Polskie Radio
Section05
Algieria

Operacja Torch. Lądowanie aliantów w Afryce Północnej

8 listopada 1942 roku setki amerykańskich i brytyjskich barek desantowych przybiło do brzegów Algierii i Maroka kontrolowanych przez kolaboracyjny francuski rząd Vichy. Po kilku dniach francuskie posiadłości w północnej części Czarnego Lądu były opanowane. Do sukcesu sprzymierzonych przyczyniła się w znacznym stopniu operująca tu polska sieć wywiadowcza.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Afryka Północna Francja Algieria Maroko Casablanka

Między słoneczną Algierią a absurdem śmierci. Albert Camus zadaje pytania

Często powtarzał, że nie ma nic bardziej skandalicznego niż śmierć dziecka i nic bardziej absurdalnego niż śmierć w wypadku drogowym. Los jednak bywa okrutny i przewrotny. Albert Camus - francuski pisarz z Algierii, laureat Nagrody Nobla - zginął 4 stycznia 1960 roku, gdy jechał samochodem ze swojego prowansalskiego domu do Paryża.
Zobacz więcej na temat:  Albert Camus Francja Algieria literatura filozofia wypadek śmierć

Wspólne ćwiczenia wojskowe Rosji i Algierii. Oddziały trenują operacje antyterrorystyczne

Mnisterstwo obrony Algierii w komunikacie, na który powołała się EFE podało, że "w ćwiczeniach Tarcza Pustyni rozpoczętych w środę i zaplanowanych do 28 listopada w okolicach miast Hammaguir i Bechar, blisko granicy z Marokiem, oddziały trenują operacje antyterrorystyczne w środowisku pustynnym".
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojsko ćwiczenia wojskowe bezpieczeństwo Algieria ŚWIAT Afryka

Maciej Pawłowski: społeczeństwo algierskie sympatyzuje z Rosją

- Przeciętni Algierczycy, a zwłaszcza ci gorzej wykształceni, uważają, że to, co dzieje się na Ukrainie, to wojna Stanów Zjednoczonych z Rosją. I tak jak negatywnie oceniają wojnę w Iraku albo wsparcie USA dla Izraela przeciwko Palestynie, tak samo uważają, że decyzja o wstąpieniu Ukrainy do Europy to nie jest jej suwerenna decyzja, tylko amerykańska, a Rosja się tylko broni - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Pawłowski (ekspert ds. migracji Instytutu Nowej Europy).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Algieria wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja

Masakra emigrantów w Melilli. Publicysta: Hiszpania doświadcza skutków polityki słabości

- Hiszpania nagle zmieniła politykę, przez 50 lat zachowywała umiar co do Sahary Zachodniej, terytorium spornego pomiędzy Marokiem a Algierią, i ludami Sahary - mówił w Polskim Radiu 24 Higinio Paterna, hiszpański dziennikarz, komentując próbę wtargnięcia przez nielegalnych imigrantów do Melilli, hiszpańskiej enklawy sąsiadującej z Marokiem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Michał Rachoń Hiszpania Maroko Algieria

Francja zaostrza politykę wizową. W odpowiedzi Algieria zamyka drogę powietrzną

- Algieria zakazała samolotom wojskowym Francji przelotów nad swoim terytorium – poinformował w niedzielę francuski sztab generalny. Napięcia w relacjach obu krajów utrzymują się od tygodnia po ogłoszeniu przez władze w Paryżu, że zaostrzają politykę wizową wobec obywateli Algierii, Maroka i Tunezji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Afryka Północna Algieria Europa Francja polityka konflikty międzynarodowe migracja

Prześladowania religijne w Algierii. Chrześcijanie pod lupą służb

Władze północnoafrykańskiego kraju zamknęły kolejne trzy kościoły. Uzasadniły to złym stanem budynków i brakiem pozwoleń na działalność jako miejsca kultu, choć rząd nie wydaje takich dokumentów od 15 lat. - To działanie mające na celu pozbycie się z kraju mniejszości religijnych, tak aby pozostali tylko muzułmanie - uważa Kelsey Zorzi z amerykańskiej organizacji Alliance Defending Freedom, broniącej wolności religijnej na świecie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Algieria chrześcijaństwo Kościół wiara Radio Watykan