X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Witold Pilecki

71 lat temu rozpoczął się proces rotmistrza Witolda Pileckiego

3 marca 1948 roku, rozpoczął się proces Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, jednego z żołnierzy niezłomnych, walczących w powojennym podziemiu niepodległościowym. Aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku, został oskarżony przez komunistyczne władze o działalność szpiegowską, a następnie w pokazowym procesie skazany na śmierć i stracony w więzieniu na warszawskim Mokotowie, 25 maja 1948 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Witold Pilecki Armia Krajowa Żołnierze Wyklęci

Powstaną filmy o Szmulu Zygielbojmie oraz o rotmistrzu Pileckim

– Chcemy inwestować w inicjatywy kulturalne, które będą w stanie naszą narrację przekazywać poza granice Polski i budować prawdziwy obraz historii – powiedział prezes Polskiej Fundacji Narodowej Filip Rdesiński. Fundacja umawia się z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych ws. produkcji filmu o Szmulu Zygielbojmie. Trwają też rozmowy na temat filmu o Witoldzie Pileckim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Witold Pilecki FILM

Witold Pilecki - ofiara komunistycznego terroru

Siedemdziesiąt lat temu 25 maja 1948 roku zginął rotmistrz Witold Pilecki, jeden z największych polskich bohaterów. Oficer wywiadu Tajnej Armii Polskiej, a potem Armii Krajowej, jedyny człowiek który, aby dostać się do Auschwitz, sprowokował swoje aresztowanie,  a potem stworzył w obozie konspiracyjny Związek Organizacji Wojskowych ZOW, do którego należało ponad 800  więźniów.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Raginis-Królikiewicz HISTORIA Witold Pilecki Józef Cyrankiewicz

"Pilecki reprezentuje tragiczne losy całego pokolenia"

W piątek na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej odbyły się obchody 70. rocznicy śmierci Witolda Pileckiego. Uczestnicy oddali hołd rotmistrzowi, a dokładnie o godzinie 21.30 delegacje złożyły wieńce w miejscu, gdzie jeden z najsłynniejszych żołnierzy AK został zabity strzałem w tył głowy. O Pileckim, który może być wzorem do naśladowania dla Europejczyków i świata, mówił w Polskim Radiu 24 Kornel Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Kornel Morawiecki Witold Pilecki

"To był moment heroiczny w życiu rotmistrza"

- Dotychczas wiedza na temat Żołnierzy Wyklętych w Polsce raczkowała. Dzisiaj jesteśmy w innym momencie. To przede wszystkim zasługa młodych ludzi, inicjatyw oddolnych i Lecha Kaczyńskiego, który potrafił mocą swojego urzędu sprawić, że Żołnierze Wyklęci zaczęli wracać do zbiorowej świadomości Polaków – powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Tadeusz Płużański. 25 maja odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci historia Polski komunizm Tadeusz Płużański Lech Kaczyński Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych II wojna światowa

"Nie jest to bohater książkowy, ale prawdziwy"

– Rtm. Pilecki to polski bohater. Nie jest to bohater książkowy, ale prawdziwy – powiedział w audycji Nos Kleopatry dr Dariusz Gałaszewski z Instytutu Pamięci Narodowej. W Polskim Radiu 24 o postaci rtm. Witolda Pileckiego, w 70. rocznicę jego śmierci, mówił również prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Pilecki IPN historia Polski II wojna światowa komunizm