Czym jest posthumanizm?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 00:00
W zalewie rozmaitych "postów" ten wywołuje bodaj największą konsternację i obawy. Co bowiem miałoby znaczyć wyjście poza humanistyczną perspektywę w - nomen omen - humanistyce?
Tematem tego wydania audycji jest posthumanizm
Tematem tego wydania audycji jest posthumanizmFoto: Shutterstock/maxuser

Kim staje się wówczas homo sapiens? W jaki sposób miałoby się odbyć uwzględnienie roli tego, co nieludzkie w naszej historii? Czy nie prowadzi to do naiwnej antropomorfizacji świata zwierząt, roślin i rzeczy? Jakie są teoretyczne i praktyczne konsekwencje myślenia posthumanistycznego?

O posthumanizmie rozmawialiśmy z prof. Ewą Domańską z Wydziału Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Interesuje się niekonwencjonalnymi tendencjami w badaniach historycznych (m.in. historią antropologiczną, historią postkolonialną, nową historią materialną, historią środowiskową, historią wielogatunkową, historią i krytyką sztuki oraz historią nieantropocentryczną), multidyscyplinarnym podejściem do budowania wiedzy o przeszłości (szczególnie relacjami historii z antropologią kulturową, archeologią, krytyką sztuki, literaturoznawstwem, a także z naukami przyrodniczymi - biohistorią).

W ciągu ostatnich lat koncentruje się na badaniach nad porównawczą teorią nauk humanistycznych i społecznych w perspektywie humanistyki ekologicznej oraz posthumanistyki, a także pracuje nad zagadnieniem statusu różnych form szczątków ludzkich jako organicznych podmiotów.

[opis pochodzi ze strony internetowej UAM w Poznaniu]


Posłuchaj
59:35 2023_03_25 23_00_25_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Czym jest posthumanizm? (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Ewa Domańska (Wydział Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 25.03.2023

Godzina emisji: 23.00

mo