Polskie Radio
Section05
Witold Pilecki

Rocznica procesu Witolda Pileckiego

3 marca 1948 roku przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera AK i 2 Korpusu Polskiego, organizatora konspiracji w niemieckim obozie Auschwitz, powstańca warszawskiego. Komunistyczny sąd skazał rotmistrza na karę śmierci. O Witoldzie Pileckim mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Wróblewski, autor książki "Rotmistrz. Ilustrowana biografia Witolda Pileckiego".
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki II wojna światowa komunizm PRL POLSKA

76 lat temu rozpoczął się proces Witolda Pileckiego, ochotnika do Auschwitz

3 marca 1948 roku rozpoczął się przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie pokazowy proces Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, bohatera II wojny światowej, który na ochotnika zgłosił się do  żołnierza niezłomnego, służącego w powojennym podziemiu niepodległościowym.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Armia Krajowa Żołnierze Wyklęci II wojna światowa nazizm Niemcy Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Procesy pokazowe podziemia antykomunistycznego. Na czym polegały?

- Procesy te mają podbudować koncepcję polityczną, jaką sobie partia ułoży w danej chwili, w zależności od potrzeb. Nie mają one nic wspólnego z wymiarem sprawiedliwości i prawdziwą procedurą sądową. Wyrok jest z góry wiadomy - mówił w 1955 roku w audycji Radia Wolna Europa Józef Światło, były wicedyrektor X Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, który rok wcześniej uciekł na Zachód.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski PRL Żołnierze Wyklęci Witold Pilecki

Tadeusz Pietrzykowski. Bokser, który walczył w Auschwitz

Znalazł się w gronie Polaków przywiezionych pierwszym transportem do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. Aby przeżyć, brał udział w obozowych walkach bokserskich organizowanych przez Niemców. Działał też w obozowej konspiracji i utrzymywał kontakty z rotmistrzem Witoldem Pileckim. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy HISTORIA boks niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Auschwitz Witold Pilecki Maksymilian Maria Kolbe II wojna światowa III Rzesza SPORT Sporty walki

Tajna Armia Polska. Konspiracyjna organizacja Pileckiego

84 lata temu powstała Tajna Armia Polska. Komendantem tej konspiracyjnej organizacji został Jan Włodarkiewicz, późniejszy dowódca "Wachlarza" - grupy dywersyjnej Armii Krajowej. Funkcję inspektora organizacyjnego pełnił Witold Pilecki, późniejszy ochotnik do Auschwitz, jeden z największych bohaterów II wojny światowej. Dzień później uroczystą przysięgę w Kościele Garnizonowym przy ul. Długiej w Warszawie odebrał od nich ks. Jan Zieja.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa okupacja niemiecka Witold Pilecki

Przemysław Wyszyński w roli Witolda Pileckiego. "W filmie poznajemy całość jego historii"

- Historia Witolda Pileckiego jest pełna przygód, zwrotów akcji, która wręcz prowokuje do realizacji filmowej. Film jest opowiadany trochę z perspektywy ludzi, którzy byli zaangażowani w te wydarzenia - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Przemysław Wyszyński, odtwórca głównej roli w filmie "Raport Pileckiego". 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska aktorstwo film polski Przemysław Wyszyński Witold Pilecki historia Polski kino

Przemysław Wyszyński o roli rotmistrza Pileckiego: byłem ciekaw, dlaczego zrobił to, co zrobił

Na ten film czekaliśmy kilka lat, gdyż jego produkcja najeżona była problemami. W końcu jednak "Raport Pileckiego" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza wchodzi na ekrany 1 września. To symboliczna data, tak, jak rtm. Pilecki jest postacią-symbolem. W swojej audycji Ryszard Jaźwiński będzie rozmawiał z odtwórcą roli tytułowej Przemysławem Wyszyńskim oraz innymi twórcami filmu.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM premiera Witold Pilecki Przemysław Wyszyński