Myśli skupione ne pudle rezonansowym

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 12:32
- Oni prześwietlali dźwięki jak rentgenem – powiedziała w "Płytomanii" Ewa Szczecińska o twórczości kompozytorów, których dzieła znalazły się na płycie "Unchained".
Audio
  • Ewa Szczecińska opowiada o płycie "Unchained” z kompozycjami Tomasza Sikorskiego i Juliusa Eastmana (Płytomania/Dwójka)
  • Kacper Miklaszewski recenzuje "Kunst der Fuge” Bacha w interpretacji Angeli Hewitt (Płytomania/Dwójka)
  • Jan Kalinowski i Marek Szlezer (Cracow Duo) opowiadają Monice Zając o płycie "Dedykacje” (Płytomania/Dwójka)
Fragment okładki płyty Unchained z kompozycjami Tomasza Sikorskiego i Juliusza Eastmana.
Fragment okładki płyty "Unchained" z kompozycjami Tomasza Sikorskiego i Juliusza Eastmana.Foto: materiały promocyjne

Centrum "Unchained" (wyd. Bôłt Records) stanowią dwa niezwykle skupione, z absolutnej samotności pisane i stamtąd, jak przez niewidoczne okno dobiegające, utwory Tomasza Sikorskiego: "Muzyka nasłuchiwania" i "Diafonia". Oprawę tego okna stanowią zaś dwie potężne, kolosalne kompozycje Juliusa Eastmana – dwukrotnie dłuższe i wielokrotnie gęstsze, głośniejsze od dzieł Sikorskiego: "Gay Guerilla" i "Evil Nigger".

Chociaż biografie obu kompozytorów bardzo się różnią, Ewa Szczecińska wykazała wiele wspólnych punktów w ich twórczości fortepianowej.

- Obydwaj tworzyli muzykę w jakimś sensie podobną, traktowali fortepian w specyficzny sposób. Nie preparowali go, nie grali na strunach, odcinali się od wielkiej wirtuozerskiej tradycji XIX-wiecznej. Grali na klawiszach, ale ich myśli były skoncentrowane wokół tego, co dzieje się w pudle rezonansowym, na tych wszystkich wybrzmieniach, rezonansach – podkreślała Ewa Szczecińska.

W audycji mówiliśmy też nowej interpretacji "Kunst der Fuge” Bacha, przygotowanej przez Angelę Hewitt. Krążek oceniał Kacper Miklaszewski.

Spotkaliśmy się też z Janem Kalinowskim i Markiem Szlezerem (Cracow Duo), którzy opowiadali Monice Zając o płycie "Dedykacje” (Dux), zawierającej współczesne utwory przeznaczone na wiolonczelę i fortepian.

***
Tytuł audycji: Płytomania

Prowadził: Jacek Hawryluk
Goście: Kacper Miklaszewski, Ewa Szczecińska, Jan Kalinowski i Marek Szlezer (Cracow Duo)

Data emisji: 14.12.2014
Godzina emisji:
15.00

pp/mc

Zobacz więcej na temat: MUZYKA płyta recenzja