Pamięć przedmiotów - wystawa "Chopin i przyjaciele" w NIFC

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 12:17
Przyjaźń to uczucie wyjątkowo piękne, niezależnie od czasów, w których się rodzi. Uczucie odporne na działanie sił historii. Uczucie, które umie pokonywać bariery dzielące ludzi – polityczne, geograficzne czy społeczne. Przyjaźń to uczucie, które wyrażano na różne sposoby, zależnie od epoki i konwencji, które w niej obowiązywały.
baner wystawy Chopin i przyjaciele
baner wystawy "Chopin i przyjaciele"Foto: materiały prasowe NIFC

Na wystawie "Chopin i przyjaciele" prezentujemy krąg osób bliskich Fryderykowi Chopinowi. Podejmujemy próbę zdefiniowania, czym dla Fryderyka Chopina była przyjaźń. Pokazujemy sposoby wyrażania jej i przeżywania w jego świecie.

Szczególne miejsce poświęcone zostało przyjaźni z Chopinem rozumianej symbolicznie i dzisiaj wciąż bardzo żywej, wyrażającej się troską o dziedzictwo Chopinowskie. Przyjaźń do Fryderyka Chopina sprawia bowiem, że ludzie o szczodrych sercach pomagają chronić jego spuściznę. Hojność donatorów i przyjaciół Muzeum Chopina przyczynia się do rozszerzenia kolekcji pamiątek po kompozytorze, które prezentujemy m.in. na obecnej wystawie.

Wystawa "Chopin i przyjaciele" to próba przyjrzenia się z bliska serdecznym relacjom w życiu Fryderyka Chopina poprzez wybrane obiekty, których historie wiążą się z ważnymi dla niego osobami – Julianem Fontaną, Augustem Franchomme’em, George Sand, Wojciechem Grzymałą, Pauline Viardot czy Camille’em Pleyelem. Prezentujemy 30 eksponatów, które układają się w opowieść o genialnym kompozytorze i niezwykłych relacjach, które łączyły go z wielkimi osobowościami jego epoki.

Film promujący wystawę, źródło: kanał NIFC w serwisie YouTube

Jednym z najcenniejszych obiektów prezentowanych na wystawie jest portret Fryderyka Chopina namalowany przez Teofila Kwiatkowskiego. Dzieło zostało zakupione do kolekcji Muzeum dzięki zaangażowaniu Fundacji Orlen. Na ekspozycji prezentowane są także muzyczne autografy-podarunki oraz inne chopiniana, jak chociażby nowo pozyskane do Muzeum listy Chopina do najbliższych przyjaciół.

Cenne muzealia zostały zakupione przez: Fundację Orlen, PKN Orlen, Fundacji LOTTO i Totalizatora Sportowego, a także indywidualnych darczyńców m.in. pana Marka Kellera.

Wystawie będą towarzyszyły liczne wydarzenia: zapraszamy do udziału w zajęciach w ramach Małej Akademii Chopinowskiej, sobotnich spotkaniach w Salonie Chopinowskim czy cotygodniowych oprowadzaniach kuratorskich, tematycznych i muzycznych. W ciągu trwania wystawy, w trakcie ostatniej godziny zwiedzania będzie można w sali koncertowej zasłuchać się w utworach ze specjalnie ułożonej playlisty, przez którą poprowadzi nas komentarz animatora muzealnego.

Ponieważ w czasach Chopina przyjaźń niejednokrotnie znajdowała swój wyraz w listach, stworzymy w Muzeum miejsce, w którym każdy może poświęcić chwilę na napisanie własnego listu do przyjaciela – zachęcamy do tego zarówno dzieci, jak i dorosłych.

materiały prasowe Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina 

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin wystawa