75. rocznica śmierci Witolda Pileckiego - audycje specjalne w Dwójce [SPRAWDŹ]

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 10:20
Program 2 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania specjalnych audycji w związku z 75. rocznicą zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego. Sprawdź, co przygotowała radiowa Dwójka. 
Rotmistrz Witold Pilecki
Rotmistrz Witold PileckiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Rotmistrz Witold Pilecki przez kilkadziesiąt lat był nieobecny w polskiej historii. Zginął 25 maja 1948 roku, zabity strzałem w tył głowy na mocy wyroku komunistów. Uznawany jest powszechnie za jednego z najodważniejszych ludzi ruchu oporu w czasie II wojnie światowej. Był dobrowolnym więźniem obozu w Auschwitz, w którym organizował konspirację wojskową. Po 2000 roku naszej pamięci przywróciła go m.in. wystawa w Muzeum na Woli, która opowiadała o największych dokonaniach rotmistrza (2008).

Dnia 19 września 1940 roku godzinie 6.00 rano szedłem sam i na rogu Alei Wojska i Felińskiego stanąłem w piątki ustawiane przez esesmanów z łapanych mężczyzn - pisał Pilecki w swoim pierwszym raporcie, który sporządził po ucieczce z Auschwitz w kwietniu 1943 roku. 

Zobacz serwis specjalny:

Pilecki 1200x660 – 1.png

Dwójkowe audycje związane z 75. rocznicą zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego:

24.05.2023 - środa

21.30-22.00 Wizyta w Muzeum - Domu Rodziny Pileckich. "To portet rotmistrza i jego rodziny" - aut. Paweł Siwek

Odwiedziliśmy rodzinny dom żony Witolda Pileckiego - Marii Pileckiej Ostrowskich, w którym znajduje się Muzeum Rodziny Pileckich w Ostrowii Mazowieckiej. Słuchacze mieli okazję lepiej poznać losy rodzinne rotmistrza i dowiedzieć się więcej o tym, kim był jeden z najdzielniejszych żołnierzy Rzeczypospolitej. Ekspozycja prezentowana w muzeum przedstawia m.in. znane wątki jego biografii, m.in. działalność w harcerstwie, udział w wojnie polsko-bolszewickiej, później - w wojnie obronnej 1939 roku i w konspiracji; przypomina o okolicznościach podjęcia misji przedostania się do KL Auschwitz, założenia w obozie ruchu oporu, wreszcie - ucieczki.

Odwiedzający poznają fragmenty słynnego "Raportu" Witolda Pileckiego, dowiadują się o jego udziale w powstaniu warszawskim, dołączeniu do Armii Andersa, wreszcie - dlaczego po 1945 roku rotmistrz zdecydował się na powrót do ojczyzny. A dzięki przejmującej filmowej rekonstrukcji są świadkami aresztowania rotmistrza, jego pokazowego procesu (a właściwie - zbrodni sądowej), która zakończyła się zamordowaniem Witolda Pileckiego 25 maja 1948 roku o 21.30 w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Ale dzięki wystawie poznajemy Witolda Pileckiego także jako czułego męża, wspaniałego ojca zajmującego się dziećmi i domem oraz nowoczesnego gospodarza majątku w Sukurczach.

Przewodnikiem po ekspozycji była kuratorka Aleksandra Miszułowicz.

[Facebook Dwójki]

25.05.2023 - czwartek

9.30 W "Poranku Dwójki" Jacek Pawłowicz, wicedyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, opowiedział o publikacji wyboru dokumentów "Siatka Witolda" i obchodach 75. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. W audycji pojawiły się także materiały archiwalne dotyczące rotmistrza 

17.30-18.20 "W imię ojca" - słuchowisko o trudnych decyzjach rotmistrza Pileckiego, reżyseria i opracowanie muzyczne: Przemysław Wyszyński, realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Obsada: Piotr Bajtlik, Anna Cieślak, Lidia Sadowa, Angelika Kurowska, Kamil Pruban, Otar Saralidze, Elżbieta Gaertner, Piotr Bondyra, Jan Aleksandrowicz, Stefan Knothe, Stanisław Brudny, Krzysztof Tymiński, Alicja Warchocka

21.30-22.00 Rozmowy po zmroku: "Rotmistrz Pilecki" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej z 2018 roku, w którym usłyszeć można m.in. o największych dokonaniach rotmistrza (opr. Justyna Piernik)

Od 29.05 (poniedziałek) do 02.06 (piątek)

11.00-11.10 To się czyta: Witold Pilecki - "Raport Witolda", przejmująca relacja będąca bezcennym dokumentem historycznym. Czyta Marcin Przybylski

Zobacz także: Platforma podcastowa Polskiego Radia.

mo

Zobacz więcej na temat: Witold Pilecki Dwójka