X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Basista z Kościeliska

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2011 09:17
Jakub Borysiak rozmawiał z Tadeuszem Styrczulą-Maśniakiem, który oprócz basowania zajmuje się śpiewem i tańcem.
Audio

- Do niedawna było zdjęcie w domu rodzinnym przy Czarnym Stawie na Hali Gąsienicowej, jak chłopcy uczniowie z profesorem na morenie Czarnego Stawu grają sobie na skrzypcach i basach, instrumentach prymitywnych. Bas był zrobiony w kształcie takiej ósemki. Ubrani po góralsku. Przepiękne, wartościowe zdjęcie – wspomina Tadeusz Styrczula-Maśniak.

Zalążki rodzinnej kapeli powstały, gdy najstarszy brat Tadeusza Styrczuli-Maśniaka, Józef, chodząc do szkoły przemysłu drzewnego spotkał trzech kolegów z pasma Gubałowskiego. Zaczęli muzykować pod kierunkiem prof. Bednarza, który uczył ich robić instrumenty pasterskie: flety i złóbcoki. Później wujek, zachęcał starszych braci, Stanisława i Andrzeja, do grania. A malcy się przysłuchiwali.

W 1946 roku Andrzej uległ wypadkowi podczas wypasu. W ten sposób kapela została pozbawiona basisty. Wybór padł na Tadeusza.

- Dali mi te basy, pokazali, jak się która struna nazywa, smycek jak się trzyma. Kazali iść za turnie, bo nie mogli wytrzymać początkującego. Kazali mi śpiewać nuty góralskie, które znałem już dokładnie, bracia z wujkiem grali, osłuchany byłem. Za tom turniom trzy dni się uczyłem, w środę trochę, czwartek, piątek, sobota… w niedzielę przyszli do tańca, już trzeba było grać. Nie było to trudne zaś takie…

Aby posłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: kościelisko przemysł
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Akademia folku

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 10:38
Zapraszamy na warsztaty przygotowujące do twórczego aranżowania muzyki tradycyjnej. Wśród prowadzących takie znakomitości, jak Marcin Pospieszalski, Janusz Prusinowski oraz Krzysztof Trebunia-Tutka.
rozwiń zwiń