Polskie Radio
Section05
Smoleńsk 2022

Ryszard Kaczorowski. "To był człowiek, który nie grał. Jego życie było służbą"

Działacz społeczny, harcmistrz, komendant chorągwi Szarych Szeregów, a przede wszystkim ostatni prezydent RP na uchodźstwie. Jego życie obfituje w daty i wydarzenia symboliczne. 104 lata temu, 26 listopada 1919 roku, urodził się Ryszard Kaczorowski. 
Zobacz więcej na temat:  emigracja harcerstwo HISTORIA Kazimierz Sabbat Lech Wałęsa Londyn Monte Casino Ryszard Kaczorowski Smoleńsk 2022 Smoleńsk 2021 katastrofa w Smoleńsku

"To jest tragedia, która wykracza poza naszą wyobraźnię". Tak brzmiał oficjalny komunikat o katastrofie

Mija 13 lat od katastrofy samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. 10 kwietnia 2010 roku zginęło w niej 96 osób z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią. Oficjalny komunikat o katastrofie podało o godzinie 9.26 polskie ministerstwo spraw zagranicznych. Nie znano jeszcze wtedy dokładnej liczby ofiar.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022

"Miał wizję Polski, przepowiedział wojnę na Ukrainie". Lech Kaczyński we wspomnieniach Roberta Draby

- Prezydent Lech Kaczyński uważał, że Władimir Putin potrafi bardzo mocno grać, że stwarza pozory człowieka, który nie cofnie się przed niczym i robi to z całą świadomością tego, jak zachowa się przeciwnik. Uważał, że krajom europejskim brakuje determinacji do tego, żeby postawę Putina zweryfikować - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Draba, były szef Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk 2022 Smoleńsk katastrofa smoleńska POLSKA Lech Kaczyński Ukraina wojna na Ukrainie

WYWIAD Rosyjski historyk: Putin byłby zdolny do przeprowadzenia takiej operacji, jak zamach na polskiego prezydenta

W mojej opinii, z psychologicznego punktu widzenia, Putin byłby zdolny do wydania takiego rozkazu. Miał również powody polityczne do podjęcia decyzji o zamachu 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. Pamiętajmy, że nie byłaby to pierwsza tego rodzaju próba podczas rządów Putina - mówi rosyjski dysydent, historyk dr Jurij Felsztinski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Moskwa Władimir Putin katastrofa w Smoleńsku Gruzja Lech Kaczyński Smoleńsk 2022

Katastrofa smoleńska. Fiński parlamentarzysta: to nie przypadek, Putin powinien być za to osądzony

- Nie mam podstaw, by myśleć, że Kreml nie miał z tym (katastrofą smoleńską - red.) nic wspólnego - mówił na antenie TVP Info fiński parlamentarzysta Mikko Kärnä. Jak przyznał, teraz widzimy, do czego zdolna jest Rosja, która morduje własnych obywateli.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Smoleńsk Władimir Putin zamach Rosja Międzynarodowy Trybunał Karny katastrofa w Smoleńsku Antoni Macierewicz

NASZ WYWIAD "Putin wyeksportował do Europy więcej korupcji niż ropy i gazu". Gruziński ekspert: Lech Kaczyński słusznie ostrzegał

- Lech Kaczyński już w 2008 roku rozumiał, że jeśli oddamy pole Rosji i jeśli dzisiaj przegramy, jeśli pozwolimy Moskwie pokonać demokracje w jej sąsiedztwie, to jutro nie będzie już o czym dyskutować, nie będzie o co się spierać, jeśli chodzi o kwestie społeczno-gospodarcze, i to pewnie w żadnym europejskim kraju - mówi portalowi PolskieRadio24.pl b. gruziński dyplomata, b. ambasador Gruzji w Wielkiej Brytanii Giorgi Badridze.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Lech Kaczyński Gruzja Ukraina wojna na Ukrainie Smoleńsk 2022 Rosja serwis wschodni

Antoni Macierewicz: Putin i Tusk są współodpowiedzialni za dramat smoleński

- Są media, które bronią Putina i Tuska - ludzi współodpowiedzialnych zarówno za dramat smoleński, jak i za kłamstwo smoleńskie. Oni bronią swoich interesów i w związku z tą obroną swoich interesów, które chcą przedłużyć za wszelką cenę, bronią kłamstwa smoleńskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Antoni Macierewicz POLSKA polityka katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022

Raport podkomisji smoleńskiej. Szrot: wszystko układa się w logiczną całość i wskazuje na winę Rosji

W poniedziałek (11.04) zaprezentowano przyjęty w sierpniu ub.r. raport podkomisji smoleńskiej. Jak ocenił szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot "poszlaki, które występują ws. katastrofy smoleńskiej, układają się w logiczną całość i wskazują na winę strony rosyjskiej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Antoni Macierewicz Paweł Szrot Rosja Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu Smoleńsk Lech Kaczyński Maria Kaczyńska Ryszard Kaczorowski

B. szef Pentagonu: Lech Kaczyński i polska delegacja w Smoleńsku zostali brutalnie zamordowani przez Putina

- Miałem zaszczyt uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz członków towarzyszącej mu delegacji, którzy zostali brutalnie zamordowani przez Putina 12 lat temu - powiedział były sekretarz obrony USA Christopher C. Miller w rozmowie z Radiem Wnet.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Północna Pentagon Rosja katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Władimir Putin

Pereira reaguje na słowa lidera PO: najnowszy raport komisji smoleńskiej oddziela nas od tych, którzy zaufali Rosji

- Obserwując to, co dzieje się wokół raportu i samego tematu Smoleńska i tezy o zamachu, rzeczywiście on dzieli Polaków - oddzielając od Rosjan i od tych, którzy uwierzyli w pewnym momencie, że Putinowi należy zaufać, że Rosja pod jego rządami się demokratyzuje - mówił w Polskim Radiu 24 Samuel Pereira (szef portalu tvp.info). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Smoleńsk 2022 Donald Tusk katastrofa smoleńska

"Ratuje kłamstwa Putina i swojego rządu". Suski reaguje na słowa Tuska

- Dziś Platforma Obywatelska tonie i Donald Tusk rozpaczliwie próbuje ratować kłamstwa Putina, kłamstwa swego rządu i swoją formację - powiedział poseł PiS Marek Suski, kiedy został zapytany o słowa Donalda Tuska, który zarzucił formacji rządzącej wywoływanie wojny domowej. zaprezentowany przez Antoniego Macierewicza raport z prac podkomisji smoleńskiej zawiera tezę, że katastrofa z 10 kwietnia 2010 r. była wynikiem "bezprawnej ingerencji strony rosyjskiej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Marek Suski Donald Tusk Antoni Macierewicz Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska

FELIETON Raport podkomisji Antoniego Macierewicza jak czerwona tabletka w Matriksie. Felieton Miłosza Manasterskiego

Po 12 latach od śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pierwszej damy RP Marii Kaczyńskiej i pozostałych 94 pasażerów rządowego samolotu Tu-154, nadal wiele osób broni się przed prawdą. Życie w putinowskim Matriksie daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa i zwalnia z odpowiedzialności za wspólną przyszłość - pisze w nowym felietonie Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska Smoleńsk Smoleńsk 2022 Rosja Władimir Putin felieton miłosz manasterski POLSKA

Katastrofa smoleńska. Aleksander Grad ostrzegał przed remontem Tu-154M w Samarze, MON zlekceważyło pismo

W 2009 r. ówczesny minister skarbu państwa Aleksander Grad alarmował w piśmie do Bogdana Klicha, szefa MON, że decyzja o wykonaniu remontu rządowego samolotu Tu-154M w rosyjskich zakładach w Samarze "może stanowić poważne zagrożenie bezpieczeństwa lotów najważniejszych osób w państwie". Pismo, zlekceważone wówczas przez resort obrony, przypomniał na Twitterze Marek Surmacz, były wiceszef MSWiA. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska Aleksander Grad Bogdan Klich Rosja

Raport smoleński. Macierewicz: najważniejszym dowodem ingerencji zewnętrznej jest wybuch w lewym skrzydle

- Najważniejszym dowodem wskazującym na ingerencję zewnętrzną w katastrofie smoleńskiej jest bardzo precyzyjnie przebadany, zidentyfikowany i opisany wybuch w lewym skrzydle na ponad 100 m przed tzw. brzozą Bodina. Przesądzają o tym dźwięk, miejsce oraz czas eksplozji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 szef Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z 10 kwietnia 2010 r. Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Smoleńsk 2022 POLSKA katastrofa smoleńska Antoni Macierewicz raport polityka

"Agentura wpływu". Prof. Paruch o postawie opozycji po publikacji raportu o przyczynach katastrofy smoleńskiej

- Mieliśmy agenturę wpływu i agentów bezpośrednich, przede wszystkim przyjęcie tezy, że w polskich raportach nie można orzec niczego sprzecznego z orzeczeniami podobnych instytucji rosyjskich - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, politolog (UMCS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Władimir Putin Michał Rachoń katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk Smoleńsk 2022 polityka katastrofa smoleńska POLSKA raport

"Paniczna próba storpedowania informacji". Joanna Lichocka o szumie medialnym po raporcie smoleńskim

- Raport podkomisji smoleńskiej jest bardzo rzetelnym, wszechstronnym i drobiazgowym dokumentem, efektem prac o ogromnym zakresie - oceniła poseł PiS Joanna Lichocka. - Szum medialny, z którym mamy teraz do czynienia, to próba panicznego i gorączkowego storpedowania tego, czego wczoraj Polacy mogli się dowiedzieć - dodała. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska polityka Smoleńsk 2022 Joanna Lichocka