Polskie Radio
Section05
wystawa

Kolekcja płyt Polskiego Radia na krajowej liście UNESCO i na wystawie „Pamięć Polski”

Kolekcja 93. stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku została wpisana – jako jeden z 15 nowych obiektów dziedzictwa narodowego – na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Podczas uroczystości w Belwederze, która odbyła się w czwartek 10 czerwca, certyfikat – potwierdzający wpisanie na listę płyt z przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka – odebrała Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO Polskie Radio wystawa II wojna światowa historia Polski

Beksiński ponownie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Niektórym wydaje się to niestosowne, wręcz szokujące: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej będzie eksponować prace tragicznie zmarłego 16 lat temu Zdzisława Beksińskiego. Wystawa zostanie otwarta w środę 16 czerwca i będzie to druga prezentacja poszukiwań tego artysty w tym miejscu. Co więcej, w poprzedniej siedzibie MAW (przy ul. Solec) obrazy Beksińskiego były pokazywane dwukrotnie – w roku 1995 i 2004.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zdzisław Beksiński wystawa Monika Małkowska Klub Trójki Trójka

Śladami studentek ASP okresu międzywojennego - jakie były ich losy?

- Na stołecznej ASP w okresie międzywojennym studiowało wcale nie mniej kobiet niż mężczyzn - mówi Marika Kuźmicz, opiekun merytoryczny wystawy "Kocham w życiu trzy rzeczy - samochód, alkohol i marynarzy...". - Jednak niewielu z nich udało się zaistnieć w świecie sztuki. Tą wystawą chcemy o nich przypomnieć.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka SZTUKA wystawa galeria muzeum Kasia Dydo Adrianna Janiszewska Londyn Japonia

Obiekty z Listy Krajowej UNESCO w warszawskiej Kordegardzie

Od kilku dni informujemy o wpisaniu na Listę Krajową UNESCO 93 oryginalnych stalowych płyt gramofonowych z nagranymi we wrześniu 1939 roku w Polskim Radiu przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka. Jednak to nie jedyne obiekty, które trafiły na tę listę. Poświęcona im wystawa zostanie otwarta w środę, 9 czerwca, w warszawskiej Kordegardzie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka wystawa Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata Warszawa Piotr Łodej

"Pamięć Polski". Płyty PR wśród bezcennych eksponatów

Wieczorem w Warszawie uroczyście otwarta zostanie wystawa "Pamięć Polski". Prezentuje ona 15 dokumentów, które w tym roku dołączyły do Krajowej Listy Programu UNESCO "Pamięć Świata". Jest wśród nich kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA wystawa historia Polski Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata

W Paryżu otwarto wystawę o ofiarach stalinowskich zbrodni. "Wydarzenia te nie są w ogóle znane"

W Paryżu w centrum Aleksandra Sołżenicyna otwarto wystawę obrazów zatytułowaną "Ostatnie spojrzenia. Komunizm od kul” przedstawiającą portrety ofiar stalinowskich zbrodni, w tym Polaków. Autorką wystawy jest francuska artystka Madeleine Melot. Jej obrazy powstały na podstawie prac polskiego fotografa Tomasza Kiznego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Paryż wystawa komunizm zdjęcia historia Polski

Wystawa "Zwierzęta w Warszawie". Kuratorka w PR24: chcieliśmy przesunąć akcenty

W Muzeum Warszawy od połowy maja można obejrzeć wystawę zatytułowaną "Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji". - Chcieliśmy zwrócić uwagę na fakt, że Warszawę zamieszkiwały i zamieszkują nadal zwierzęta, z którymi ludzie, ludzkie zwierzęta pozostają w różnego rodzaju relacjach - mówiła w Polskim Radiu 24 kuratorka wystawy Lena Wicherkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA wystawa muzeum Maja Kluczyńska zwierzęta SZTUKA

Wystawa "Nie tylko Bauhaus" w MCK. Fotografia jako uniwersalne medium

- Niemieckie fotograficzne widzenie zostało zestawione z polską optyką, która pomimo oczywistych różnic pozwala pokazać uniwersalność pewnych procesów. Pozwala też spojrzeć na polsko-niemieckie tropy przez pryzmat mikrohistorii, konkretnych miejsc i ludzi - mówiła w Polskim Radiu 24 Natalia Żak, kuratorka wystawy "Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy" w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA fotografia foto wystawa