REKLAMA

"Mesjasz" Händla, czyli alleluja wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 16:30
W "Filharmonii Dwójki" posłuchamy oratorium, które w każdej epoce przyjmowane jest z niezmiennym zachwytem.
Fragmentu obrazu Hansa Memlinga Ofiarowanie Chrystusa w Świątyni (ok. 1463 r.)
Fragmentu obrazu Hansa Memlinga "Ofiarowanie Chrystusa w Świątyni" (ok. 1463 r.)Foto: Domena publiczna

To oratorium w trzech częściach powstało w 1741 roku, w rekordowym czasie. Händel zaczął pracę 22 sierpnia, część I została ukończona 28 sierpnia, część druga - 6 września, a część trzecia - 12 września. Pisanie całości, z poprawkami, zajęło 24 dni.

Oratorium przedstawia historię Mesjasza. Tekst złożony z 52 ogniw, jest zaczerpnięty z Pisma Świętego (głównie ksiąg prorockich Starego Testamentu, ale również z Nowego Testamentu). Ich wyboru i zestawienia dokonał Charles Jennens. Proroctwo, Narodzenie, Ukrzyżowanie, Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie po obietnicę Odkupienia (Cześć III oparta jest w znacznym stopniu na anglikańskim Nabożeństwie Żałobnym).

Premiera odbyła się w Dublinie 13 kwietnia 1742 roku. I był to początek burzliwej historii dalszych wykonań i kolejnych wersji, bo przy każdej kolejnej prezentacji "Mesjasza” Händel  wprowadzał zmiany. Pierwsze londyńskie wykonanie miało miejsce 23 marca 1743. Dziś często sięga się także po wersje z 1754 roku, Foundling Hospital Version, którą Händel  przygotował w myślą o wykonaniu w londyńskim przytułku dla sierot.

Jacek Hawryluk

Program:

Jerzy Fryderyk Händl Mesjasz

wyk: Miriam Feuersinger (sopran), Flavio Ferri-Benedetti (alt), Dino Lüthy (tenor), Raitis Grigalis (baryton), Musica Fiorita, kier. art. Daniela Dolci

***

Na audycję "Filharmonia Dwójki" zapraszamy w poniedziałek (26.12) w godz. 20.00-23.00. Program poprowadzi Jacek Hawryluk.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: muzyka klasyczna