Polskie Radio
Section05
wystawa

"Etnografki, antropolożki, profesorki". Niezwykła wystawa o wybitnych kobietach

Pierwsza kobieta, która otrzymała w Polsce nominację profesorską, była etnografką, a pierwsza wykładowczyni antropologii w Oksfordzie była polską uczoną. O kobietach, które odegrały ważną rolę w kształtowaniu się etnologii jako dyscypliny naukowej w Polsce, opowiada najnowsza wystawa "Etnografki, antropolożki, profesorki" w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki antropologia muzeum wystawa

"Błysk, mat, kolor". Kuratorka wystawy: pokazujemy ostatnią dekadę XX w. poprzez fotografię

- Korzystamy z haseł fotograficznych, opowiadamy o różnych aspektach ówczesnej stolicy głównie w przestrzeni publicznej - mówiła w Polskim Radiu 24 Julia Staniszewska, kuratorka wystawy "Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90" w Muzeum Warszawy. Gościem audycji była też Wanda Kaczor, koordynatorka projektów i wydarzeń towarzyszących wystawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Warszawa fotografia

"Rozważni i romantyczni" – jubileuszowa wystawa monet

Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało jubileuszową wystawę "Rozważni i romantyczni" na 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie. Wydarzenie nawiązuje nie tylko do stulecia odbudowy polskiej państwowości, ale również do trwającego właśnie Roku Romantyzmu Polskiego. O wystawie mówił w Trójce Andrzej Romanowski, kurator ekspozycji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan wystawa Muzeum Narodowe w Warszawie

"Malarstwo Północy 1880-1910". Kurator wystawy: to sztuka podobna do polskiej

- Postanowiliśmy przybliżyć sztukę nordycką warszawskiej publiczności. Odczuwamy, co - myślę - zobaczą też nasi widzowie, że mimo odległości, nie tyle geograficznej, co mentalnej, jest to sztuka w różnych aspektach podobna do sztuki polskiej końca XIX i początku XX w. - mówił w Dwójce Wojciech Głowacki, współkurator wystawy "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo wystawa Muzeum Narodowe w Warszawie Jakub Kukla Skandynawia Islandia SZTUKA Dwójka

Współcześni ukraińscy artyści wobec wojny: wystawa w CSW Zamek Ujazdowski

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać wystawę "Ukraina. Pod innym niebem". To największa dotąd wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej, powstałej w reakcji na rosyjską agresję, prezentująca ponad 200 prac 32 artystek i artystów. Działający w różnych mediach twórcy po 24 lutego stanęli przed koniecznością utrwalenia tragicznych wydarzeń. Sztuka prezentowana na wystawie dokumentuje bestialstwo rosyjskiego najeźdźcy i apeluje do sumienia świata.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystawa Ukraina wojna na Ukrainie Katarzyna Cygler Trójka