Polskie Radio
Section05

wystawa

Miasto-ogród zbudowane przez III Rzeszę w Ciechanowie

- Przedmieście, które zostało zbudowane podczas II wojny światowej przez III Rzeszę w Ciechanowie czerpie mocno z idei miasta-ogrodu, będąc jednocześnie narzędziem kolonizacji. Chodziło o stworzenie sielskiego, zielonego krajobrazu, ale po to, żeby przejmować zdobyte tereny i tworzyć dobre warunki bytowe dla swoich osadników - mówiła w Dwójce Barbara Nawrocka, kuratorka wystawy "Plantstoria".
Zobacz więcej na temat:  architektura Ciechanów Jakub Kukla Muzeum Architektury we Wrocławiu Dwójka KULTURA

Dlaczego polska wełna się marnuje? Konferencja i wystawa mają nagłośnić ten problem

- Wełna to bardzo ważna część naszej kultury. Uważamy, że nie jest w pełni wykorzystywana w sposób, w jaki mogłaby być. Polska wełna po prostu się marnuje, jest zwyczajnie utylizowana i chcemy zwrócić uwagę na ten problem, rozwinąć może dyskusję i zacząć działać, żeby to zmienić - mówiła w Dwójce o konferencji i wystawie "Wełna - źródło i potencjał" Joanna Czajkowska, prezeska Fundacji Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Wzornictwa Przemysłowego Jakub Kukla Dwójka prezydencja Polski w UE KULTURA owce wełna konferencja

"Republika cyników - plac Defilad" w MSN. Wystawa inspirowana przypowiastką o Diogenesie

- Ten projekt jest hołdem myśli filozoficznej, która stoi daleko od potocznego rozumienia cynizmu. Nasze motywacje nie są cyniczne, tylko związane z badaniami nad historią sztuki, zwłaszcza przełomu lat 60. i 70. XX wieku, czyli momentu, gdy świat wrzał - mówił w Dwójce o wystawie "Republika cyników - plac Defilad" Sebastian Cichocki, główny kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Sztuki Nowoczesnej Dwójka Monika Zając filozofia performance SZTUKA KULTURA Sebastian Cichocki

Noc Muzeów 2025. Co zobaczyć w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i w Warszawie?

17 maja muzea, galerie i instytucje kultury w całej Polsce znów otwierają drzwi na nocne zwiedzanie. Noc Muzeów 2025 przyciągnie tumy: od miłośników sztuki, przez rodziny z dziećmi, aż po tych, którzy po prostu szukają nietypowego sposobu na spędzenie sobotniego wieczoru. Przedstawiamy najciekawsze propozycje z Krakowa, Gdańska, Wrocławia i z Warszawy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kraków Wrocław Gdańsk Warszawa muzeum galeria

Polskie Radio 24 Architektura, władza i prestiż króla. "Saskie wizje" na Zamku Królewskim

Czym jest "architektura władzy"? Jak mogła wyglądać stolica w czasach Saskich? Co w krajobrazie Warszawy pozostało do dziś z tych ambitnych planów i realizacji? Odpowiedzi m.in. na te pytania pomoże udzielić wystawa "Saskie wizje. Architektura władzy", która prezentowana jest w Zamku Królewskim w Warszawie. W Polskim Radiu 24 opowiada o niej dr Jakub Bendkowski, kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 architektura Zamek Królewski

Wieża Eiffla w Paryżu. Tymczasowa budowla stała się symbolem

136 lat temu, 6 maja 1889 roku, w Paryżu otwarto Wystawę Światową. Największą atrakcją była wieża, na której dwa miesiące wcześniej Gustave Eiffel wywiesił francuską flagę. Ta ustawiona w sercu Paryża olbrzymia budowla miała mieć charakter tymczasowy, od początku spadały na nią gromy nieprzejednanych krytyków – po latach jednak stała się największym symbolem miasta i celem turystycznych pielgrzymek. Jak wyglądały początki wieży Eiffla?    
Zobacz więcej na temat:  wieża Eiffla Francja architektura sztuka współczesna Paryż

Rzeźby Magdaleny Abakanowicz na Wawelu. "To nawiązanie do tradycji dynastii Jagiellonów"

- Zamek Królewski na Wawelu stał się miejscem, w którym sztuka współczesna rozgościła się na dobre. Dla nas jest to mocne nawiązanie do tradycji dynastii Jagiellonów. Zarówno Zygmunt Stary, jak i Zygmunt August zapraszali współczesnych sobie artystów: tkaczy, malarzy, architektów, projektantów, muzyków - mówiła dr Bogumiła Wiśniewska, kuratorka wystawy "Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w Ogrodach Królewskich".
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Abakanowicz Małgorzata Nieciecka- Mac Dwójka KULTURA SZTUKA Wawel Zamek Królewski rzeźba

Jak myślimy o Wschodzie? Wystawa "East-East" w Muzeum Manggha

"Skłania do refleksji nad tym, czym jest Wschód – jako przestrzeń, idea i doświadczenie. Zachęca do redefinicji granic, podważania schematów i dostrzeżenia, że Wschód to nie odległy konstrukt, lecz żywa, dynamiczna rzeczywistość, będąca częścią naszej wspólnej historii i współczesności" – tak zapowiada się nowa wystawa w Muzeum Manggha w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha Kraków Dwójka KULTURA