Polskie Radio
Section05
Michał Nowak

Biennale w Wenecji. Docenienie wykluczonych czy targowisko próżności?

Trwa 59. Biennale Sztuki w Wenecji - największy międzynarodowy przegląd sztuki współczesnej. Doniesienia medialne na temat imprezy podkreślają dominację kobiet, surrealistyczne wątki, brak wystawy w rosyjskim pawilonie i nagrody dla czarnoskórych artystek. - Jednak to jest w tej chwili wielkie targowisko próżności - mówiła w Dwójce prof. Joanna Sosnowska.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki Wenecja wystawa Dwójka Michał Nowak SZTUKA surrealizm

Dlaczego palimy się ze wstydu?

O wstydzie sporo mówiło się ostatnio w kontekście niewystarczających reakcji rozmaitych gremiów, państw i instytucji na rosyjską napaść na Ukrainę. Ta perspektywa z jednej strony zakłada wspólną wizję ładu, z drugiej rozlicza z reakcji na jego przekroczenie. Gościem kolejnej odsłony "Rachunku myśli" był prof. Zbigniew Stawrowski, filozof z Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz dyrektor Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego Dwójka Michał Nowak

Władysław Bartoszewski. Człowiek trudnego dialogu

- Wszystko traktował jako doświadczenie, które go stworzyło, bez którego byłby kimś innym. Powiedział kiedyś, że został obdarowany łaską wyboru – przez 33 lata życia musiał wybierać najprościej: między ewidentnym dobrem a ewidentnym złem. I dziękował za tę łaskę, bo ułatwiała mu życie - w "Rozmowach po zmroku" w 100-lecie urodzin wysłuchaliśmy wspomnień Michała Komara o Władysławie Bartoszewskim, jednej z najbardziej zasłużonych postaci w najnowszej historii Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Władysław Bartoszewski rocznica Dwójka Michał Nowak Michał Komar

Joachim Lelewel. Wspaniały artysta grafik

- Podstawową funkcją tych grafik była ilustracja publikacji naukowych Joachima Lelewela. Mają one jednak swą wartość artystyczną, nie tylko ze względu na precyzję ich wykonania, ale również na fenomen wizualizacji wiedzy. Jedna z najbardziej spektakularnych rycin to przedstawienie historii jako potoków wody, które się ze sobą łączą - mówił na antenie Dwójki prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Joachim Lelewel Michał Nowak Dwójka grafika wystawa