Polskie Radio
Section05
wystawa

Polscy pionierzy badań starożytnego Egiptu. Wystawa w Muzeum Archeologicznym w Krakowie

W krakowskim Muzeum Archeologicznym można oglądać wystawę, która przybliża sylwetki Polaków będących pionierami naukowych badań starożytnego Egiptu. Głównym bohaterem ekspozycji jest Tadeusz Samuel Smoleński - pierwszy polski egiptolog. W przyszłym roku mija 140 lat od jego narodzin.
Zobacz więcej na temat:  Egipt Jakub Domoradzki archeologia egiptologia Tadeusz Samuel Smoleński wystawa

"Sztuka widzenia. Nowosielski i inni". Kurator wystawy: wpadliśmy na karkołomny pomysł

Wystawę "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni" od środy (5.12) można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. - Monograficznych wystaw poświęconych Jerzemu Nowosielskiego było w tym roku już kilka. My natomiast postawiliśmy sobie za cel coś, co może wydawać się karkołomnym pomysłem: pokazać prof. Nowosielskiego, jego prace, w pewnym dialogu, na tle, i to szerokim - mówiła w Dwójce Monika Przypkowska, współkuratorka wystawy.
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski wystawa Zamek Królewski Paweł Siwek Dwójka rocznica Wojciech Fangor KULTURA SZTUKA

"Paszporty życia". W Berlinie otwarto wystawę o Grupie Ładosia

W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego została otwarta w poniedziałek wystawa "Paszporty życia”, prezentująca historię Grupy Ładosia, która ratowała Żydów od Zagłady. - Bohaterstwo i miłosierdzie okazane przez polskich dyplomatów w tamtych nieludzkich czasach zasługuje na naszą stałą atencję - powiedział podczas otwarcia ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Instytut Pileckiego wystawa Berlin ŚWIAT Europa

Korzenie tożsamości dzisiejszych Dolnoślązaków: wystawa "Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych"

We wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia Najnowsza otwarto wystawę "Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych". Przybliża ona różnorodne wymiary tego, co składa się na unikatowe – materialne i niematerialne – dziedzictwa terenów przyłączonych do Polski w wyniku II wojny światowej, które doświadczyły niemal całkowitej wymiany ludności.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Wrocław Dolny Śląsk tożsamość wystawa Tomasz Miara Trójka

Olga Boznańska. Wystawa niczym gwiazdkowa niespodzianka dla mieszkańców Gdańska

- Wybraliśmy około pięćdziesięciu prac, które w idealny sposób przedstawiają Boznańską i wszystkie tematy, które ją interesowały. Mamy tu i portrety, i martwe natury, i pejzaże - mówiła w Dwójce Urszula Kozakowska, kuratorka wystawy "Olga Boznańska. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie" w Muzeum Gdańska.
Zobacz więcej na temat:  Olga Boznańska Gdańsk wystawa malarstwo Jakub Kukla Dwójka KULTURA SZTUKA

Wystawa "Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego". Udział kobiet w narodowym zrywie

- Niektórzy nazywają powstanie styczniowe wojną kobiet. One włączyły się do powstania, walczyły bardzo aktywnie, brały udział w walkach z bronią w ręku - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Katarzyna Jakimiak, kuratorka wystawy "Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego". 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe Agnieszka Kunikowska Muzeum Literatury wystawa historia Polski KULTURA

Jak powstaje zorza polarna? Niecodzienna wystawa w Muzeum Ziemi PAN

Jakie informacje o polskich rzekach dają nam eksperymenty znacznikowe? W jaki sposób monitoruje się zjawiska sejsmiczne w naszym kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy na najnowszej wystawie "Piękne i Bestie. Zjawiska przyrodnicze we współczesnych badaniach naukowych" w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki zorza polarna geologia Ziemia Muzeum Ziemi PAN Polska Akademia Nauk wystawa przyroda Arktyka

Nowa wystawa w Muzeum Niepodległości w 105. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez polskie kobiety

Prawa wyborcze kobiet w Polsce zostały potwierdzone 28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. W 105. rocznicę tego niezwykle ważnego faktu, w Muzeum Niepodległości, odbędzie się wernisaż wystawy "Entuzjastki, siłaczki, bojowniczki. Kobiety Mazowsza 1863-1918", połączony z pokazem filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski Muzeum Niepodległości w Warszawie wystawa Narcyza Żmichowska feminizm emancypantki Maria Konopnicka Katarzyna Cygler Powstanie Styczniowe niepodległość Trójka

"Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego": najnowsza wystawa w Muzeum Literatury

Już od czwartku, 30 listopada, w warszawskim Muzeum Literatury będzie otwarta wystawa "Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego". Jak sam tytuł wskazuje, jest ona poświęcona kobietom biorącym udział, pośrednio bądź bezpośrednio w tym największym i najdłużej trwającym zrywie niepodległościowym. I właśnie o tej wystawie z jej kuratorką, Katarzyną Jakimiak, rozmawia w swojej audycji Anna Popek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Powstanie Styczniowe kobieta wystawa Muzeum Literatury Warszawa Anna Popek historia Polski Trójka

Jerzy Nowosielski w Zachęcie. Kurator: on "wyszedł" z ikony

- Jerzy Nowosielski jeszcze przed wybuchem II wojny światowej podróżował z ojcem po Wołyniu, był też we Lwowie i w tamtejszym muzeum zobaczył ikony. Były dla niego absolutnym objawieniem, wartością tak silną, że wracał do nich przez całą swoją twórczość - mówiła w Dwójce Anna Budzałek, kuratorka wystawy w warszawskiej Zachęcie poświęconej dziełom Jerzego Nowosielskiego.
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski wystawa SZTUKA KULTURA Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk rocznica Zachęta galeria

"Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Podróż na Wyspy Szczęśliwe

- Arkadia to metafora, poprzez którą chcemy wrócić nie tylko do starożytności, do wyobrażeń o błogim, rozkosznym miejscu, w którym człowiek doznaje wytchnienia, ale odnajduje też przestrzeń prawdziwej przyjaźni, miłości i wreszcie wolności i tworzenia. To również temat, który pozwala nam podjąć refleksję nad współczesnością, nad odpowiedzialnością człowieka za Ziemię, nad sposobami wyrażania miłości i budowania wspólnoty - mówiła w Dwójce dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez, kuratorka wystawy "Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa dzieła sztuki Jakub Jamrozek Dwójka Jacek Malczewski malarstwo muzeum rzeźba