Polskie Radio
Section05
wystawa

Wystawa "Przepotwarzanie" w Muzeum Karykatury. "Pełen przekrój różnych wizerunków"

- Poza karykaturami w tradycyjnym rozumieniu, pokazujemy również twarze-nie twarze: twarze-hybrydy; twarze metaforyczne; czasem twarze, które już tych twarzy nie przypominają. Jest pełen przekrój różnych wizerunków - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 o wystawie "Przepotwarzanie" kurator Karolina Prymiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 KULTURA SZTUKA wystawa Monika Małkowska

Wystawa "Ciało_archiwum: rozgrzewka". "Zdjęcia mają charakter estetyczny, ale i służebny"

- Jest to wystawa-mapa myśli, ponieważ temat ciała i archiwum jest bardzo obszerny (...). Stąd to słowo "rozgrzewka" skojarzone z ciałem i z ćwiczeniami, które tylko sygnalizuje kilka różnych obszarów, w których można by było dalej stawiać pytania, szukać kolejnych fotografii - mówiła o wystawie "Ciało_archiwum: rozgrzewka" kurator Marta Przybyło.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA fotografia Polskie Radio 24 foto zdjęcia Warszawa wystawa aparat

"50 Years After". Trzech znakomitych filmowców i fotografia

Wystawa fotograficzna "50 Years After" Jacka Koprowicza, Ryszarda Lenczewskiego i Zbigniewa Wichłacza to z jednej strony spojrzenie na dotychczasowy dorobek artystów, a z drugiej podróż w czasie i przestrzeni. – To 50 lat ich autonomicznych poszukiwań w zakresie filmu i fotografii. To także wspólnota pewnych przeżyć jako operatorów filmowych i fotografów, bo przez 50 lat zaszła ogromna zmiana, jeżeli chodzi o pozycję i status fotografii – mówił dla Trójki Dariusz Leśnikowski, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka KULTURA fotografia FILM film polski wystawa Łódź

"Jedyne takie miejsce" na Zamku Królewskim w Warszawie

Niegdyś rezydencja królów i siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a dzisiaj muzeum, ośrodek edukacji, kultury i sztuki, miejsce ważnych uroczystości państwowych. To tutaj rezydował król Zygmunt III Waza i jego następcy, a król Stanisław August Poniatowski organizował słynne obiady czwartkowe. Radiowa Jedynka gościła na Zamku Królewskim w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Warszawa wystawa Sława Bieńczycka historia Polski

"Niewidoczne. Historie warszawskich służących". O roli pracy domowej w Muzeum Warszawy

"Niewidoczne. Historie warszawskich służących" to nowa wystawa w Muzeum Warszawy. Opowiada o kobietach, bez których nie byłoby miasta, jakie dziś znamy. Ponad czterysta obiektów, rozmieszczonych w sześciu salach, obrazuje życie służących i historię pracy domowej. Wśród nich znajdują się zarówno przedmioty historyczne, jak i współczesne dzieła sztuki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Warszawa wystawa

Aktor nie z tej ziemi i "Boski" festiwal w TPK

"The Man, Who Fell to Earth" ("Człowiek, Który Spadł na Ziemię") – tak zatytułowana jest powieść Waltera Tevisa z 1963 roku, która zainspirowała twórców musicalu "Lazarus". Między rokiem ukazania się książki i prapremierą musicalu upłynęło ponad pół wieku. W tym pięćdziesięcioleciu zamyka się też aktywność artystyczna Davida Bowie, autora muzyki i tekstów do "Lazarusa". Wcześnie też pojawiają się w obszarze jego zainteresowań wątki "kosmiczne". 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik KULTURA TEATR Kraków Sopot wystawa Warszawa premiera Krystyna Janda Jan A. P. Kaczmarek Trójka

"Służące w mieszczańskich domach miały być całkowicie niewidoczne"

- Nie znamy ich życiorysów. Nie znamy ich twarzy, imion i nazwisk. Często były nazywane po prostu Marysiami albo Kasiami, niezależnie od tego, jakie imię nosiły w rzeczywistości. Poruszały się oddzielnymi ciągami schodów. W poradnikach dla służących bardzo często też pisano, że powinny milczeć, nie powinny wydawać opinii na jakiekolwiek tematy - mówiła w Dwójce Zofia Rojek, kuratorka wystawy "Niewidoczne. Historie warszawskich służących".
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne Paweł Siwek wystawa Warszawa Dwójka KULTURA