Historia i codzienność. Wspominamy prof. Janusza Tazbira

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 10:15
- Zajmował się przede wszystkim dziejami reformacji, ale w jego bibliografii znajdziemy też zagadnienia dotyczące współczesności - opowiadał o działalności naukowej prof. Janusza Tazbira prof. Henryk Samsonowicz.
Audio
Prof. Janusz Tazbir był częstym gościem Programu 2 Polskiego Radia
Prof. Janusz Tazbir był częstym gościem Programu 2 Polskiego Radia Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Prof. Janusz Tazbir - historyk, wybitny badacz dziejów kultury i ruchów religijnych - zmarł 3 maja 2016 roku. Naukowiec przez wiele lat pracował w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. W 1989 roku został jej członkiem rzeczywistym. W latach 1999-2003 pełnił funkcję wiceprezesa PAN.

Prof. Tazbir zajmował się historią kultury staropolskiej oraz reformacji i kontrreformacji w naszym kraju. Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się również wokół dziejów polskiej tolerancji. Miał w swoim dorobku wiele publikacji, w tym: "Państwo bez stosów. Szkice z dziejów tolerancji w Polsce XVI i XVII w.", "Historia Kościoła katolickiego w Polsce 1460-1795", "Reformacja w Polsce. Szkice o ludziach i doktrynie" i "W pogoni za Europą". W ostatnich latach wydał także "Pokuszenie historyczne. Ze świata szabel i kontuszy" oraz "Od sasa do lasa". Pisał również szkice o literaturze. Opracował antologię "Literatura antyjezuicka w Polsce 1578-1925".

***

Przygotowała: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Henryk Samsonowicz, Wiesław Uchański, prof. Zbigniew Ogonowski

Data emisji: 1.11.2016

Godzina emisji: 11.45


Zobacz więcej na temat: Hanna Maria Giza Janusz Tazbir

reklama

Czytaj także

Janusz Tazbir: jestem miłośnikiem teorii spiskowych

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 12:00
- Oczywiście absolutnie w nie nie wierzę. Szokuje mnie, że po 25 latach wolności wciąż tak wielu z nas tkwi uparcie przy swoich błędnych poglądach i żadna argumentacja ich nie przekonuje - mówił wybitny historyk na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń