Polskie Radio
Section05
Michał Nowak

Koło wkoło Polski - muzycy na rowerach w szczytnym celu

- Jeżeli jest cel, pomoc innej osobie, która jest o wiele bardziej potrzebująca ode mnie, to trzeba to zrobić. Jeżeli jeszcze robi się to w najmilszym towarzystwie i na rowerze, to grzech tego nie zrobić - mówił w Dwójce Wiktor Rakowski, polsko-ukraiński puzonista związany z Operą Wrocławską i uczestnik wyprawy rowerowej "Koło wkoło Polski 2023".
Zobacz więcej na temat:  reportaż rower akcja charytatywna Dwójka Ukraina KULTURA Michał Nowak Koło wkoło Polski Dwójka

Kraków - kulturowe dziedzictwo, literatura, architektura i jazz

W tym wydaniu audycji "Miejsca z dobrych stron" odwiedziliśmy Kraków. Dziesięć lat temu, jako siódme miasto świata, stolica Małopolski dołączyła do sieci Miast Kreatywnych i oficjalnie uzyskała tytuł Miasta Literatury UNESCO. Poświęconych mu wierszy, powieści i reportaży jest mnóstwo. I wbrew temu, co na początku swojej poetyckiej drogi pisał Marcin Świetlicki - nie wszystkie są pisane smoczymi literami.
Zobacz więcej na temat:  Kraków Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Michał Nowak Dwójka KULTURA

Janusz Kapusta: zainspirował mnie Arnold Schwarzenegger

- W latach 70. byłem pod wrażeniem Schwarzeneggera. Gdy kulturysta z Austrii miał 14 lat, to koledzy go trochę popychali. Zamknął się więc w piwnicy i zaczął ćwiczyć. Po kilku latach zdobył tytuł Mister Universe, czyli najlepiej zbudowanego człowieka na świecie. Pomyślałem: to jest człowiek, który mnie interesuje. Żeby zostać księciem, trzeba mieć albo żonę księżniczkę, albo matkę królową. A tutaj on sam do tego doszedł - mówił w Dwójce Janusz Kapusta, tegoroczny laureat Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Kapusta Dwójka Michał Nowak Kongres Polska Wielki Projekt 2023 Polska Wielki Projekt KULTURA

Ignacy Czwartos: w swojej twórczości staram się połączyć abstrakcję z figuracją

- Pracuję nad tym od prawie trzydziestu lat. Staram się połączyć w swojej twórczości abstrakcję z figuracją. Wynika to trochę z tradycji ikony, ale też z tradycji malarstwa sarmackiego, trumiennego, gdzie dopatruję się właśnie i abstrakcji, i figuracji - mówił w Dwójce Ignacy Czwartos, który w czwartek (23.02) otworzy w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie swoją nową wystawę pt. "Malarz klęczał, jak malował".
Zobacz więcej na temat:  malarstwo wystawa SZTUKA Dwójka Michał Nowak