Polskie Radio
Section05
Fryderyk Chopin

Album "Czułe struny". Natalia Kukulska: ten mój Chopin przyjmowany jest wspaniale

Utwory z płyty "Czułe struny" Natalii Kukulskiej, opracowane na podstawie dzieł Fryderyka Chopina, zabrzmiały w ubiegłą sobotę, 15 stycznia, podczas koncertu prezydenckiego w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. - Nagrałam ten koncert z publicznością wypełnioną po brzegi i pomyślałam sobie, jak ten odbiór z drugiej strony jest ważny - mówi wokalistka w "Muzycznej Jedynce". 
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Natalia Kukulska album piosenka Jazz Fryderyk Chopin muzyka klasyczna

mUltimate Chopin. Prof. Paweł Kamiński: to żmudna praca

- Ta platforma to unowocześniona i rozszerzona wersja komentarzy źródłowych. Taki przynajmniej był punkt wyjścia. Do tej pory zrobiliśmy 20 opusów na 65. Jest to więc całkiem spora grupa, przy czym są tam koncerty, jedna sonata, czyli również duże utwory - mówił w Dwójce o aplikacji mUltimate Chopin prof. Paweł Kamiński, pianista, pedagog i edytor tekstów muzycznych.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin aplikacja Paweł Kamiński platforma Dwójka Jakub Kukla

"Katedra fortepianu 2" - odcinek 6

Fantazja na tematy polskie będzie przedmiotem dzisiejszego odcinka Katedry Fortepianu Polskiego Radia Chopin. Ten już ostatni odcinek naszego serialu - z głównymi (cóż z tego, że jedynymi!) rolami Marka Szlezera i Jana Frycza - poświęcony będzie wczesnej i jednej z kilku zaledwie kompozycji Chopina z orkiestrą - Fantazji na tematy polskie. Jakie kryją się w niej tajemnice i treści? Zapraszamy do oglądania!
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Fryderyk Chopin jan frycz fortepian koncert W POLSKIM RADIU

"Katedra fortepianu 2" - odcinek 5 [ZOBACZ WIDEO]

Za nami kolejny odcinek serialu edukacyjnego "Katedra fortepianu". Co czwartek na stronach Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia Chopin prezentujemy drugi sezon tych niezwykłych, muzycznych spotkań. Tym razem zapraszamy na piąty odcinek "Katedry fortepianu 2" - wokół utworu Barkarola Fis-dur op.60. Zapraszamy do oglądania!
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Fryderyk Chopin jan frycz fortepian koncert W POLSKIM RADIU

"Katedra fortepianu 2" - odcinek 4 [ZOBACZ WIDEO]

Za nami kolejny odcinek serialu edukacyjnego "Katedra fortepianu". Co czwartek na stronach Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia Chopin prezentujemy drugi sezon tych niezwykłych, muzycznych spotkań. Tym razem zapraszamy na czwarty odcinek "Katedry fortepianu 2" - wokół utworu "Fantazja Impromptu" op. 66. Zapraszamy do oglądania!
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Fryderyk Chopin jan frycz fortepian koncert W POLSKIM RADIU

Chopin na szlacheckich dworach

Tym razem wraz z Redbadem Klynstrą przyjrzeliśmy się muzyce Chopina, ale nie w sali koncertowej, filharmonii czy innym wielkim gmachu. Udaliśmy się tam, gdzie brzmi ona najbardziej swojsko, a zarazem szlachetnie: do szlacheckich dworów i okalających je parków. Przy okazji rozmowy o tej inicjatywie Związku Szlachty Polskiej porozmawialiśmy również o roli dzisiejszej szlachty i o tym, czy nadal jest mecenasem sztuki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Fryderyk Chopin MUZYKA koncerty w Polsce Redbad Klynstra Trójka

Z Francji, Szwajcarii, a nawet Turcji. Pośmiertne peregrynacje wybitnych Polaków

27 listopada 2021 roku do Polski zostaną sprowadzone szczątki Maurycego Mochnackiego, jednego z najwybitniejszych twórców Wielkiej Emigracji. To nie pierwszy raz, gdy Rzeczpospolita zabiega o przetransportowanie prochów wielkiego Polaka do ojczyzny. W ciągu ostatnich dwustu lat miało miejsce kilkanaście takich przypadków. Oto historie niektórych z nich. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Adam Mickiewicz Władysław Sikorski Cyprian Kamil Norwid Henryk Sienkiewicz Fryderyk Chopin Maurycy Mochnacki pogrzeby śmierć Powstanie Warszawskie Francja Szwajcaria

Dwa artystyczne światy w radomskim "Amfiteatrze"

Rok 2021 to rok Cypriana Kamila Norwida i dwusetlecie jego urodzin. W najbliższy piątek 26 listopada o godz. 19.00 odbędzie się koncert przygotowany właśnie z tej okazji. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury "Amfiteatr" w Radomiu zderzą się dwa artystyczne światy – wiersze C.K. Norwida zinterpretuje aktor, muzyk i performer Sambor Dudziński, a akompaniować mu będzie młody, obiecujący pianista, uczestnik XVIII Konkursu Chopinowskiego i radomianin Marcin Wieczorek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek Cyprian Kamil Norwid Fryderyk Chopin koncert konkurs chopinowski 2020 Sambor Dudziński KULTURA