Polskie Radio
Section05
Fryderyk Chopin

Premiera książki "Frycek Chopin"

Przygotuj się na niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni z Fryderykiem Chopinem i jego młodymi przyjaciółmi. W najnowszej książce "Frycek Chopin" autorstwa Jakuba Skworza poznasz fascynujący portret wielkiego kompozytora i epoki, w której żył. Patronat medialny nad książką objęło Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji będzie szansa zdobycia egzemplarza tej książki. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin literatura dziecięca patronatPRD radio dla dzieci

"Koncert Chopinowski". Kompozycje Chopina w wykonaniu Nelsona Freirego. Część 1 i 2 [POSŁUCHAJ]

W dwóch audycjach usłyszeliśmy poematy nocy autorstwa Fryderyka Chopina w wykonaniu Nelsona Freirego. Zmarły w 2021 roku brazylijski artysta jest uważany za jednego z najwybitniejszych pianistów XX wieku. Adam Rozlach przypomniał Nokturny z opusów 9, 15, 27 i 32 (19.11) oraz 37, 48, 55 i 62 (26.11) w interpretacji Freirego nagrane w 2009 roku.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach muzyka klasyczna muzyka fortepianowa Fryderyk Chopin Nelson Freire

Chopin na cztery wiolonczele

Dzisiejszą audycję wypełnią brzmienia kameralne, głównie z udziałem wiolonczeli, a właściwie aż czterech wiolonczel. Czeka nas bowiem prezentacja Chopinowskiego albumu Polish Cello Quartet - jednego z naszych czołowych zespołów kameralnych, który tworzą czterej znakomici wiolonczeliści: Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta i Adam Krzeszowiec.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Róża Światczyńska Fryderyk Chopin wiolonczela instrumenty instrumentaliści

Materiał genetyczny rodziców i siostry Chopina pozwoli poznać prawdę o chorobach, na które cierpiał kompozytor

Materiał genetyczny, który udało się pobrać z grobów rodziców oraz siostry Fryderyka Chopina, ma pozwolić poznać prawdę o chorobach, na które cierpiał kompozytor. „Badania były możliwie nieinwazyjne. Po pobraniu materiałów szczątki wróciły do tych samych grobów” – powiedziała Ewa Bogula-Gniazdowska z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin muzyka klasyczna badania Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Nominacja do Oscara, światowy sukces. Aleksander Tansman i jego barwne życie

- Mój przyjazd w 1919 do Paryża był raczej awanturą. Znalazłem się bez środków materialnych, na szczęście wkrótce poznałem Ravela - opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Aleksander Tansman. 15 listopada 2023 roku mija 37 lat od śmierci tego wybitnego polskiego kompozytora, który mimo skomplikowanych losów stał się jednym z najbardziej znanych muzyków swoich czasów.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Łódź Francja Aleksander Tansman Fryderyk Chopin Karol Szymanowski

"Koncert Chopinowski". Utwory Chopina zagrał Eric Guo, zwycięzca prestiżowego konkursu na instrumentach historycznych

Na zakończenie audycji podsumowujących II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych, który odbywał się w zeszłym miesiącu w Warszawie, Koncert fortepianowy e-moll op. 11 zagrał zwycięzca konkursu, kanadyjski pianista Eric Guo, z towarzyszeniem Orkiestry Historycznej pod dyrekcją Vaclava Luksa. Nagranie powstało podczas finałowych przesłuchań w Sali Filharmonii Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach Fryderyk Chopin muzyka klasyczna Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych Polskie Radio Eric Guo

Maraton Chopinowski Polskiego Radia. "W twórczości Chopina jest dużo melancholii"

Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości już po raz drugi stał się okazją do muzycznego świętowania. Za nami blisko 27 godzin wydarzenia, na które złożyło się 11 koncertów. To również szereg dyskusji nad istotą twórczości Chopina. Twórczości "pełnej melancholii, ale i pozytywnych emocji".
Zobacz więcej na temat:  Maraton Chopinowski Fryderyk Chopin muzyka klasyczna 11 listopada Święto Niepodległości Adam Rozlach Janusz Olejniczak

Maraton Chopinowski Polskiego Radia. "Mam nadzieję, że przypadnie do gustu publiczności"

Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości rozpoczął się w piątek (10 listopada) o godz. 19.00. To druga edycja tego wyjątkowego wydarzenia. Na około 27 godzin złoży się w sumie 11 koncertów. - Mam nadzieję, że całość przypadnie do gustu publiczności. Naszym widzom i słuchaczom - zaznaczył dyrektor Polskiego Radia Chopin, Marcin Gmys. 
Zobacz więcej na temat:  Maraton Chopinowski Fryderyk Chopin muzyka klasyczna Marcin Gmys prof. Bogdan Czapiewski

Andrzej Jagodziński - wprowadził Chopina do polskiego jazzu [POSŁUCHAJ]

Tym razem gościem codziennego cyklu "Zapiski ze współczesności" był pionier nurtu chopinowskiego w polskim jazzie. Artysta, który jak nikt inny potrafi łączyć muzykę poważną ze swingiem. W dodatku obchodzi w tym roku jubileusz 70. urodzin oraz 30-lecia swojego tria - Andrzej Jagodziński.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Jagodziński Jazz Fryderyk Chopin Janusz Muniak Tomasz Szukalski Jan Ptaszyn Wróblewski Ewa Bem Old Timers Swing Session Quintessence String Connection Kwartet Janusza Muniaka Kwartet Tomasza Szukalskiego Polish All Stars Andrzej Zieliński Dwójka

Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości. Marcin Gmys: to będzie 27 godzin muzyki na żywo

- Tegoroczny Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości to ponad 210 dzieł mistrza, prawie 60 muzyków, 27 godzin muzyki prezentowanej na żywo, zarówno przed publicznością stacjonarną, jak i wirtualną - powiedział w radiowej Jedynce dyrektor Polskiego Radia Chopin Marcin Gmys. Wydarzenie rozpocznie się dziś (10 listopada) o godz. 19.00. 
Zobacz więcej na temat:  Maraton Chopinowski Fryderyk Chopin muzyka klasyczna Sława Bieńczycka Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości

Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości już dziś. Jak było rok temu? [POSŁUCHAJ]

Przez 26 godzin w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego będą rozbrzmiewały opusy Fryderyka Chopina, czego będzie można słuchać na żywo na miejscu lub w internecie. To wszystko w ramach Maratonu Chopinowskiego Polskiego Radia w Święto Niepodległości, który rozpocznie się już dziś (10 listopada) o godz. 19.00. Tuż przed jego startem, dzięki reportażowi "Maraton" Jakuba Tarki, przypominamy zeszłoroczne wydarzenie i towarzyszące mu emocje. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka reportaż Maraton Chopinowski Fryderyk Chopin Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości reportaż w Jedynce pr poleca