anna Rzeszut, które mówiły o dawnych wierzeniach, ludowej medycynie i tradycyjnym stroju.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadząca: Anna Szotkowska

Gość: Jolanta Dragan (etnograf z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej), Alina Szymczyk, Anna Rzeszut (lasowiackie artystki)

Data emisji: 8.03.2016

Godzina emisji: 12.00

mm/jp

Czytaj także

Nabór do konkursu festiwalu "Nowa Tradycja" zakończony

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 19:00
31 marca upłynął termin nadsyłania zgłoszeń do udziału w XIX Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja". 11 kwietnia poinformujemy solistów i zespoły o zakwalifikowaniu się do konkursu.
rozwiń zwiń