Festiwal Ekumeniczny - WSPÓŁISTNIENIE w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 10:00
Wielokulturowy Festiwal Ekumeniczny - WSPÓŁISTNIENIE odbędzie się 22 i 23 czerwca 2022 roku. Wystąpią wybitni muzycy pochodzenia polskiego, greckiego, żydowskiego i syryjskiego. Pierwszego dnia zagrają Karolina Cicha & Spółka oraz MILO Ensemble, w drugim dniu swój koncert dadzą Adam Strug i Monodia Polska.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: Mat. pras.

Festiwal Ekumeniczny - WSPÓŁISTNIENIE
22.06.2022 – 23.06.2022, godz. 19.00
Świątynia Opatrzności Bożej Warszawa-Wilanów

Podczas Festiwalu usłyszymy pieśni w wielu językach: ukraińskim - dla wyrażenia solidarności z Ukrainą, ponadto także w litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, w jidysz, ladino, po polsku, grecku, tatarsku i w esperanto. W części kulminacyjnej odbędziemy niezwykłą, muzyczną podróż do miejsc w których narodziły się trzy religie monoteistyczne - judaizm, chrześcijaństwo i islam oraz buddyzm. Zawędrujemy na Daleki Wschód, odwiedzimy Afrykę i obie Ameryki. Świątynię Opatrzności Bożej wypełni też muzyka od średniowiecza po wiek XIX.

Obok partytur dworskich i klasztornych usłyszymy pieśni będące wyrazem pobożności ludowej. Wydarzenie wpisujące się w międzykulturowy i międzyreligijny nurt ekumenizmu swoją obecnością i słowem wstępnym uświetnią: arcybiskup metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz oraz sekretarz stanu i Generalny Konserwator Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - pan Jarosław Sellin.

Festiwal organizowany jest przez Filmotekę Narodową Instytut Audiowizualny przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Edukacji Kulturalnej MILO ART. oraz współpracy z Centrum Opatrzności Bożej. Wydarzenie finansowane ze środków MKiDN, Fundacji KGHM Polska Miedź oraz ze środków własnych Fundacji MILO ART.


PROGRAM:

Dzień I: 22 czerwca 2022, godzina 19:00 - środa

Karolina Cicha & Spółka

Koncert Jeden-wiele to zbiór najradośniejszych pieśni, które można usłyszeć w świątyniach na Podlasiu, gdzie od wieków współegzystują obok siebie różne religijne tradycje. Koncert to połączenie tej bogatej mozaiki w jeden spójny program, w którym wszystkie religie przemawiają niejako jednym głosem. Jest to materiał bliski stylistycznie muzyce folkowej, z charakterystycznym brzmieniem instrumentów etnicznych takich jak fidel płocka, suka biłgorajska, kobyz, komancze, ud, rubab, daf czy tombak, z muzyką czasem ekstatyczną, czasem kontemplacyjną a nierzadko bliską rytuału czy obrzędu.

Całość dopełniają języki sakralne, m.in cerkiewno-słowiański, łacina, arabski, hebrajski i polski. Obok katolickich skarbów muzyki sakralnej słyszymy tu tradycyjne pieśni ku chwale Boga i innych tradycji Religii Księgi: prawosławną pieśń z Liturgii świętego Bazylego; staroobrzędową pieśń z Irmologiona Supraskiego z XVI wieku, suficki poemat Rumiego z XIII wieku czy hebrajską pieśń mistyka Elazara Azikri z XVI wieku. Muzyka to język epifanii, który pozwala na porozumienie ponad różnicami doktryn.

Dla wyrażenia solidarności z Ukrainą, znaczącą część programu zajmą pieśni ukraińskie.

http://karolinacicha.eu/

MILO Ensemble

Koncert MILO Ensemble to muzyczna podróż po regionach powstania religii monoteistycznych - judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, Dalekiego Wschodu, Afryki i obu Ameryk. Jest to połączenie muzyki tradycyjnej z klasyczną i jazzem. Zespół w trakcie koncertu używa ponad trzydzieści oryginalnych instrumentów z różnych regionów świata. Koncert prezentowany jest jako forma suity, bez przerw między utworami.

https://milokurtis.eu/

Dzień II: 23 czerwca 2022, godzina 19:00 - czwartek

Adam Strug, Maria Erdmanówna i Monodia Polska

Na koncert Kiedy z Egiptu Izrael wychodził Adam Struga i zespołu śpiewaczego Monodia Polska złożą się utwory od średniowiecza po wiek XIX. Obok partytur dworskich i klasztornych usłyszymy pieśni będące wyrazem pobożności ludowej. Wbrew nazwie zespołu śpiewacy wykonają także renesansowe utwory polifoniczne. W warstwie literackiej będą to dzieła najwybitniejszych poetów polskich - od Kochanowskiego po Karpińskiego. Wiersze dobierano tak, by zobrazować jedność Starego i Nowego Przymierza. Obok patriarchów i proroków starotestamentalnych, pojawią się apostołowie i święci chrześcijaństwa. Motywem rozpoczynającym i zamykającym koncert będą pieśni o Opatrzności Bożej.

Adam Strug - śpiew
Maria Erdmanówna - organy
Monodia Polska

Organizatorzy:

Centrum Opatrzności Bożej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Filmoteka Narodowa Instytut – Audiowizualny
Fundacja Edukacji Kulturalnej MILO ART.


WSTĘP WOLNY!