Alexei Lubimov i Tomasz Ritter - mistrz i uczeń

Temat audycji to Mistrz i Uczeń. Mistrzem jest wybitny pianista, ostatni uczeń legendarnego profesora Harry'ego Neuhausa - Alexei Lubimov. Uczniem - jego wychowanek, zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych - Tomasz Ritter.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/otnaydur
O Audycji

Obaj specjalizują się w grze na fortepianach z epoki. Obaj także nagrali na nich płyty dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Tego lata obaj zaś wystąpili na 19. Międzynarodowym Festiwalu "Chopin i jego Europa".

W audycji przypomnieliśmy festiwalowe interpretacje obu artystów oraz ich nagrania płytowe.

***

Chopin w porze niedzielnego obiadu? Sądząc po Państwa zainteresowaniu, każdy czas jest dobry, by słuchać jego muzyki. W tej audycji kluczem jest jednak słowo "osobisty". Osobisty wybór osobistych interpretacji. Nagrania z radiowego archiwum i najświeższe premiery płytowe, portrety legendarnych chopinistów i współczesne tendencje w wykonawstwie. Próba odpowiedzi na pytania o źródła tzw. chopinowskiego stylu i o to, jak zmienia się sposób odczytania muzyki Chopina w XXI wieku. A w tle - zapowiedzi wydarzeń muzycznych, rozmowy, zagadki i nagrody...

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 3.09.2023

Godz. emisji: 16.00

Playlista