X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Muzyka Szymona Tylki z Zakopanego

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 11:30
W "Źródłach" spotkaliśmy się z najlepszą kapelą 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu - Muzyką Szymona Tylki z Zakopanego.
Audio
  • Szymon Tylka opowiada o swojej kapeli (Dwójka/Źródła)
Muzyka Szymona Tylki z Zakopanego
Muzyka Szymona Tylki z ZakopanegoFoto: Kuba Borysiak

- Mam 25 lat. Na skrzypcach gram mniej więcej od komunii. Najpierw gry na skrzypcach uczył mnie sąsiad, Paweł Migiel, następnie edukowałem się u Krzysztofa Trebuni-Tutki, a później uczył mnie Andrzej Karpiel-Replon wraz z synem. Ta edukacja złożyła się na całość mojej twórczości artystycznej - mówił młody prymista, Szymon Tylka. – Pierwszą kapelę założyłem w szkole średniej. Skład kapeli się zmieniał, ale raczej utrzymujemy się w stałym gronie… i gramy.

- Muzyka góralska, jak każda muzyka, ciągle ewoluuje. Staramy się wzorować na naszych przodkach, na Stanisławie Nędzy-Chotarskim, Bartusiu Obrochcie, Sabale. Dzięki dostępności ich nagrań staramy się grać na tej tradycji. Na Podhalu każdy region gra inaczej, każdy prymista gra inaczej, ma swój wzorzec z którego czerpie. Gra Nędzy-Chotarskiego była energiczna i żywa. Dziś graliśmy także nutę dzianiszańską, nazwa pochodzi o nazwy wsi Dzianisz w gminie Kościelisko. To region Stanisława Nędzy-Chotarskiego, bo on pochodził z Kościeliska. Tu gra się bardzo żywo, nieco wolniej gra się na Bukowinie, ale to wszystko to te same nuty - mówił Szymon Tylka, lider najlepszej kapeli 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

Przypomnieliśmy także w audycji nagrania słynnego mistrza Stanisława Nędzy-Chotarskiego z Kościeliska (1893-1972), na którego grze wzorują się muzycy kapeli. 

Zachęcamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Szymon Tylka

Data emisji: 10.07.2019

Godzina emisji: 15.15


gs

Zobacz więcej na temat: folk Magdalena Tejchma
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak