Polskie Radio
Section05
Fryderyk Chopin

Martha Argerich bohaterką audycji "Koncert Chopinowski"

W audycji można posłuchać Ballady g-moll op. 23 nagranej w 1959 roku, kiedy argentyńska pianistka, zwyciężczyni VII Konkursu Chopinowskiego (1965), Martha Argerich, miała 17 lat. Wyemitowaliśmy także brawurowe wykonanie Etiudy cis-moll op. 10 nr 4 nagranej w grudniu 1967 roku oraz III Sonatę h-moll op. 58, utrwaloną podczas występu artystki w Berlinie w 1967 roku.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach MUZYKA muzyka klasyczna Fryderyk Chopin

W Antoninie i na antenie. Wystartował Festiwal Polskiego Radia Chopin

W Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie startuje 3. Festiwal Polskiego Radia Chopin. Do zabytkowego, pamiętającego pobyt Chopina w 1829 roku pałacu będzie można przenieść się także za pośrednictwem fal radiowych ­– koncerty oraz poprzedzające je prelekcje transmitowane będą na antenie Polskiego Radia Chopin aż do ostatniego dnia wydarzenia, czyli 13 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin W POLSKIM RADIU

Fryderyk Chopin w interpretacji Williama Kapella i Stanisława Niedzielskiego

W "Koncercie Chopinowskim" posłuchać można koncertowego nagrania Sonaty b-moll op. 35 amerykańskiego pianisty polskiego pochodzenia Williama Kapella z przełomu lat 40. i 50. ubiegłego wieku, a także Nokturnu b-moll op. 9 nr 1 i Walca Es-dur op. 18 w wersji pianisty. Powróciliśmy też do nagrań Stanisława Niedzielskiego, ucznia Ignacego Jana Paderewskiego. Zaprezentowaliśmy Scherzo h-moll op. 20 w nagraniu artysty dokonanym ponad 90 lat temu dla His Master Voice. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach MUZYKA muzyka klasyczna Fryderyk Chopin

Sztaba o "Great encounters": Moniuszko, Herbut i AUKSO

- To jest bardzo trudne, żeby wymyślić coś zupełnie świeżego, ale w tym opracowaniu byłem chłopcem, poczułem zew spontaniczności, bo przy takim zderzeniu jak Moniuszko, Igor Herbut i orkiestra AUKSO można trochę powariować - opowiadał w Dwójce muzyk Adam Sztaba, który na płycie "Great encounters" zaaranżował kompozycje Stanisława Moniuszki. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko ignacy paderewski Karol Szymanowski Fryderyk Chopin Adam Sztaba Polskie Wydawnictwo Muzyczne Dwójka

Utwory Chopina w wykonaniu Nikołaja Chozjainowa

W "Koncercie Chopinowskim" zaprezentowaliśmy konkursowe nagrania Nikołaja Chozjainowa, młodego, 18-letniego podczas XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010 r. pianisty rosyjskiego, któremu jury przyznało wyróżnienie. Usłyszeliśmy kilka wybranych utworów wykonywanych podczas przesłuchań konkursowych, w tym Fantazję f-moll op. 49, Balladę F-dur op. 38 i Scherzo E-dur op. 54.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach MUZYKA muzyka klasyczna Fryderyk Chopin

Maria Kalergis - pianistka, która złamała Norwidowi serce

22 maja 1874 roku w Warszawie zmarła Maria Kalergis. Była jedną z najciekawszych kobiet XIX wieku - Fryderyk Chopin uczył ją gry na fortepianie, a Cyprian Kamil Norwid uważał za swoją muzę. Wokół jej postaci wyrosło wiele legend - jedna z nich mówi, że kobieta była rosyjskim szpiegiem.  
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Cyprian Kamil Norwid Stanisław Moniuszko Francja MUZYKA HISTORIA historia warszawy Ryszard Wagner

Chopin w interpretacji znakomitości młodszego pokolenia

W "Koncercie Chopinowskim" zaprezentowaliśmy najnowsze nagranie pianisty Szymona Nehringa, wiolonczelisty Marcina Zdunika i altowiolisty Ryszarda Groblewskiego. W audycji można posłuchać pierwszego w historii fonografii nagrania chopinowskiego Tria fortepianowego g-moll op. 8 w wersji z altówką zamiast skrzypiec, a także Introdukcji i Poloneza C-dur op. 3 w oryginalnej już postaci - na fortepian i wiolonczelę (płyta Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina 2020).
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach MUZYKA muzyka klasyczna Fryderyk Chopin

Styl brillant u Chopina

A w tej audycji – nie jeden bohater-pianista, ale grupka bohaterów, czyli utworów Fryderyka Chopina – dzieła, które wpisują się w nurt tak popularnego w pierwszej fazie romantyzmu, bardzo cenionego przez ówczesnych odbiorców muzyki – stylu brillant. Chopin uprawiał go z powodzeniem w czasie swojej młodości i początków dojrzałości artystycznej, zanim dopracował się własnego, oryginalnego stylu i języka muzycznego.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Marcin Majchrowski Dwójka

"Sercem Polak, a talentem świata obywatel". Premiera wyjątkowego albumu Polskiego Radia

Dziś premiera albumu Polskiego Radia "Sercem Polak, a talentem świata obywatel". To wyjątkowe wydawnictwo, prawdopodobnie po raz pierwszy w takim wymiarze i przekroju ukazujące dorobek Polaków mieszkających i tworzących na emigracji i ich wkład do światowego dziedzictwa kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Cyprian Kamil Norwid Fryderyk Chopin Agnieszka Kamińska Krzysztof Czabański album społeczeństwo POLSKA