Michał Klauza: to był muzyczny hołd złożony kobietom

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 21:25
- Jaki był klucz doboru tego programu? Z jednej strony trwał Wielki post, a z drugiej: nasz koncert wypadł właśnie w Dzień Kobiet – wspominał dyrygent, opowiadając o marcowym koncercie Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, podczas którego zabrzmiały dzieła maryjne Szymanowskiego i Rossiniego.
Audio
  • Michał Klauza m.in. o twórczości Karola Szymanowskiego (Filharmonia Dwójki)
Michał Klauza
Michał Klauza Foto: Wojciech Kusiński/PR

"Litanię do Marii Panny" Karola Szymanowskiego oraz "Stabat Mater" Gioacchino Rossiniego połączyły, jak podkreślał Michał Klauza, dwie idee. – Nie ma nic piękniejszego na świecie dla kobiety niż macierzyństwo. Ale nie powinno być tak, że rodzice patrzą na śmierć swoich dzieci – mówił gość "Filharmonii Dwójki". – Ósmego marca, wybierając taki program, chciałem zwrócić na to uwagę. Był to, szeroko rozumiany, hołd dla kobiet.

W rozmowie również m.in. o kontakcie Michała Klauzy z twórczością Karola Szymanowskiego. - Miałem ogromny zaszczyt jako młody człowiek, kiedy rozpoczynałem moją drogę zawodową, uczestniczyć w Teatrze Wielkim Operze Narodowej u boku Jacka Kaspszyka w całym procesie przygotowania "Króla Rogera" – wspominał dyrygent.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzi: Marcin Majchrowski

Gość: Michał Klauza 

Data emisji: 24.04.2020

Godzina emisji: 19.30