Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich to wyjątkowy projekt, od 66 lat stanowiący muzyczną wizytówkę Warszawy, nierozerwalnie związany z jej tożsamością i historią. Na przestrzeni lat publiczność miała okazję słuchać interpretacji utworów Chopina w wykonaniu najznakomitszych dorosłych pianistów z całego świata. Z okazji Dnia Dziecka zgromadzeni w Łazienkach słuchacze będą mogli usłyszeć swoje ulubione kompozycje w niezwykłym wykonaniu - w tym sezonie pierwszy raz od początku istnienia wydarzenia swoje recitale zaprezentują pianiści równie utalentowani, ale znacznie młodsi. 1 czerwca usłyszymy koncerty nie dwóch, ale aż pięciorga zdolnych artystów w wieku od 9 do 16 lat. To laureaci prestiżowych konkursów pianistycznych i pasjonaci muzyki Fryderyka Chopina, których interpretacje już dziś budzą zachwyt znawców i melomanów.
To wydarzenie ma nie tylko wymiar artystyczny, ale również edukacyjny i symboliczny – łączy pokolenia, otwiera przestrzeń sztuki dla młodych talentów i podkreśla rolę muzyki klasycznej w kształtowaniu tożsamości kulturowej. Wpisuje się w wieloletnią tradycję Koncertów Chopinowskich jako miejsca dialogu między dziedzictwem a przyszłością. Koncerty Chopinowskie od ponad sześciu dekad są wizytówką kulturalną stolicy, a ich tegoroczna odsłona pokazuje, że klasyka ma przyszłość – i to w rękach najmłodszych – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.
O godzinie 12:00 wystąpi najmłodszy pianista w historii Koncertów Chopinowskich. Będzie to-11 letni Mikołaj Brzostowicz, który profesjonalną naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, gdzie obecnie jest uczniem dr Joanny Świtlik. Jest laureatem wielu nagród w konkursach pianistycznych m.in. I nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Cantabile” w grudniu 2021 roku w Warszawie czy I nagrody w II Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Muzyczne Obrazy” w Radomiu (2022). Na swoim koncie ma także udział w konkursach międzynarodowych, w których jest laureatem m.in. I miejsca w II International Viennese Spring Music Competition (2022).
Jako drugi swój recital zagra Adam Muszyński. 15-letni pianista obecnie uczy się w VII klasie Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w Warszawie, pod kierunkiem Karola Radziwonowicza. Jest laureatem konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich: zdobył I miejsce i dwie nagrody specjalne za wykonanie utworu I. J. Paderewskiego podczas 57 Virtuosi per musica di pianoforte w Usti and Labem (2023). Jest też laureatem Złotego Wirtuoza w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sanoku. W lutym 2023 roku zagrał z Lwowską Orkiestrą Kameralną I część koncertu C-dur op. 15 nr 1 Ludwika van Beethovena, natomiast w lutym 2024 roku I część koncertu f-moll F. Chopina podczas Międzynarodowego Forum Pianistycznego “Bieszczady bez granic”.
Popołudniowe koncerty o godz. 16:00 rozpocznie Zuzanna Wojdak. 14-letnia pianistka aktualnie jest uczennicą Prywatnej Profesjonalnej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Aleksandra Dębskiego w Krakowie w klasie mgr Olgi Łazarskiej. Na swoim koncie ma dużo osiągnięć konkursowych. Do najważniejszych należą: Golden Key Piano Composition Competition (USA, 2021) - I miejsce za własną kompozycję w kategorii do lat 10; Grand Prix na XIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Dziesięciolatków (Opole, 2021), I miejsce na VI Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie (2022), I miejsce na 29. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Szafarni. Jej pasją jest improwizacja fortepianowa.
Na zakończenie wystąpi Benedykt Heszen, 16-letni pianista, który obecnie kształci się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie pod okiem Karola Radziwonowicza. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów dla młodych adeptów sztuki pianistycznej, takich jak London International Chopin Competition for Young Pianists (2023, III miejsce), XXX Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Sochaczewie (2022, III miejsce) czy XIX De Girard International Young Pianists Competition (2022, II miejsce). Poza konkursami prowadzi aktywną działalność kameralistyczną w klasie profesor Anny Misior, a w 2021 otrzymał stypendium Marszałka Województwa Małopolskiego za szczególne osiągnięcia artystyczne.
Podczas koncertów chopinowskich 1 czerwca w Łazienkach Królewskich Stołeczna Estrada przygotowała jeszcze jedną niespodziankę. Na scenie pojawi się specjalny gość – niespełna dziewięcioletni pianista Paweł Pieczka. Tym wyjątkowym wydarzeniem organizator nawiązuje do historii Fryderyka Chopina, który w podobnym wieku debiutował publicznie. Udział młodego pianisty symbolicznie łączy przeszłość z teraźniejszością w przestrzeni Łazienek Królewskich, gdzie spacerował Fryderyk Chopin, udając się na swoje pierwsze koncerty w pobliskim Belwederze.
66. Sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich jest realizowany dzięki środkom finansowym Miasta Stołecznego Warszawy, które od lat wspiera to ważne dla mieszkańców i turystów wydarzenie. Dziedzictwo stolicy i promocja kultury to bowiem jedno z najbardziej priorytetowych zadań miasta. Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Mecenasem koncertów 1 czerwca jest ORLEN.
-----------------------
ORGANIZATORZY: Stołeczna Estrada, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
PARTNERZY: KAWAI, Sheraton Grand Warsaw, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie SA, Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO, Fundacja PZU, ORLEN
PATRONI MEDIALNI: wyborcza.pl, Dwójka – Polskie Radio, Polskie Radio Chopin, TVP3 Warszawa