Relacje polsko-chińskie w latach osiemdziesiątych

Zapraszamy na rozmowa z dr. Przemysławem Benkenem z IPN w Szczecinie o relacjach polsko-chińskich w latach 80. XX wieku i przyczynach dla których po 4 czerwca 1989 roku oba kraje poszły w różnych kierunkach.
Okładka książki Kryzys w komunistycznych Chinach w 1989 roku i jego wpływ na sytuację w PRL oraz stosunki dwustronne
Okładka książki "Kryzys w komunistycznych Chinach w 1989 roku i jego wpływ na sytuację w PRL oraz stosunki dwustronne"Foto: materiały prom.
O Audycji

Dr Przemysław Benken jest autorem książki zatytułowanej "Kryzys w komunistycznych Chinach w 1989 roku i jego wpływ na sytuację w PRL oraz stosunki dwustronne". Praca opisuje krwawo stłumione przez komunistów protesty społeczne w stolicy ChRL (na słynnym placu Tiananmen), które wybuchły wiosną 1989 roku, jak również wpływ tych wydarzeń na sytuację w PRL, gdzie praktycznie równolegle dokonywała się dekompozycja komunistycznego systemu władzy.

Pierwsza tura częściowo wolnych wyborów nad Wisłą zbiegła się z masakrą na ulicach Pekinu, co przyczyniło się do spowolnienia tempa prodemokratycznych zmian w PRL, lecz nie zdołało ich zatrzymać.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: dr Przemysław Benken (autor książki "Kryzys w komunistycznych Chinach w 1989 roku i jego wpływ na sytuację w PRL oraz stosunki dwustronne")

Data emisji: 1.05.2023

Godz, emisji: 21.30

pg

Playlista