Polskie Radio
Section05
Fryderyk Chopin

Artur Szklener: Konkurs Chopinowski to ważne wydarzenie dla młodych artystów

- Dla nas jest ważne, by Konkurs Chopinowski pozostał wydarzeniem, które jest organizowane w sposób godny, ponieważ jest to konkurs o wielkiej tradycji i wielkiej historii. Zależy nam, by presja, wynikająca z pandemii, nie zdewastowała szansy dla młodych artystów - mówił w Dwójce dr Artur Szklener - dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Artur Szklener Fryderyk Chopin Dwójka Róża Światczyńska KULTURA

Recital Aleksandry Świgut na 211. urodziny Chopina. Transmisja w poniedziałek

W tym roku przypada 211. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Z tej okazji zapraszamy do wysłuchania recitalu pianistycznego z Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Za fortepianem historycznym zasiądzie Aleksandra Świgut, która wykona dzieła tego znakomitego kompozytora. Transmisja w poniedziałek (1.03) na antenie Programu 2 Polskiego Radia, a także na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Świgut Żelazowa Wola Fryderyk Chopin

Benjamin Grosvenor: Liszt to kompozytor o wielu obliczach

- Liszt potrafi być zarówno demoniczny, jak i poetycki. Szczególnie interesujący jest późny etap jego twórczości, w którym odrzucał wirtuozerię charakteryzującą jego wcześniejsze utwory, korzystał z możliwości fortepianu oszczędniej, zwracając się w stronę atonalności i impresjonizmu - mówił o inspiracji do swojej nowej płyty zatytułowanej "Liszt", pianista Benjamin Grosvenor.
Zobacz więcej na temat:  Franz Liszt Fryderyk Chopin płyta Dwójka Monika Zając

Jubileusz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie

20 lat temu polski parlament zdecydował o powstaniu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Od samego początku celem działania placówki było otoczenie opieką spuścizny Fryderyka Chopina i wartości z nią związanych. Bogata i wielowątkowa działalność Instytutu na przestrzeni dwóch dekad obejmuje m.in. organizację szesnastu edycji festiwalu „Chopin i jego Europa”, dzięki którym Warszawę odwiedziły dziesiątki wybitnych artystów.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda grupa wyszehradzka MFW gospodarka polska KULTURA Kresy Kraków Fryderyk Chopin