12. rocznica katastrofy smoleńskiej w radiowej Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 10:00
10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych. Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń Polskie Radio przygotowało audycje specjalne, koncerty oraz wspomnienia dotyczące katastrofy smoleńskiej i wszystkich jej ofiar. 
10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria
10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka MariaFoto: Shutterstock/Vera Eremova

10 kwietnia o godz. 08.41 na antenach Polskiego Radia: w Programie 1, Programie 2, Programie 3, Czwórce i Polskim Radiu 24 - odczytane zostały nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. O godz. 17.30 w Programie 1, Programie 3 i Polskim Radiu 24 transmisja orędzia Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Od godz. 17.35 zaplanowana została retransmisja Nadzwyczajnego Koncertu Symfonicznego "W hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej", który odbył się 18 kwietnia 2010 roku.

W 12. rocznicę tego tragicznego wydarzenia portal polskieradio.pl przygotował specjalny serwis internetowy poświęcony pamięci zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zebrane zostały najważniejsze cytaty oraz nagrania przemówień Lecha Kaczyńskiego z lat jego prezydentury. Serwis uzupełnia bogata kolekcja archiwalnych nagrań poświęconych postaci prezydenta oraz galeria zdjęć z najważniejszych uroczystości i wystąpień.


W 12. rocznicę tego tragicznego wydarzenia portal polskieradio.pl przygotował specjalny serwis internetowy poświęcony pamięci zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Na antenach Polskiego Radia prezentowane będą fragmenty z dwóch pomnikowych albumów fonograficznych wydanych przez Polskie Radio w 2020 roku w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej: "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" oraz "Smoleńsk - ostatnia misja".

 

logo

10 kwietnia

07.00-09.00 - "Poranek" - godz. 08.41 - lista ofiar katastrofy i Agnus Dei

10.00-12.00 - Audycja specjalna z wykorzystaniem archiwalnych nagrań Dwójki poświęconych ofiarom katastrofy ze specjalnie wybraną muzyką - prowadzi Andrzej Sułek

13.00-13.46 - Słuchowisko Wacława Holewińskiego - "Strach trawi sumienie powoli"

Prod. 2020, reżyseria Janusz Kukuła, realizacja akustyczna Agnieszka Szczepańczyk, muzyka Piotr Salaber
Obsada: Anna Cieślak - Ewa Bąkowska, Jarosław Gajewski - Janusz Krupski, Andrzej Mastalerz - generał Mieczysław Smorawiński, Krzysztof Wakuliński - generał Bronisław Bohaterewicz, Grażyna Barszczewska - Lidia Holewińska, Andrzej Ferenc - Wacław Holewiński

17.00-18.00 - Retransmisja koncertu "W hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej", który odbył się 18.04.2010

logo

9 kwietnia

14.45 - "Kultura na weekend" - zapowiedź wydarzeń kulturalnych poświęconych 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej

15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito" - prowadzi Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Audycja poświęcona 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz rozdawnictwo 3 albumów "Smoleńsk - ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku" 

To już dwunasta rocznica katastrofy smoleńskiej. Choć wielu mówi, że o niej powiedziano już wszystko to przecież prawdą jest, że tak epokowe wydarzenie kształtuje nasze życie polityczne, społeczne i pamięć historyczną na zawsze i ciągle na nowo. O jej aspektach porozmawiamy ze specjalistami z różnych dziedzin:

politologiem - Księdzem Profesorem Andrzejem Kobylińskim z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

europeista - Profesorem Tomaszem Grzegorzem Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego

historykiem - dr Piotrem Gontarczykiem z Instytutu Pamięci Narodowej ​​

17.00-18.00 - Audycja specjalna - prowadzą Krzysztof Grzesiowski i Michał Strzałkowski


10 kwietnia

Aktualności Jedynki (przez cały dzień)

08.41 - Apel pamięci - odczytane zostaną nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej

11.00-12.00 - Audycja specjalna / wspominamy i pamiętamy o tragedii smoleńskiej - prowadzi Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Małgorzata Wasserman, Magdalena Merta, Ewa Kochanowska oraz rozdawnictwo 3 albumów "Smoleńsk - ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku" 

12.00-13.00 - Audycja specjalna - temat: rocznica katastrofy smoleńskiej - uroczystości, aktywności pod pałacem prezydenckim - prowadzi Krzysztof Grzesiowski

16.00-17.00 - Audycja specjalna - podsumowanie dotychczasowych obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej, zapowiedź mszy i wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego po 21.00 - Paweł Lekki i Michał Strzałkowski

17.00-18.00 - Retransmisja koncertu "W hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej", który odbył się 18.04.2010


logo

9 kwietnia

13.00-15.00 - "Świat do trzeciej" / wydanie specjalne

W drugiej godzinie, faktoria związana z 10 kwietnia, nawiązanie do wypowiedzi Prezydenta Ukrainy W. Zełenskiego w polskim parlamencie, wypowiedzi J. Kaczyńskiego o zamachu, decyzjach Kremla, w kontekście wojny na Ukrainie i rosyjskiej napaści na ten kraj. O szansach podjęcia śledztwa przez MTS w Hadze. (komentatorzy)

10 kwietnia

W serwisach Trójki bieżące relacje z wydarzeń rocznicowych

08.00-09.00 - Audycja specjalna - Magdalena Złotnicka

Archiwalia, wspomnienie ofiar, w tym zawarte na płytach "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja" wydanych przez Polskie Radio S.A, faktografia.

08.41 - Apel pamięci - odczytane zostaną nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej

10.00-11.00 - "Śniadanie w Trójce" / wydanie specjalne - Beata Michniewicz 

W audycji porozmawiamy o rosyjskich zbrodniach na ludności cywilnej na Ukrainie, możliwości ich udokumentowania i osądzenia winnych, a także perspektywach rozwoju sytuacji na Ukrainie i pokonania Rosji. 

Posłuchaj
00:24 Lech Kaczyński - Gruzja mp3 Słowa prezydenta Polski wypowiedziane w sierpniu 2008 roku w Tbilisi. Lech Kaczyński pojechał do Gruzji po tym, jak rosyjskie lotnictwo zbombardowało gruzińskie miasto Gori w wojnie o Osetię Południową. Przemawiając do tysięcy Gruzinów, Lech Kaczyński zapewnił, że nie zostali sami, i przestrzegł, że Rosja może zagrozić także innym państwom Europy.

Nawiążemy również do ciągle budzącej wątpliwości kwestii katastrofy smoleńskiej: zacierania śladów przez Rosjan, przetrzymywania dowodów i ciągle żywych wątków domniemanego zamachu.

Goście:

• Jurij Banachewycz, agencja prasowa UKRINFORM

• Mariusz Cielma, red. nacz. Nowej Techniki Wojskowej

• prof. Michał Kleiber, red. nacz. "Wszystko Co Najważniejsze"

• czwarty gość w ustalaniu

14.00-15.00 - "Trójka literacka" / wydanie specjalne - Tomasz Zapert 

Zapiski, wspomnienia, relacje, które ukazały się na kartach książek, rozmowy z autorami lub jeśli zostaną ujawnione nowe dokumenty, świadczące o zamachu, o których wspominał Jarosław Kaczyński, program specjalny odnoszący się do okoliczności.

17.00-18.00 - Retransmisja koncertu "W hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej", który odbył się 18.04.2010

22.00-23.00 - "Reportaż w Trójce" - wydanie specjalne / "Zostawił dwie róże" - reportaż Ewy Szkurłat

Zajmował jedno z najważniejszych stanowisk w armii. Odpowiadał za pokojowe i bojowe operacje Wojska Polskiego, za bezpieczeństwo żołnierzy służących w polskich kontyngentach wojskowych.

Posłuchaj
00:15 11674022_3.mp3 Pośmiertnie uhonorowano generała Bronisława Kwiatkowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także jednym z najwyższych odznaczeń w armii amerykańskiej - medalem "Legion of Merit". W 2011 roku odebrała je żona generała Krystyna Kwiatkowska.

Generał Bronisław Kwiatkowski był pierwszym żołnierzem, który na czerwonym berecie nosił cztery gwiazdki. Pierwszym polskim oficerem, który zakończył studnia podyplomowe w Akademii Dowodzenia Bundeswehry w Hamburgu w Niemczech. Choć był żołnierzem jeszcze w Układzie Warszawskim - to pierwszy raz przekroczył granicę z Rosją lecąc do Smoleńska. Biegle władał językiem rosyjskim, angielskim i niemieckim. Awanse zawdzięczał swojemu profesjonalizmowi, a nie łasce polityków. 4 kwietnia 2017 roku odbyła się ekshumacja jego szczątków. Była to 18. ekshumacja przeprowadzona w związku ze śledztwem ws. katastrofy smoleńskiej.

logo

Polskie Radio 24, zgodnie z informacyjnym charakterem stacji, upamiętni rocznicę katastrofy smoleńskiej, emitując rozmowy ukazujące to tragiczne wydarzenie z dzisiejszej perspektywy. Zaprezentowane zostaną wspomnienia, fragmenty przemówień oraz wywiady. Ponadto na w Polskim Radiu 24 transmisja wystąpień związanych z obchodami 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej i rozmowy z zaproszonymi gośćmi.

08.41 - Apel pamięci - odczytane zostaną nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej


logo


9 kwietnia

14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - audycja będzie w całości poświęcona zbrodni katyńskiej - rozmowa z dr. Michałem Korkuciem m.in. o tym, jak udawało się Rosjanom przez pół wieku podtrzymywać kłamstwo katyńskie? Jakie były jego konsekwencje?

Posłuchaj
00:33 Lech Kaczyński, przemówienie Katyń 2010 mp3 Prezydent Lech Kaczyński wielokrotnie powtarzał, że okoliczności zbrodni katyńskiej muszą zostać do końca zbadane i wyjaśnione. Z takim przesłaniem leciał na obchody 70. rocznicy tej tragedii. Nad swoim przemówieniem pracował do ostatnich chwil. Po katastrofie smoleńskiej odczytał je w Polskim Radiu redaktor Wojciech Włodarczyk. Fragment przemówienia. 

10 kwietnia

Relacje z obchodów 12. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w serwisach informacyjnych 

08.41 - Apel pamięci - odczytane zostaną nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej

17.00-18.00 - Retransmisja koncertu "W hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej", który odbył się 18.04.2010

.


10 kwietnia

15.00-17.00 - dwugodzinne pasmo dedykowane ofiarom tragedii smoleńskiej

Program zainicjuje orkiestrowa Chaconne Krzysztofa Pendereckiego z Polskiego Requiem, kompozycja napisana w kwietniu 2005 roku pod wrażeniem odejścia Świętego Jana Pawła II, która potem stała się muzycznym motywem przewodnim obrazu Katyń Andrzeja Wajdy.

W paśmie zabrzmi także, inspirowany Preludium A-dur Fryderyka Chopina, obraz symfoniczny w formie cyklu wariacji Z życia Narodu Zygmunta Noskowskiego oraz Epitafium katyńskie Andrzeja Panufnika. Główny trzon audycji stworzy jednak Sonata b-moll Fryderyka Chopina ze słynnym Marszem żałobnym oraz komponowany przez Krzysztofa Pendereckiego w 2010 roku już ze świadomością tragedii smoleńskiej monumentalny cykl pieśni na głosy solowe, chór i orkiestrę Powiało na mnie morze snów. Pieśni zadumy i nostalgii. Ideowym jądrem tego cyklu jest pieśń do fragmentów Fortepianu Szopena Cypriana Kamila Norwidaw której odzywają się echa Marsza żałobnego patrona anteny.


logo

Specjalne serwisy drogowe poświęcone zmianom ruchu i ograniczeniom ze względu na obchody. Dotyczyć to będzie nie tylko Warszawy, ale i całego kraju. Zwiększona zostanie częstotliwość informacji drogowych w tej kwestii.

Zobacz więcej na temat: Smoleńsk 2022 Dwójka