Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2022 pt. "Pieśni pokoju – pieśni zwycięstwa"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 13:20
Pięć dni koncertów i potańcówek, porywające pieśni zespołu Drewo z Kijowa, najlepsze kapele wiejskie, prawie 40 różnych warsztatów, zajęcia dla dzieci, pokazy produkcji instrumentów i spotkania z ich twórcami. A na koniec Noc Tańca – 10 godzin świetnej muzyki ponad 30 kapel i taneczne szaleństwo do rana. Szykuje się gorący, trzynasty już festiwal Wszystkie Mazurki Świata, święto tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu. Trzeba spróbować!
Plakat festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2022
Plakat festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2022Foto: Mat. pras.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2022
pt. "Pieśni pokoju – pieśni zwycięstwa"
22-26 czerwca 2022

W tym roku Festiwal Wszystkie Mazurki Świata jest z Ukrainą. Z przyjaciółmi, którzy od lat występowali na festiwalowych scenach, grali do tańca, współtworzyli go. Niektórych z nich znów usłyszymy i zobaczymy w Warszawie. Zabrzmią pieśni pokoju i pieśni zwycięstwa - poprzez wspólnotę w śpiewie i muzyce budując siłę do przeciwstawiania się złu.

Wiosenny festiwal odbędzie się już po raz trzynasty. Jak co roku otworzy go koncert laureatów konkursu Stara Tradycja (środa, 22 czerwca), skierowanego do młodych wykonawców - kapel, śpiewaków. Tegoroczna rozpiętość wieku to od 8 do 35 lat. Laureaci, których po 12 edycjach konkursu jest już ponad 140, uczestniczą później w życiu muzycznym swoich społeczności i otwierają nową perspektywę widzenia własnej tożsamości.

W koncertowym cyklu "przywracanie pamięci" w tym roku wybór padł na Mazowsze Północne. Już w latach 90. był to region nie pamiętający swoich muzycznych tradycji, nowe mody wyparły dawne nuty i tańce. Dzięki źródłom archiwalnym i pracy muzycznej zespołu Janusz Prusinowski Kompania udało się je w ciekawej postaci zrekonstruować. Koncert "Mazowsze Północne - ziemia nieznana" (czwartek, 23 czerwca) to próba opowieści o świecie, w którym odnajdują się pieśni weselne i dziadowskie oraz tańce - i chłopskie, i drobnoszlacheckie. Takich "ziem nieznanych" jest w Polsce wiele, być może koncert okaże się inspiracją do kolejnych poszukiwań i eksperymentów.

Piątek i niedziela przyniosą dwa koncerty z bogatym udziałem artystów z Ukrainy. Honorowym gościem będzie kultowy zespół Drewo z Kijowa, prekursor nurtu rekonstrukcji folkloru, od ponad 25 lat inspirujący szerokie środowisko entuzjastów muzyki tradycyjnej w Polsce. Wystąpi w piątek 24 czerwca. Koncert Pieśni lata wypada dokładnie w wieczór sobótkowy - kupalski. Woda i ogień - te żywioły były i nadal są obecne w tradycjach śpiewaczych i obrzędowych czasu letniego przesilenia, zwłaszcza na Ukrainie. Tańce, korowody i obrzędy związane z Nocą Świętojańską zaprezentują doświadczone śpiewaczki z zespołu Drewo, z grup Dziczka, Babskij Kozaczok i Krajka. Dołączy do nich z polskim repertuarem sobótkowym Maria Siwiec z Gałek k. Rusinowa (Radomskie).

Drugi koncert związany z Ukrainą, a zarazem ostatni koncert festiwalu, nosi tytuł Pieśni wojny - pieśni zwycięstwa (niedziela 26 czerwca). Wojna przez całe pokolenia była - niestety - powszechnym doświadczeniem na terenach Ukrainy i Polski. Obecna jest w pamięci muzycznej – od pieśni rekruckich, poprzez pieśni cierpienia i tęsknoty do pieśni zwycięskich. Wszystkie zabrzmią w koncercie. Wśród wykonawców śpiewacy z Podkarpacia (C.K. Kapela), polsko-ukraiński zespół More i słynni bandurzyści z zespołu Chorea Kozacka.

Po wszystkich koncertach czterogodzinne kluby festiwalowe – granie do tańca przez gości, spontaniczne spotkania. Od czwartku do niedzieli będą trwały warsztaty. W tym roku bogata jest oferta warsztatów śpiewu – wielogłosu ukraińskiego, pieśni znad Niemna, z Mazowsza, z Podlasia. Będzie nauka gry na skrzypcach, na bębenkach oraz dużo nauki tańca.

Ważnym i barwnym elementem festiwalu jest Targowisko Instrumentów (sobota 25 czerwca) z prezentacjami, spotkaniami, warsztatami prowadzonymi przez twórców instrumentów. W niedzielę kontynuacja – pracownia Targowiska Instrumentów – gdzie można podpatrywać pracę twórców, a także zasięgnąć praktycznych rad. Sobota i niedziela to dni pełne wydarzeń dla dzieci - przedstawień, koncertów i warsztatów, tzw. Małe Mazurki.

I wreszcie szalona Noc Tańca do białego rana, podczas której zagra ponad 25 najlepszych kapel – wiejskich i miejskich z różnych regionów Polski i z zagranicy – Tęgie Chłopy, Orkiestra Taneczna Bonanza, Janusz Prusinowski Kompania, kapela Serhija Ochrymczuka i wiele innych.

Festiwal objęty jest Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Patronat medialny - Polskie Radio Dwójka, TVP Kultura, Radio RDC, muzykatradycyjna.pl

Partnerzy - Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, Terminal Kultury Gocław, Ukraiński Dom

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury; Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Szczegółowe informacje na www.festivalmazurki.pl

***

PROGRAM FESTIWALU Wszystkie Mazurki Świata 2022
pt. "Pieśni pokoju - Pieśni zwycięstwa"
22-26 czerwca 2022

ŚRODA 22. 06. 2022,  Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2
Godz. 19.00 – 21.00
KONCERT finałowy konkursu "Stara Tradycja"
Wystąpią laureaci konkursu.

Godz. 22.00 – 1.00 Klub festiwalowy
Zagrają: uczestnicy koncertu

CZWARTEK 23. 06. 2022, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2
Godz. 10.00 – 17.00
WARSZTATY

Godz. 19.00 – 21.00
KONCERT "Mazowsze - ziemia nieznana"

Wykonawcy:
Kaja Prusinowska - śpiew
Janusz Prusinowski Kompania:
Janusz Prusinowski – skrzypce, harmonia pedałowa, cymbały, kannel, śpiew
Michał Żak – klarnet, saksofon, kontrabas, śpiew
Piotr Piszczatowski – baraban, bębenek, skrzypce sekund, kontrabas, taniec
gościnnie: Kazik Nitkiewicz – trąbka, śpiew
Jakub Mielcarek – kontrabas

Ewa Koźlakiewicz – taniec i kontrabas oraz tancerze z Fundacji Krzewienia Kultury "Zawkrzanie"

Godz. 22.00 – 01.00 Klub festiwalowy
Zagrają: m.in. Kapela Niwińskich – projekt Orkiestra Galicja

PIĄTEK 24. 06. 2022, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2
Godz. 10.00 – 17.00
WARSZTATY

Godz. 19.00 – 21.00
KONCERT "Pieśni lata"

Wykonawcy:
Drewo (Kijów)
Babski kozaczok (Kijów)
Krajka (Przemyśl)
Dziczka (Warszawa)
Maria Siwiec (Gałki k/Rusinowa)
kapela Serhija Ochrymczuka (Kijów), Oksana But (Kijów)

Godz. 22.00 – 01.00 Klub festiwalowy
Zagrają: US Orchestra (Kijów)


SOBOTA 25. 06. 2022, Terminal Kultury, ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 24
Godz. 11.00 – 18.00

WARSZTATY
TARGOWISKO INSTRUMENTÓW:
- wystawcy instrumentów z całej Polski
- pokazy pracy przy budowie instrumentów
- prezentacje i opowieści
MAŁE MAZURKI – przedstawienia, koncerty i warsztaty dla dzieci 

Godz. 19.00 – 5.00
NOC TAŃCA Zagrają m. in: Tęgie Chłopy, Janusz Prusinowski Kompania, Hajda Banda, Orkiestra Taneczna Bonanza, Dobrzeliniacy, Orkiestra dęta ze Zdziłowic, kapela Jana Wochniaka

NIEDZIELA 26. 06. 2022, Terminal Kultury, ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 24
Godz. 12.00 – 16.15

WARSZTATY
PRACOWNIA TARGOWISKA INSTRUMENTÓW
MAŁE MAZURKI – przedstawienia, koncerty i warsztaty dla dzieci

Godz. 17:00 - 18.30
KONCERT "Pieśni wojny - pieśni zwycięstwa"

Wykonawcy:
C.K. Kapela (Jarosław)
Krajka (Przemyśl)
More (Warszawa)
Chorea Kozacka (Kijów-Lwów)