Houria Aïchi & L’Hijâz' Car

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 23:00
Słynna algierska śpiewaczka Houria Aïchi wraz z francuskim zespołem L’Hijâz' Car wystąpili w trzecim dniu 16. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Zobacz koncert!
Audio
  • Houria Aichi na Nowej Tradycji. Jazz narodził się w Algierii? (Źródła / Dwójka)
Houria Achi
Houria AïchiFoto: Grzegorz Śledź/PR2


- Od początku zajmowałam się tylko pieśniami z mojego regionu Aurès  - deklarowała artystka w rozmowie z Kubą Borysiakiem. - W mojej rodzinie istnieje kobieca tradycja muzyczna. Śpiewać uczyłam się więc od matki, babki, ciotki. Dziś sama zbieram pieśni, transkrybuję je i dostosowuję do współczesnych realiów. Wzbogaciłam też tradycyjną technikę i manierę śpiewu o własne elementy. Ale jeśli usłyszycie kiedyś ludową pieśniarkę berberską, to na pewno znajdziecie wiele podobieństw - podkreśla.

Do Warszawy Houria Aichi przyjechała z francuskim kwintetem eksperymentalno-jazzowym L’Hijâz' Car. Wspominając o początkach swojej współpracy z zespołem Grégory'ego Dargenta, śpiewaczka podkreślała, że nic w życiu nie zdarza się przez przypadek. - Spotykamy ludzi, z którymi po prostu mamy coś do zrobienia... - powiedziała.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz zapisu wideo koncertu, który odbył się 18 maja 2013 roku, w trzecim dniu 16. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".

Zobacz więcej na temat: Algieria MUZYKA Nowa Tradycja