Polskie Radio
Section05
przemysł

Polski przemysł wychodzi z koronawirusowego dołka. Przed nami ożywienie

Wskaźnik PMI dla przemysłu w kwietniu spadł w Polsce do 53,7 pkt. z 54,3 pkt. w marcu - podała firma Markit, która opracowuje wskaźnik. Według ekonomistów to koronawirusowy efekt braku wystarczających dostaw surowców, sporej absencji pracowników i wolniejszej odbudowy produkcji i zamówień. Przed nami jednak wzrost dostaw surowców i zamówień eksportowych, ożywiających sektor przemysłowy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI przemysł produkcja przemysłowa produkcja eksport

Woda dobrem deficytowym? Każdy może ograniczyć marnotrawstwo

Na mieszkańca Polski przypada trzy razy mniej wody, niż wynosi średnia europejska. Jednocześnie codziennie marnujemy ten cenny zasób. Trwonimy go w przemyśle, rolnictwie i gospodarstwach domowych. W nadchodzących latach – na skutek nasilających się zmian klimatu i wzrostu temperatury – czekają nas też częstsze i silniejsze susze. Czy ten proces można wyhamować lub chociaż złagodzić jego konsekwencje? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w raporcie opublikowanym w ramach Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska klimat woda susza rolnictwo przemysł

Chińska gospodarka odbija się od koronawirusa. To dobra wiadomość dla innych krajów

Wszystko wskazuje na to, że chiński przemysł najgorsze ma za sobą. Jak informuje agencja Reuters, w ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku zanotowano, w porównaniu z sytuacją przed rokiem, wzrost produkcji, zysków oraz marż. Rośnie też eksport z tego kraju. To dobry sygnał dla wszystkich krajów na świecie, powiązanych gospodarczo z Państwem Środka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Chiny przemysł eksport koronawirus Koronawirus w Polsce

Rząd uruchamia Tarczę Finansową 2.0 dla dużych firm. Czeka też na zgodę KE na pożyczki preferencyjne

Rząd zdecydował o uruchomieniu Tarczy Finansowej 2.0 dla dużych firm, start programu nastąpi w tym tygodniu. Prezes PFR Paweł Borys liczy na to, że Komisja Europejska zgodzi się na pożyczki preferencyjne dla dużych firm w przyszłym tygodniu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antykryzysowa Koronawirus w Polsce przemysł Komisja Europejska firma pracodawcy fundusze unijne

Opolskie: naukowcy wykryli 6000 lejów po bombach z czasów II wojny światowej

Obszar okolic Kędzierzyna-Koźla został radykalnie przekształcony w wyniku bombardowań lotniczych w czasie II wojny światowej. Kratery, które powstały w wyniku destrukcyjnej działalności człowieka, dziś są ważnym elementem lokalnego ekosystemu - wynika z badań naukowców Uniwersytetu Śląskiego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kędzierzyn Śląsk II wojna światowa archeologia bomba lotnictwo przemysł ekologia geografia NAUKA

Ekonomiści: przemysł to silnik naszej gospodarki, który równoważy zapaść w usługach

Przemysł w Polsce radzi sobie w kryzysie bardzo dobrze. Podobnie było w 2008 r., choć wtedy cały PKB się nie zmniejszył, nie było recesji, a tylko spowolnienie. To mocno osłabiło przemysł, ale szybko nadrabiał straty i tak też jest teraz – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" dr Sławomir Dudek (Pracodawcy RP). Gościem programu był też Przemysław Ruchlicki (Krajowa Izba Gospodarcza).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA przemysł