Polskie Radio
Section05
Witold Pilecki

Przemysław Wyszyński w roli Witolda Pileckiego. "W filmie poznajemy całość jego historii"

- Historia Witolda Pileckiego jest pełna przygód, zwrotów akcji, która wręcz prowokuje do realizacji filmowej. Film jest opowiadany trochę z perspektywy ludzi, którzy byli zaangażowani w te wydarzenia - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Przemysław Wyszyński, odtwórca głównej roli w filmie "Raport Pileckiego". 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska aktorstwo film polski Przemysław Wyszyński Witold Pilecki historia Polski kino

Przemysław Wyszyński o roli rotmistrza Pileckiego: byłem ciekaw, dlaczego zrobił to, co zrobił

Na ten film czekaliśmy kilka lat, gdyż jego produkcja najeżona była problemami. W końcu jednak "Raport Pileckiego" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza wchodzi na ekrany 1 września. To symboliczna data, tak, jak rtm. Pilecki jest postacią-symbolem. W swojej audycji Ryszard Jaźwiński będzie rozmawiał z odtwórcą roli tytułowej Przemysławem Wyszyńskim oraz innymi twórcami filmu.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM premiera Witold Pilecki Przemysław Wyszyński

NASZA ROZMOWA Film "Raport Pileckiego" w kinach. Przemysław Wyszyński: chciałem w Pileckim pokazać człowieka

- Witold Pilecki to człowiek, który miał własny system wartości. Jasno określony. Ten system pomagał mu podejmować najtrudniejsze decyzje. Tym bardziej ważnym było dla mnie znajdować w jego codzienność momenty, w których on się wahał, poszukiwałem w nim ludzkich cech - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Przemysław Wyszyński, odtwórca głównej roli w filmie "Raport Pileckiego" 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Witold Pilecki

Film "Raport Pileckiego" pokazany premierowo

Film "Raport Pileckiego", fabuła inspirowana wydarzeniami z życia Witolda Pileckiego - jednego z najważniejszych polskich bohaterów, po raz pierwszy został pokazany w jednym z warszawskich kin. Film o współzałożycielu Tajnej Armii Polskiej, żołnierzu Armii Krajowej, więźniu i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz, w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, będzie można oglądać w kinach od 1 września.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Witold Pilecki II wojna światowa Instytut Pamięci Narodowej

"Grupa Pileckiego" – historia współpracowników rotmistrza na wielkim ekranie

W pracy nad inscenizowanym filmem dokumentalnym "Grupa Pileckiego" autorom przyświecał jeden ważny cel: przybliżyć sylwetki ostatnich współpracowników rotmistrza Witolda Pileckiego, ich bohaterskie działania oraz wydarzenia, które powiązały ich losy. – Chcieliśmy zawrzeć w nim wątek ludzki, próbę opowiadania historii przez pryzmat człowieka – mówi w "Trójce do trzeciej" reżyser obrazu, Grzegorz Juchiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz historia Polski Witold Pilecki kino film polski film dokumentalny KULTURA

Witold Pilecki, Józef Garliński, Michael Foot i "Sześć twarzy odwagi" [PODCAST]

Brytyjski historyk Michael Foot zaliczył Witolda Pileckiego do grona 6 największych bohaterów II wojny światowej. Jak doszło do tego, że zachodni uczony natrafił na historię Rotmistrza w czasie, gdy nad Wisłą pamięć o ochotniku do Auschwitz była zakazana? Kto jeszcze został zaliczony przez Foota do grona największych bohaterów światowego konfliktu?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Witold Pilecki II wojna światowa Józef Garliński