Eric Lu wierny Chopinowi

Bohaterem audycji był gość tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa", laureat IV nagrody 17. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie - Eric Lu.
Eric Lu
Eric LuFoto: Mat. prasowe
O Audycji

Amerykański pianista to student Curtis Institute of Music w klasie Roberta McDonalda, uczył się także u Dang Thai Sona.

Na warszawskim konkursie 17-letni wówczas Eric Lu zwrócił na siebie uwagę wyjątkową muzykalnością i dojrzałością swoich interpretacji. Trzy lata później wygrał Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Leeds i podpisał kontrakt z wytwórnią Warner.

Wiele miejsca na wszystkich wydanych dotychczas płytach pianisty zajmuje muzyka Chopina. W audycji zabrzmiał m.in komplet 24 Preludiów op 28 kompozytora oraz nagrania konkursowe z Leeds i Warszawy.

***

Chopin w porze niedzielnego obiadu? Sądząc po Państwa zainteresowaniu, każdy czas jest dobry, by słuchać jego muzyki. W tej audycji kluczem jest jednak słowo "osobisty". Osobisty wybór osobistych interpretacji. Nagrania z radiowego archiwum i najświeższe premiery płytowe, portrety legendarnych chopinistów i współczesne tendencje w wykonawstwie. Próba odpowiedzi na pytania o źródła tzw. chopinowskiego stylu i o to, jak zmienia się sposób odczytania muzyki Chopina w XXI wieku. A w tle - zapowiedzi wydarzeń muzycznych, rozmowy, zagadki i nagrody...

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 27.08.2023

Godz. emisji: 16.00

pg

Playlista