Weneckie Boże Narodzenie

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 16:36
Dwójka zaprasza 18 grudnia o 19.00 do Studia im. W. Lutosławskiego w Warszawie na koncert w wykonaniu polskiej orkiestry barokowej Arte dei Suonatori. W programie kompozycje mistrzów epoki baroku związanych z Wenecją.
Plakat promujący koncert
Plakat promujący koncertFoto: mat. promocyjne

W tym roku Arte dei Suonatori, polska orkiestra barokowa o międzynarodowej renomie, obchodzi jubileusz 25 lat na estradach Polski i całego świata. Lat wypełnionych setkami koncertów, spotkaniami z najwybitniejszymi solistami specjalizującymi się w muzyce baroku, poszukiwaniem ideału wykonawstwa muzyki dawnej, odkrywaniem dzieł zapomnianych lub, przeciwnie prezentowaniem nowego spojrzenia na te, które wykonywane są częściej. Dorobek płytowy zespołu obejmuje kilkanaście albumów, kolejne są w przygotowaniu. Orkiestra od lat organizuje całoroczny festiwal Muzyka Dawna – Persona Grata, grając koncerty w różnych miejscach w Polsce.

W grudniu powraca z kolejną propozycją festiwalową. Tym razem usłyszymy program o nazwie „Weneckie Boże Narodzenie”. Złożą się na niego kompozycje mistrzów epoki baroku związanych z Wenecją - Antonio Vivaldiego, Giuseppe Torellego, Johanna Adolfa Hasse i Giovanniego Agostino Perottiego.

Na początku XVIII wieku podupadła politycznie Wenecja nie zatraciła swej świętności i splendoru, przeżywając prawdziwy rozkwit życia kulturalnego. Trwający ponad pół roku karnawał, teatry, niezliczone uroczystości, huczne zabawy, znani artyści... wszystko to sprawiło, iż Wenecja stała się prawdziwą krainą uciech duchowych, wiądąc prym w ówczesnej Europie. Wówczas to kościoły i pałace jaśniały blaskiem, domy dla sierot prezentowały swe liczne i różnorodne orkiestry, a wyśmienici wirtuozi, jak Vivaldi, Porpora czy Hasse dokładali wszelkich środków i starań, aby umożliwić uczestnikom karnawału osiągnięcie duchowego uniesienia.

Wyjątkowy nastrój weneckich wieczorów zostanie przywołany przez Arte dei Suonatori pod dyrekcją Martina Gestera w pełnym wdzięku i instrumentalnej wirtuozerii programie. W roli solistek usłyszymy francuską sopranistkę Claire Lefilliâtre specjalizującą się w muzyce baroku, znaną z licznych nagrań z zespołem Le Poème Harmonique, oraz współzałożycielkę orkiestry Arte dei Suonatori, skrzypaczkę Ewę Golińską. W koncertach weźmie także udział Komale Akakpo mistrz psałterionu, instrumentu o niesamowitym uroku, bardzo popularnym zarówno we Włoszech jak i na dworze polskim w Dreźnie.

mat. promocyjne/mko