Polskie Radio
Section05
Róża Światczyńska

"Chopin i jego Europa" 2023. Vadym Kholodenko: coraz bardziej interesuje mnie nowa muzyka

- Chciałbym wykonywać więcej muzyki współczesnej. Zacząłem dostrzegać wszystkie powiązania między stylem a realiami danej epoki. A ponieważ żyjemy w XXI wieku, epoce polaryzacji, która pewnie właśnie tak zostanie zapisana w przyszłych księgach dotyczących naszej historii, to wydaje mi się, że muzyka, którą obecnie się komponuje jest tego odzwierciedleniem - mówił w Dwójce ukraiński pianista Vadym Kholodenko.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka fortepian Róża Światczyńska Karol Furtak

"Chopin i jego Europa" 2023. Corina Belcea: w Warszawie czujemy się jak w domu

- Poznaliśmy już dobrze nie tylko okolice filharmonii, ale także publiczność. Rozpoznajemy niektóre twarze, wchodząc na estradę. To sprawia, że chcemy dać z siebie wszystko dla wszystkich tych, którzy nas słuchają - mówiła w Dwójce skrzypaczka Corina Belcea w przerwie koncertu podczas XIX Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka Róża Światczyńska Karol Furtak Stanisław Leszczyński

"Chopin i jego Europa" 2023. Jonathan Plowright: poczucie chwili powinno kształtować interpretację

- Esencją muzyki kameralnej jest to, by poczucie chwili kreowało ostateczny kształt naszej interpretacji. Trzeba dostosować się do bodźców, które płyną od kolegów. Oczywiście bardzo istotne są próby, ale postrzegam je jako czas na wyznaczenie sobie głównych kierunków myślenia o danej kompozycji - mówił w Dwójce pianista Jonathan Plowright.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka fortepian Róża Światczyńska Karol Furtak

"Chopin i jego Europa" 2023. Kevin Chen: kocham komponowanie

- Większość moich utworów powstaje przy fortepianie, a inspirację czerpię z dzieł innych kompozytorów, nad którymi pracuję. Interesują mnie też inne dziedziny sztuki. Myślę o łączeniu w przyszłości mojej gry z tańcem, teatrem lub malarstwem. To są jednak bardzo niesprecyzowane plany - mówił w Dwójce kanadyjski pianista Kevin Chen.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka Róża Światczyńska Monika Zając

Hina Maeda: występ na festiwalu w Dusznikach-Zdroju to dla mnie wielka radość

- Jestem niezwykle szczęśliwa mogąc występować w tak historycznym miejscu na Festiwalu Chopinowskim i słuchać recitali z udziałem wyjątkowych pianistów. Oczywiście muszę sama trochę poćwiczyć, ale to miły dla mnie czas  - mówiła w Dwójce znakomita skrzypaczka Hina Maeda.
Zobacz więcej na temat:  Hina Maeda skrzypce koncert Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Marcin Majchrowski Róża Światczyńska Dwójka Lidia Grychtołówna

Róża Światczyńska: poziom festiwalu w Dusznikach-Zdroju jest w tym roku bardzo wysoki

- Te ostatnie dni zdecydowanie należą do młodych. Ilja Owczarenko to pianista zaledwie 22-letni, który będzie się rozwijał. Anna Geniushene ma doskonałą, wręcz nieograniczoną wyobraźnię, jej interpretacje są wybitne i dojrzałe - mówiła w Dwójce Róża Światczyńska prosto z Dusznik-Zdroju, gdzie w sobotę 12 sierpnia zakończy się 78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju fortepian Róża Światczyńska Dwójka Roch Siciński

Kevin Chen: grając Liszta i Chopina, czuję się jak w domu

- Trudno zdecydować, kto jest moim ulubionym kompozytorem w tej chwili. Jest ich tak wielu i naprawdę lubię grać wszystko, co gram w danym momencie - mówił w Dwójce kanadyjski pianista Kevin Chen. W niedzielę 6 sierpnia artysta wystąpił na 78. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju koncert fortepian Marcin Majchrowski Róża Światczyńska Dwójka

Francesco Piemontesi: Duszniki uwierzyły we mnie jako jeden z pierwszych festiwali

- Po raz pierwszy byłem tutaj dokładnie 20 lat temu. Duszniki były jednym z pierwszych międzynarodowych festiwali, który we mnie uwierzył, kiedy moje CV było wciąż jeszcze niezapisaną kartą. Nie miałem wówczas bogatego życiorysu, a oni ponawiali zaproszenia. Jestem więc bardzo wdzięczny festiwalowi i dlatego wciąż tu powracam - mówił w Dwójce Francesco Piemontesi. Szwajcarski pianista wystąpił na inaugurację tegorocznego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Fryderyk Chopin Róża Światczyńska Dwójka Duszniki-Zdrój MUZYKA

95. urodziny Lidii Grychtołówny

Z okazji zbliżających się 95. urodzin Lidii Grychtołówny (18.07) w audycji "Chopin osobisty" słuchaliśmy najciekawszych Chopinowskich interpretacji naszej znakomitej artystki. W wykonaniu nestorki polskiej pianistyki, laureatki VII nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 1955 roku, zabrzmiały zarówno nagrania z początków jej kariery, jak i dojrzałych lat działalności artystycznej, aż po nagrania najnowsze, rejestrowane w Studiu im. W. Lutosławskiego w ostatnim czasie.
Zobacz więcej na temat:  Lidia Grychtołówna Dwójka MUZYKA fortepian Róża Światczyńska