REKLAMA

"Mój głos taki niepodobny ni do niczego". Wspomnienie o Annie Malec

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 16:00
Miała niezwykłą pamięć, stąd jej ogromny repertuar, na który składały się wszystkie możliwe gatunki ludowych pieśni. Kołysanki, pieśni przy zmarłych, kolędy, pieśni andrzejkowe, ballady, pieśni dziadowskie, rekruckie, miłosne, ale przede wszystkim weselne poznane podczas dawnych uroczystości w rodzinnej wsi. 
Audio
Fragment okładki płyty Anny Malec i Kapeli Braci Bździuchów
Fragment okładki płyty Anny Malec i Kapeli Braci BździuchówFoto: materiały prasowe

W Archiwum Polskiego Radia znajduje się przeszło 200 pieśni nagranych przez Annę Malec (6.09.1910-1.02.1991) w różnych latach i okolicznościach. Najstarsze pochodzą z roku 1971. Przez wiele lat śpiewaczka występowała z jedną z najbardziej autentycznych kapel, którą tworzyli Franciszek Bździuch „Twardowski” (1906–1979) i Jan Bździuch „Zarosiak” (1891–1981).


"Śpiewała także by nie zasnąć, by nie pamiętać o głodzie. Odkryte w sobie, w plenerze, dyspozycje do śpiewu, ćwiczenia z donośności, słuchanie odzewu ze strony lasu i pobliskich wzgórz wpoiły jej nawyk nie tylko śpiewu przy zwykłych czynnościach, ale też słuchania siebie, estetycznej samokontroli" - pisał prof.  Piotr Dahlig w książce do płyty z serii Muzyka Źródeł poświęconej Annie Malec, z której utworów słuchaliśmy w audycji.

Szerokiej publiczności dane było ją poznać dość późno, i to głównie za sprawą interpretacji pieśni "Piejo kury piejo" w wykonaniu Grzegorza z Ciechowa. Anna Malec urodziła się w Chłopkowie, za mężem przeniosła się do Jędrzejówki, gdzie zmarła, przeżywszy 81 lat, 1 lutego 1991. Adam Strug poznał jej muzykę dzięki prof. Dahligowi dwa lata później, kiedy odwiedził wraz z przyjaciółmi to miejsce, i z miejsca się w niej zakochał. 

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Adam Strug

Data emisji: 30.07

Godzina emisji: 15.15

Zobacz więcej na temat: Adam Strug muzyka ludowa