Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich ma już 50 lat

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 16:00
"Samo sedno góralszczyzny", czyli legendarny zakopiański festiwal muzyki ziem górskich obchodzi w tym roku okrągły jubileusz. 
Audio
  • Jubileusz 50-lecia Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich (Dwójka/Źródła)
Góralska zabawa na Podhalu
Góralska zabawa na PodhaluFoto: PAP/Grzegorz Momot

W tym roku festiwal ugościł muzyków ludowych z całego świata, m.in. z Indii, Macedonii, Turcji, Rosji i Stanów Zjednoczonych, a w "Źródłach" wspominaliśmy jego początki oraz najważniejsze cele. 

- To bardzo ważne, że festiwal podzielony jest na trzy kategorie. Pierwsza ma być odtworzeniem na scenie rzeczywistości kulturowej, z dbałością o wszelkie szczegóły. Druga pokazuję formę folkloru przystosowaną do wymogów sceny, niemuzealną. Trzecie wreszcie, stylizowana, najbardziej koresponduje z rzeczywistośćią, łączy przeszłość z teraźniejszością. Pokazuje, że folklor może być inspiracją twórczą - wspominała w archiwalnym nagraniu Urszula Janicka-Krzywda, etnolog, była przewodnicząca jury konkursu MFFZG.

W audycji rozmawialiśmy o tym, jak festiwal zmieniał się na przestrzeni dekad. - Dzisiaj, kiedy tradycja rzeczywiście odchodzi w przeszłość, festiwal ten prezentuje jej emblematy, np. taniec. To wyjątkowa i uniwersalna forma kształtowania zbiorowości etnicznej, na całym świecie - tłumaczyła specyfikę MFFZG prof. Ewa Nowicka-Rusek.

Od kilku lat patronem konkursu kapel, śpiewaków i instrumentalistów ludowych jest Władysław Trebunia-Tutka. Legendarnego podhalańskiego artystę wspominał w rozmowie z Marią Baliszewską jego syn, Krzysztof.

- Władysław Trebunia-Tutka zapisał się w tradycji regionu, bo sam ogarnął całą spuściznę najwybitniejszych muzykantów czy śpiewaków podhalańskich. Na dodatek poprzez granie na tradycyjnych instrumentach pasterskich dalej przekazał tę tradycję, a przede wszystkim ją rozwinął. Pokazał samo sedno góralszczyzny - podsumował Krzysztof Trebunia-Tutka.

Więcej o historii i znaczeniu Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzenie: Maria Baliszewska

Goście:  Urszula Janicka-Krzywda (etnolog), Ewa Nowicka-Rusek (antropolog), Krzysztof Trebunia-Tutka (muzyk)

Data emisji: 14.08.2018

Godzina emisji: 15.00

at