137. rocznica urodzin Artura Rubinsteina

W przypadającą 28 stycznia 137. rocznicę urodzin Artura Rubinsteina sięgnęliśmy do Chopinowskich interpretacji wielkiego pianisty.
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: materiały promocyjne
O Audycji

Artur Rubinstein i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego

W jego wykonaniu zabrzmiał Koncert fortepianowy f-moll opus 21 w legendarnym nagraniu dokonanym przez Rubinsteina podczas inauguracji VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 1960 roku z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego. 73-letni artysta pełnił wówczas funkcję honorowego przewodniczącego jury warszawskiego konkursu, wystąpił także z koncertami i recitalami w kilku miastach Polski.

Patriota i filantrop, wspierający przez całe życie Polskę

W audycji, w której połączyliśmy się także z reporterem Polskiego Radia śledzącym finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, posłuchaliśmy również Poloneza As-dur op. 53 i wyboru walców Chopina w wykonaniu Artura Rubinsteina, gorącego patrioty i filantropa, wspierającego przez całe życie Polskę, polskie organizacje charytatywne, instytucje kultury, polskich muzyków i uchodźców.

***

Chopin w porze niedzielnego obiadu? Sądząc po Państwa zainteresowaniu, każdy czas jest dobry, by słuchać jego muzyki. W tej audycji kluczem jest jednak słowo "osobisty". Osobisty wybór osobistych interpretacji. Nagrania z radiowego archiwum i najświeższe premiery płytowe, portrety legendarnych chopinistów i współczesne tendencje w wykonawstwie. Próba odpowiedzi na pytania o źródła tzw. chopinowskiego stylu i o to, jak zmienia się sposób odczytania muzyki Chopina w XXI wieku. A w tle - zapowiedzi wydarzeń muzycznych, rozmowy, zagadki i nagrody...

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 28.01.2024

Godzina emisji: 16.00

mo


Playlista
  • CHOPIN POlonez As-dur op 53 Rubinstein - Track 10TF_1
  • CHOPIN Koncert fortepianowy f-moll op 21 Rubinstein OFN Rowicki - CHOPIN Koncert f-moll op 21 RUbinstein OFN Rowicki