Polskie Radio
Section05

Antoni Dudek

Jak ks. Jerzy Popiełuszko stał się duszpasterzem warszawskich hutników

- Nie znalazłem żadnego konkretnego dokumentu na ten temat. Jak zdążyłem się jednak zorientować, ks. Jerzy Popiełuszko wszystko co czynił konsultował przynajmniej z ks. proboszczem Teofilem Boguckim, który był hierarchą Kościoła - mówił w Dwójce dr Tadeusz Ruzikowski, autor książki "Solidarni w Hucie Warszawa 1980–1989".
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Solidarność Dwójka historia Polski Instytut Pamięci Narodowej PRL Tadeusz Ruzikowski Huta Warszawa

Konfederacja Polski Niepodległej - ważny element antykomunistycznej opozycji

W 1979 roku twórcy Konfederacji Polski Niepodległej deklarowali, że ich celem jest odzyskanie przez Polskę niepodległości i upadek systemu komunistycznego. Ogłosili, że KPN jest pierwszą od powstania żelaznej kurtyny niezależną partią polityczną, która legalnymi metodami chce pozbawić władzy polskich komunistów.
Zobacz więcej na temat:  PRL kpn Konfederacja Polski Niepodległej (KPN) Grzegorz Wołek Dwójka historia Polski Leszek Moczulski

Polskie Radio 24 Prof. Dudek: Kwestia rozliczeń to za mało. Tusk to dostrzegł

- Jak się zbliżymy do 1/4 kadencji, a to nastąpi z końcem tego roku, to dobrze byłoby dowiedzieć się, co przez kolejne trzy lata obecna koalicja rządowa zamierza zrobić, żeby na przykład utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju Polski - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, politolog i historyk z UKSW. Jak zauważył, kwestia rozliczenia PiS-u zdominowała politykę, a to przestaje wystarczać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zuzanna Dąbrowska POLSKA polityka

Spory po 1989 roku nt. wydarzeń historycznych. Jak oceniano Powstanie Warszawskie?

Książka "Konflikt pamięci. Polska po przemianach systemowych 1989 roku" przedstawia spory nt. wydarzeń historycznych. W audycji z cyklu "Rzeczypospolite" dr Anna Ratke-Majewska - politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego i autorka książki - opowiedziała o największych takich dyskusjach. Pierwszą z nich był spór o ocenę Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  1989 pamięć transformacja ustrojowa Dwójka Powstanie Warszawskie

Ucieczka ambasadorów PRL do USA. Dlaczego Spasowski i Rurarz poprosili o azyl polityczny?

Romuald Spasowski i Zdzisław Rurarz to wysocy rangą dyplomaci w PRL, którzy zdecydowali się poprosić o azyl w USA. Miało to miejsce tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w naszym kraju. Prof. Patryk Pleskot, autor książki "Rurarz, Spasowski - żywoty równoległe", zdradził w audycji "Rzeczypospolite" motywacje obu dyplomatów oraz opowiedział o ich karierach i życiu po ucieczce.
Zobacz więcej na temat:  PRL dyplomacja Patryk Pleskot Dwójka

Pochody pierwszomajowe w historii PRL-u. Jakie były rytuały tej epoki?

W epoce PRL-u wypracowano stałe scenariusze dla nowo ustanowionych świąt. W dniu Święta Pracy najważniejszym elementem były pochody. O pierwszomajowych pochodach i innych rytuałach w PRL-u mówili prof. Antoni Dudek oraz prof. Zdzisław Zblewski - autorzy książki "Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu".
Zobacz więcej na temat:  PRL Michał Wójcik Zdzisław Zblewski święto pracy komunizm społeczeństwo propaganda PZPR

Biografia Warszawy. Historia miasta z perspektywy zbioru doświadczeń

Warszawa ma bogatą, ale i trudną historię. Prof. Błażej Brzostek w książce "Wstecz. Historia Warszawy do początku" przedstawia ją z perspektywy zbioru indywidualnych doświadczeń. W audycji "Rzeczypospolite" opowiedział o tym, dlaczego wybrał taki sposób przedstawienia historii miasta oraz odpowiedział na zarzuty o pokazywaniu tylko złej strony Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Warszawa historia Polski książki Błażej Brzostek