Houria Aichi na Nowej Tradycji. Jazz narodził się w Algierii?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 14:00
Słynna śpiewaczka z regionu Aures wystąpi na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia już w sobotę 18 maja. Rozmawiając z Kubą Borysiakiem, mówiła między innymi, że nic w życiu nie zdarza się przez przypadek.
Audio
  • Houria Aichi na Nowej Tradycji. Jazz narodził się w Algierii? (Źródła / Dwójka)
Koncert Hourii Achi  L`Hijz`Car podczas Nowej Tradycji 2013
Koncert Hourii Aïchi & L`Hijâz`Car podczas Nowej Tradycji 2013Foto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

- Od początku zajmowałam się tylko pieśniami z mojego regionu - deklaruje artystka związana z kulturą Berberów. - W mojej rodzinie istnieje kobieca tradycja muzyczna. Śpiewać uczyłam się więc od matki, babki, ciotki. Dziś sama zbieram pieśni, transkrybuję je i dostosowuję do współczesnych realiów. Wzbogaciłam też tradycyjną technikę i manierę śpiewu o własne elementy. Ale jeśli usłyszycie kiedyś ludową pieśniarkę berberską, to na pewno znajdziecie wiele podobieństw - podkreśla.

Do Warszawy Houria Aichi przyjedzie z francuskim kwintetem eksperymentalno-jazzowym L’Hijâz' Car. Wspominając o początkach swojej współpracy z zespołem Grégory'ego Dargenta, śpiewaczka podkreślała, że nic w życiu nie zdarza się przez przypadek. - Spotykamy ludzi, z którymi po prostu mamy coś do zrobienia... - powiedziała.

Ale co łączy tradycyjne pieśni z Algierii oraz współczesny jazz? Odpowiedź w nagraniu rozmowy z magazynu "Źródła".

A więcej o gościach Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" na stronie imprezy.

Zobacz więcej na temat: Algieria MUZYKA Nowa Tradycja