Z wizytą u skrzypków z Kielecczyzny

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 16:08
W "Źródłach" przypomnieliśmy archiwalne wspomnienia skrzypków Jana Derlety z Wysokiej koło Szydłowca i Jana Jawora z Piołunki. Rozmowy z muzykami nagrywał znany dziennikarz Polskiego Radia Kielce, Piotr Gan.
Audio
  • Wspomnienia skrzypka Jana Derleta z Wysokiej koło Szydłowca (Dwójka/Źródła)
  • Wspomnienia skrzypka Jana Jawora z Pilicy (Dwójka/Źródła)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: https://pixabay.com/pl/photos/dom/

– Na skrzypcach grałem, mając 17 lat. To znaczy już na zabawach i weselach. Początki nie były łatwe. Ale od małego czułem żyłkę do grania, tylko nie miałem na czym. Starałem się sam zrobić sobie skrzypce, ale nie wyszło. Instrument kupił mi w końcu ojciec, takie niemalowane, dłubane – wspominał skrzypek Jan Derleta z Wysokiej koło Szydłowca, patron Przeglądu Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych w Szydłowcu.

– Tylko że zapał do nauki szybko minął, smyczkiem nawracałem krowy. Ojciec się zdenerwował, musiałem zacząć ćwiczyć.

Jan Jawor z Piołunki tłumaczył, że na weselach grano wtedy stare mazury i mazurki. – Melodii była masa, grano je choćby przy wprowadzinach. Ja czasem gram nie z klarnetem i bębnem, tylko tak jak w jazzie: z saksofonem i perkusją.

Które melodie były najbardziej popularne w kieleckich wsiach? Dlaczego o wyborze muzyki na weselu rozmawiało się tylko ze skrzypkiem? Co wreszczie kusiło do gry bębnistę? O tym w archiwalnych nagraniach autorstwa Piotra Gana.

***

Piotr Gan (ur. 7 stycznia 1914, zm. 6 kwietnia 1983), znany między innymi z takich audycji jak "Muzyczna premia tygodnia", "Muzyczne przebieranki" czy "Z fonoteki naszego folkloru". W jego archiwum znalazły się nagrania i wywiady z muzykami i artystami ludowymi, które nagrywał od lat 60. Dokumentował twórczość ludową przede wszystkim z regionu kieleckiego. Pracował przy tworzeniu kolekcji Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

***

Tytuł audycji: "Źródła"

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Goście: Jan Jawor z Piołunki, Jan Derleta z Wysokiej koło Szydłowca (skrzypkowie ludowi)

Data emisji: 29.10.2018

Godzina emisji: 15.15

at/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak