56. Jazz nad Odrą z ostateczną datą

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 10:49
W tym roku Jazz nad Odrą stawia na młodych muzyków, wrocławskie akcenty i krótszą formułę, która umożliwi realizację festiwalu. 
Plakat
PlakatFoto: mat. promocyjne

Organizacja tegorocznej edycji festiwalu Jazz nad Odrą kilkakrotnie stawała pod znakiem zapytania. Zmiana daty z kwietnia na październik wstępnie uratowała sytuację, jednak nadal nie gwarantowała zakończenia rozważań nad losem festiwalu. Obostrzenia związane z organizowaniem wydarzeń kulturalnych w Polsce oraz utrudnienia związane z ruchem lotniczym na świecie wpłynęły na wiele niełatwych decyzji, które w ostatnich dniach musieli podjąć organizatorzy, ale ostatecznie…jazz popłynie we Wrocławiu.

- Nie chcemy przerywać wieloletniej tradycji i kilku miesięcy tegorocznych przygotowań, dlatego stawiamy na model symboliczny. Jednym z najważniejszych elementów festiwalu Jazz nad Odrą jest konkurs na Indywidualność Jazzową, który niejednokrotnie był dużym wsparciem dla kariery młodych muzyków, to na nim chcemy się skupić. Konkursowe dni zwieńczymy koncertami, które jesteśmy w stanie przeprowadzić w obowiązującym reżimie sanitarnym - mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław.

Program został skrócony do dwóch dni - 9 i 10 października - podczas których najpierw zobaczymy występy konkursowiczów. W tym roku do finału zakwalifikowało się osiem zespołów: Marcin Pater Trio, Gawroński / Lechki Consolidation Collective, Damian Hyra Quartet, Chojnacki/Miguła Contemplations, Semiotic Quintet, Unleashed Cooperation, Boogie Skiedrzyński oraz Ola Błachno Quartet.

Pierwszy dzień festiwalu zakończy akcent wrocławski, czyli koncert Piotra Wojtasika zatytułowany „VOICES”. Do nowego projektu artysta zaprosił znakomitych muzyków jazzowych oraz Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Drugiego dnia czeka nas wieczór podzielony na dwa akty – jako pierwszy wystąpi zespół największych nowych talentów polskiego jazzu w składzie: Kasia Pietrzko, Jakub Mizeracki, Maciej Kądziela, Kacper Smoliński, Tomasz Chyła, Roman Chraniuk oraz Adam Zagórski.  Wspieranie młodych muzyków to od zawsze jedna z misji festiwalu, dlatego organizatorzy bez wahania postawili na siedem nazwisk zebranych pod szyldem Jazz Forum Talents. Natomiast na finał zagra trio Możdżer – Lemańczyk – Łosowski, czyli dyrektor artystyczny festiwalu Leszek Możdżer w towarzystwie basisty jazzowego Piotra Lemańczyka oraz perkusisty Tomasza Łosowskiego. Zarówno przesłuchania konkursowe, jak i wieczorne koncerty odbędą się w sali teatralnej Impartu, która pozwala na przyjęcie większej ilości widzów w obowiązującym obecnie reżimie sanitarnym. Dodatkowo – po raz pierwszy w historii festiwalu – występy finalistów konkursu na Indywidualność Jazzową będą transmitowane nie tylko w Radio Wrocław Kultura, ale także online.

Wszystkie dotychczas zakupione bilety podlegają zwrotom. Natomiast na koncerty, które odbędą się w nowym terminie – 9 i 10 października – Strefa Kultury Wrocław uruchomiła zupełnie nową sprzedaż. Ze względu na obostrzenia związane z reżimem sanitarnym ich liczba jest mocno ograniczona. Największa produkcja tegorocznej edycji festiwalu, czyli koncert Możdżer Danielsson Fresco & Holland Baroque – który jest częścią trasy promującej najnowsze wydawnictwo artystów – oraz występ Kasia Pietrzko Trio, została przeniesiona na przyszły rok. Wydarzenie odbędzie się 20 maja 2021 roku w Hali Stulecia. Zakupione bilety zachowują ważność.

PROGRAM

9 października (piątek)

godz. 19:00 Konkurs na Indywidualność Jazzową 2020
godz. 21:30 Piotr Wojtasik: „VOICES”

10 października (sobota)

godz. 17:00 Konkurs na Indywidualność Jazzową 2020
godz. 19:30 Jazz Forum Talents | Możdżer – Lemańczyk – Łosowski

Szczegółowe informacje na temat nowego programu można uzyskać na stronie www.jazznadodra.pl