Polskie Radio
Section05
Witold Pilecki

"Jego niewiarygodna odwaga nie została wykorzystana". "The Sun" przypomina postać Witolda Pileckiego

Postać rotmistrza Witolda Pileckiego przybliżył swoim czytelnikom brytyjski dziennik "The Sun". W niedzielę minęło 81 lat od czasu, gdy Pilecki dał się aresztować, aby trafić do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa III Rzesza zbrodnie wojenne pamięć historia Polski Wielka Brytania Europa ŚWIAT

Tadeusz Pietrzykowski. Bokser, który walczył w Auschwitz

Znalazł się w gronie Polaków przywiezionych pierwszym transportem do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. Aby przeżyć, brał udział w obozowych walkach bokserskich organizowanych przez Niemców. Działał też w obozowej konspiracji i utrzymywał kontakty z rotmistrzem Witoldem Pileckim. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy HISTORIA boks niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Auschwitz Witold Pilecki Maksymilian Maria Kolbe II wojna światowa III Rzesza

Senatorowie KO nie chcą Instytutu Pileckiego poza granicami UE. Uważają, że to... "mnożenie bytów"

Senacka komisja kultury negatywnie zaopiniowała nowelizację dot. Instytutu Pileckiego. Senatorowie KO ocenili, że poza granicami Polski działa już wystarczająco wiele instytucji upowszechniających polską kulturę i historię. Omawianą we wtorek przez senacką Komisję Kultury i Środków Przekazu rządową nowelizację ustawy o Instytucie Pileckiego przyjął 8 lipca Sejm - poparło ją wówczas 389 posłów, przeciw było 38, a od głosu wstrzymało się dwunastu posłów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Senat koalicja obywatelska polityka Witold Pilecki

PKP Intercity upamiętni rtm. Witolda Pileckiego. Specjalny malunek na lokomotywie

Spółka PKP Intercity upamiętni rotmistrza Witolda Pileckiego na jednej z lokomotyw państwowego przewoźnika. Na warszawskim Dworcu Wschodnim zaprezentowano maszynę z okolicznościową okleiną. Jest to jeden z elementów obchodów 120. rocznicy urodzin rotmistrza. Nowy wygląd zyskała lokomotywa EU-44 Husarz, która będzie prowadzić pociągi kursujące między Warszawą a Berlinem, gdzie znajdują się siedziby Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PKP intercity Witold Pilecki

PKP Intercity i Instytut Pileckiego wspólnie upamiętniają Witolda Pileckiego

PKP Intercity połączyło siły z Instytutem Pileckiego, by uczcić 120-lecie urodzin Witolda Pileckiego. Z tej okazji jedna z lokomotyw kursujących do Berlina została oklejona okolicznościową grafiką. Przewoźnik po raz kolejny angażuje się w upamiętnienie kluczowych dla historii Polski wydarzeń i postaci.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Witold Pilecki pamięć historia Polski lokomotywa PKP Intercity Instytut Pileckiego Witold Lazar Trójka

Instytut Pileckiego będzie miał swoje oddziały w Nowym Jorku i Tel-Awiwie. Jest zgoda Sejmu

Sejm przyjął nowelizację ustawy o Instytucie Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego. Celem rządowej inicjatywy jest umożliwienie działalności Instytutu poza Unią Europejską. Oddziały Instytutu Pileckiego mają powstać w Nowym Jorku i Tel-Awiwie. Od 2018 roku działa Instytut Pileckiego w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Witold Pilecki Instytut Pileckiego historia Polski

Włoski historyk: Włosi, nie znając historii Polski, nie rozumieją Polaków

Marco Patricelli, znawca dziejów Europy XX wieku, wykładowca uniwersytecki i pisarz, autor biografii rotmistrza Pileckiego "Ochotnik" przyznał w rozmowie z rzymską korespondentką PAP Sylwią Wysocką, że znajomość historii Polski we Włoszech poprawiła się w ostatnich latach, jednak tylko nieznacznie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Włochy HISTORIA Witold Pilecki Monte Cassino patriotyzm historia Europy

Nagroda im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Kto może się o nią ubiegać?

Zainaugurowano Międzynarodową Nagrodę imienia Witolda Pileckiego. Z okazji 120. rocznicy urodzin rotmistrza, Instytut jego imienia postanowił zorganizować pierwszą edycję konkursu, w ramach którego uhonorowani zostaną autorzy najlepszych książek naukowych, reporterskich i historycznych, które ukazały się w minionym roku. Jak podkreślają organizatorzy, nagroda ma charakter międzynarodowy.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Witold Pilecki II wojna światowa Auschwitz książki reportaż Marta Piasecka Żołnierze Wyklęci