Bob Dylan: huczna osiemdziesiątka – piąta odsłona Przestrzeni Słowa!

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 07:42
17 czerwca 2021 o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) w Sosnowcu odbędzie się literacko-muzyczne wydarzenie pn. „Zaśpiewam Ci piosenkę o starym człowieku: Bob Dylan - 80. urodziny” odbywające się w ramach cyklicznego przedsięwzięcia artystycznego Przestrzeń Słowa.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. prasowe

Impreza będzie składała się z dwóch części. W pierwszej zapraszamy na spotkanie z wybitnymi znawcami twórczości Dylana, a także fundamentalnymi postaciami świata literackiego: tłumaczem, dziennikarzem, autorem książek i muzykiem Filipem Łobodzińskim oraz poetą, krytykiem literackim i tłumaczem Jerzym Jarniewiczem. Rozmowę poprowadzi Szymon Kloska. Po - zajmującej zapewne - dyskusji odbędzie się koncert grupy dylan.pl. Doskonali muzycy powołując do życia niniejszy muzyczny projekt dedykowany Dylanowi, zrewolucjonizowali recepcje jego twórczości, dodatkowo, dzięki nowym i nowatorskim tłumaczeniom Filipa Łobodzińskiego otwarli z przytupem nowy rozdział dyskusji nad fenomenem jego twórczości.    

Wstęp na spotkanie możliwy będzie tylko z bezpłatną wejściówką (100 wejściówek do odbioru w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki – poziom I, w godz. otwarcia placówki). Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne są rezerwacje telefoniczne wejściówek (nr tel. 574 480 779).

 

Uczestnicy wydarzeń kulturalnych w Zagłębiowskiej Mediatece zobligowani są do:

  • dezynfekcji dłoni natychmiast po wejściu do obiektu oraz podczas opuszczania obiektu.
  • używania maseczki ochronnej zakrywającej usta i nos od momentu wejścia do opuszczenia budynku MBP.
  • okazania przy wejściu pobranej wcześniej z Informatorium wejściówki oraz wrzucenia do urny wypełnionego Oświadczenia z danymi potrzebnymi do kontaktu w razie potwierdzenia przypadku koronawirusa podczas imprezy. Formularze z oświadczeniem można otrzymać wraz z wejściówką w Informatorium lub pobrać ze strony www.biblioteka.sosnowiec.pl
  • zachowania dystansu 1,5 m podczas wejścia do obiektu, na korytarzach i w miejscach, w których organizowane są imprezy.

 

Filip Łobodziński (ur. 1959) - tłumacz, dziennikarz, autor książek, muzyk. Autor scenariuszy i tekstów piosenek.  Współzałożyciel Zespołu Reprezentacyjnego, z którym nagrał 6 albumów.  Przekładał dzieła m.in. Maria Vargasa Llosy, Pablo Nerudy i Artura Péreza-Reverte. Jest autorem nowego przekładu autobiografii Milesa Davisa: Miles. Autobiografia (2006). Za przekład „Tarantuli” Boba Dylana nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia (2019). Wspólnie z Grzegorzem Brzozowiczem opublikował książkę „Sto płyt, które wstrząsnęły światem. Kronika czasów popkultury” (2000). Jako dziennikarz współpracował m.in. z „Przekrojem” , „Newsweekiem”, „Machiną” czy „Polsatem News”. Obecnie wraz z Agatą Passent w TVN24 prowadzi program o książkach „Xiegarnia”. 

Jerzy Jarniewicz (ur. 1958) – poeta, krytyk literacki, tłumacz. Autor czternastu książek krytycznoliterackich i eseistycznych m.in. „Od pieśni do skowytu. Szkice o poetach amerykańskich” (2008), „Heaney. Wiersze pod dotyk” (2012), „All You Need is Love. Sceny z życia kontrkultury” (2016), „Tłumacz między innymi. Szkice o przekładach, językach i literaturze” (2018, nominacja do Nagrody Nike) i Bunt wizjonerów (2019). Opublikował trzynaście zbiorów wierszy, ostatnio „Woda na Marsie” (2016) i „Puste noce” (2017, Nagroda Poetycka Silesius). Przekładał Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Raymonda Carvera i wielu innych. Opracował także antologie Sześć poetek irlandzkich (2012), Poetki z wysp (2015, z Magdą Heydel) oraz 100 wierszy wypisanych z języka angielskiego (2018). Mieszka w Łodzi.  

Szymon Kloska (ur. 1976) - krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: „WOK – Wszystko o Kulturze”, „Książki na Lato” i „Myślnik”. Od przeszło dekady współprowadzi audycję „Piątka z literatury” w RMF Classic. Wieloletni pracownik Instytut Książki, od stycznia 2017 roku związany z programem Kraków Miasto Literatury UNESCO. Współtwórca Festiwalu Literatury dla Dzieci. Rzecznik Nagrody Literackiej Gdynia i kurator Festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy nagrodzie.

Zespół Dylan.pl to akustyczny kwintet, w którego składzie są muzycy Elektrycznych Gitar, zespołu Urszuli i Zespołu Reprezentacyjnego. Dylan.pl podchodzi do Boba Dylana z szacunkiem, ale nie na kolanach. Oferuje własne aranżacje – w duchu nieco chuligańskim, podwórkowym, z ukłonem w stronę amerykańskiej tradycji muzycznej. Jest to pionierska propozycja na polskiej scenie. Pierwszy tak kompleksowy portret Boba Dylana po polsku. Piosenki, które budzą emocje i dyskusje. Nowe odczytanie Dylana-poety i nowe spojrzenie na jednego z najważniejszych muzyków współczesności.

Debiutancka płyta zespołu dylan.pl  „Niepotrzebna pogodynka, żeby znać kierunek wiatru” (2017), została nagrana z udziałem znakomitych gości (m.in. Maria Sadowska, Muniek, Tadeusz Woźniak, Pablopavo, Organek, Martyna Jakubowicz).Zespół zagrał szereg koncertów w domach kultury, teatrach, klubach, muzeach oraz na Festiwalach (Malta w Poznaniu, Jarocin, Targi Dominikańskie w Gdańsku).


Skład zespółu:

Filip Łobodziński - vocal, gitary, ukulele (m.in. Zespół Reprezentacyjny)

Jacek Wąsowski – gitary, banjo (m.in. Elektryczne Gitary)

Marek Wojtczak - kontrabas, gitara basowa (m.in. Zespół Reprezentacyjny)

Krzysztof Poliński - perkusja, perkusyjne (m.in. E. Bartosiewicz, Urszula)


Czym jest Przestrzeń Słowa?

Przestrzeń Słowa jest interdyscyplinarnym, międzynarodowym festiwalowym cyklem wydarzeń literacko-muzycznych poszerzonych o działania wizualne, happeningowe, filmowe oraz edukacyjne. Całość programu składa się z  cyklu comiesięcznych wydarzeń oraz październikowego festiwalu przebiegającego pn. Głośna Przestrzeń Słowa.

Pierwsza edycja Przestrzeni Słowa odbywa się pod hasłem Bliskość. Przedsięwzięcie zostało pomyślane jako nowatorski, międzynarodowy cykl ponad dwudziestu wydarzeń artystycznych, który ma na celu wykreowanie istotnych i atrakcyjnych narracji dotyczących kultury i współczesnego świata. Gośćmi Festiwalu będą ważni dla kultury współczesnej polscy oraz zagraniczni pisarze, poeci, muzycy, eseiści, dziennikarze oraz artyści wizualni i happenerzy. W najbliższych miesiącach pojawi się m.in. jeden z czołowych europejskich pisarzy Jurij Andruchowycz (Ukraina), autor legendarnego „Trainspotting” Irvine Welsh (Szkocja), doskonały arabski poeta Hatif Janabi (Irak),  oraz wielu cenionych polskich twórców, eseistów i dziennikarzy m.in Tomasz Różycki, Wojciech Bonowicz, Artur Rojek,  Jerzy Jarniewicz, zespoły Karbido i dylan.pl oraz wielu innych.

 

Honorowy patronat nad Przestrzenią Słowa objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. Ryszard Koziołek.

Patronat medialny objęli: „Dwójka – Polskie Radio”, „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Zachodni” , „ArtPapier”, „Magazyn Wizje”, „Twoje Zagłębie”, „Kurier Miejski”, „Śląsk”, silesiakultura.pl, sosnowiec.pl, sosnowiecki.pl, coigdzie.pl.

***

Mat. prasowe