"Ciemnienie": Mehehe wydają debiutancki album

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 09:55
Laureatki trzeciej nagrody w konkursie Nowa Tradycja 2018 wydają płytę. Co na niej będzie? 
Audio
  • Zespół Mehehe wydaje swoją debiutancką płytę (Dwójka/Źródła)
Mehehe wydają płytę Ciemnienie
Mehehe wydają płytę "Ciemnienie"Foto: Bartosz Muracki

Mehehe, czyli Basia Songin i Helena Matuszewska, to duet uznanych folkowych artystek. Podczas ostatniej Nowej Tradycji zaprezentowały oryginalną wizję muzyki inspirowanej m.in. dawnymi rytuałami i wierzeniami magicznymi. Jury wyróżniło je za "przemyślaną kreację sceniczną, intymność i baśniowość". Repertuar ten zawierać będzie debiutancka płyta Mehehe, "Ciemnienie".

- Trwa zbiórka crowdfundingowa, która pozwoli nam wytłoczyć nasz najnowszy materiał, ponieważ jest już w całości nagrany. Zbiórka trwa do 17 marca. Bardzo prosimy o wsparcie – powiedziała Helena Matuszewska.

- Zanim powstał zespół Mehehe spotykałyśmy się ze sobą towarzysko i artystycznie. Było tego tyle, że postanowiłyśmy coś przedsięwziąć razem – opowiadała Basia Songin. - Połączyła nas ludowa magia. Zainteresowała nas ta strona kultury wiejskiej, która jest związana z tajemnicą, z wierzeniami, rytuałami i różnymi praktykami magicznymi. Magia ta ma swoje objawy muzyczne: różnego rodzaju zamawiania, pokrzykiwania, wyliczanki i rymowanki. Są to praktyki, które stwarzają silną atmosferę i ją właśnie chciałyśmy odtworzyć na naszych koncertach – powiedział Basia Songin.

- Szeptuchy nie określały same siebie jako osoby parające się magią, dokonywały aktów uzdrawiania poprzez modlitwę, szczególny stan skupienia, bardzo konkretne działania i ruchy wykonane w bardzo konkretnej atmosferze. Scenicznie wzmaga u nas ten klimat to, że używamy loopera, który jest sam w sobie urządzeniem magicznym - dodała Helena Matuszewska.

Zapraszamy do odsłuchania audycji.

Meheh Mehehe: Basia Songin i Helena Matuszewska w studiu Dwójki

***


Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście:  Basia Songin i Helena Matuszewska (Zespół Mehehe)

Data emisji: 8.03.2019

Godzina emisji: 15.15

at


Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja
Czytaj także

Występ zespołu MEHEHE na festiwalu Nowa Tradycja 2018

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 19:00
rozwiń zwiń