Polskie Radio
Section05
Marcin Majchrowski

II Konkurs Szymanowskiego. "W finale brakuje jednej śpiewaczki"

Znamy finalistów II Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii "głos". O zwycięstwo powalczy pięcioro wykonawców: Shanley Horvitz - mezzosopran, Magdalena Lucjan - sopran, Monika Radecka - sopran, Johanna Will - sopran i Jan Żądło - baryton. - Muszę powiedzieć, że brakuje mi w tej stawce co najmniej jednej śpiewaczki - przyznał w audycji specjalnej Marcin Majchrowski.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego śpiew MUZYKA głos II Konkurs im. K. Szymanowskiego Katowice Dwójka Marcin Majchrowski

Konkurs Szymanowskiego - "głos". "Z poziomem bywało różnie, generalnie dość wysoki"

Jako ostatni zmagania w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach rozpoczęli wokaliści. Najliczniej obsadzona kategoria - 32 uczestników - przystąpiła do I etapu w piątek (15.09), a przesłuchania trwały do niedzielnego południa. - W przeważającej mierze były to głosy żeńskie - mówił Marcin Majchrowski w specjalnej audycji podsumowującej ten etap zmagań.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego głos MUZYKA Katowice Dwójka Marcin Majchrowski śpiew

Prof. Krzysztof Meyer: zawsze chciałem być kompozytorem [ZOBACZ WIDEO]

- Już w wieku kilku lat pisałem parę nut i brzdąkałem na fortepianie. To było dla mnie niesłychanie fascynujące, ta zabawa z czasem wzbogacała się o doświadczenie. Mój ojciec był lekarzem i wielkim melomanem, robił wszystko, abym ja też mógł zachwycić się muzyką. Moja babcia organizowała koncerty kameralne w naszym domu, była pianistką i jedynym profesjonalnym muzykiem w mojej rodzinie - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Meyer.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Meyer Dwójka Marcin Majchrowski kompozytor fortepian

Adam Rozlach i Marcin Majchrowski podsumowali Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

Dobiegła końca 78. edycja Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. W Klasycznym "Lecie z Radiem" Adam Rozlach i Marcin Majchrowski podsumowali to wydarzenie. Zaprosiliśmy też na rozpoczynające się w nowym tygodniu dwa znaczące letnie święta muzyczne: Festiwal Chopin i jego Europa w Warszawie oraz Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Marcin Majchrowski Duszniki-Zdrój

Hina Maeda: występ na festiwalu w Dusznikach-Zdroju to dla mnie wielka radość

- Jestem niezwykle szczęśliwa mogąc występować w tak historycznym miejscu na Festiwalu Chopinowskim i słuchać recitali z udziałem wyjątkowych pianistów. Oczywiście muszę sama trochę poćwiczyć, ale to miły dla mnie czas  - mówiła w Dwójce znakomita skrzypaczka Hina Maeda.
Zobacz więcej na temat:  Hina Maeda skrzypce koncert Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Marcin Majchrowski Róża Światczyńska Dwójka Lidia Grychtołówna

Marcin Majchrowski: festiwal w Dusznikach to idealne miejsce dla miłośników pianistyki

- Publiczność bardzo ciepło przyjmuje wszystkich pianistów. Fani muzyki fortepianowej są wierni wykonawcom. Nieczęsto mają możliwość obcowania z czystą pianistyką, słuchania recitali fortepianowych na co dzień. Do tego służy festiwal taki jak ten w Dusznikach-Zdroju - mówił w Dwójce Marcin Majchrowski.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Dwójka Marcin Majchrowski fortepian Piotr Paleczny Irena Poniatowska

Kevin Chen: grając Liszta i Chopina, czuję się jak w domu

- Trudno zdecydować, kto jest moim ulubionym kompozytorem w tej chwili. Jest ich tak wielu i naprawdę lubię grać wszystko, co gram w danym momencie - mówił w Dwójce kanadyjski pianista Kevin Chen. W niedzielę 6 sierpnia artysta wystąpił na 78. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju koncert fortepian Marcin Majchrowski Róża Światczyńska Dwójka

Prof. Irena Poniatowska: na muzykologię trafiłam jako wolny słuchacz

- Najpierw poszłam na teorię muzyki. Byłam tam jednak tylko dwa miesiące. To było pedagogiczne powtarzanie tego, co było w średniej szkole i nie odpowiadało mi. Chciałam estetyki, jakiejś filozofii muzyki. Zadzwoniłam więc do prof. Lissy i usłyszałam: "dziecko, możesz przecież być wolnym słuchaczem, a potem już normalnie studiować u mnie muzykologię - mówiła w Cafe "Muza" prof. Irena Poniatowska.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Irena Poniatowska Duszniki-Zdrój Marcin Majchrowski MUZYKA Dwójka muzykolog

Tomasz Konieczny: Wotana traktuję jak członka mojej rodziny

- Policzyłem, że brałem udział w siedemnastu różnych produkcjach "Walkirii', jestem jedną z osób, które wykonywały tę partię najwięcej razy w historii. W Wotanie jest wszystko: zło i dobro, chęć władzy, ale i pokora oraz złamanie tego człowieka. W ostatnich latach mojej pracy o tym dużo się dowiedziałem, bardzo to osobiście przeżywam - mówił w Dwójce Tomasz Konieczny. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Wagner Bayreuth Tomasz Konieczny Dwójka opera Michał Dębski Marcin Majchrowski

III Konkurs Muzyki Polskiej. Krzysztof Jabłoński: prace jury przebiegały bez większych zakłóceń

- Przeżywalibyśmy ten werdykt bardziej, gdybyśmy się kłócili i "polałaby się krew". Tak jednak nie było. Prace jury przebiegały bez większych zakłóceń i nasze opinie były zgodne - mówił w Cafe "Muza" Krzysztof Jabłoński, przewodniczący jury części pianistycznej III Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie. W nocy z soboty na niedzielę (8/9.07) poznaliśmy nazwiska laureatów wydarzenia. To Georgi Vasilev (kategoria Pianiści) i Aka Duo (Zespoły kameralne).
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Jabłoński Konkurs Muzyki Polskiej MUZYKA Dwójka fortepian Marcin Majchrowski

III Konkurs Muzyki Polskiej rozstrzygnięty. Zwyciężyli Aka Duo i Georgi Vasilev!

- To muzycy niezwykle zdolni, niezwykle wrażliwi i świadomie kształtujący wszystko to, co mają do przekazania i co chcą przekazać słuchaczom - mówił Marcin Majchrowski o Aka Duo, laureatach III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w kategorii Zespoły kameralne. Zwycięzcą wśród pianistów został Georgi Vasilev. Werdykt jury poznaliśmy w nocy z soboty na niedzielę (8/9.07).
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Muzyki Polskiej Dwójka Marcin Majchrowski Andrzej Sułek MUZYKA

III Konkurs Muzyki Polskiej. Znamy finalistów w kategoriach pianistów i zespołów kameralnych

- Gra Lindy Lee bardzo podobała mi się w I etapie, to dojrzała pianistka dysponująca nieskazitelną techniką, posługująca się barwą fortepianu w bardzo kulturalny sposób i z dużą wrażliwością. Dobrze zakreśla zakresy dynamiczne, dba o kształt frazy, jednym słowem słucha się jej z dużą przyjemnością. W II etapie zaprezentowała różnorodny program - mówił Andrzej Sułek w specjalnej audycji na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Muzyki Polskiej fortepian Marcin Majchrowski Andrzej Sułek Dwójka MUZYKA

III Konkurs Muzyki Polskiej. "W 2. etapie potrzebna jest gradacja trudności dla wykonawców"

- Za nami pierwszy dzień przesłuchań II etapu. Było to w sumie 14 wykonań: siedmioro pianistów i siedem zespołów kameralnych. Poruszamy się w podobnym spektrum utworów, gatunków i form jak w I etapie, zarówno jeśli chodzi o pianistów, jak i zespoły kameralne - mówili Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski w audycji nadawanej z III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Muzyki Polskiej fortepian Marcin Majchrowski Andrzej Sułek Rzeszów MUZYKA Dwójka

III Konkurs Muzyki Polskiej - podsumowanie I etapu

- To była wyjątkowo udana sesja w kategorii zespołów kameralnych, ponieważ wszyscy jej uczestnicy przeszli do II etapu - mówił Marcin Majchrowski. - We wtorek jako pierwszy wśród pianistów wystąpił Krzysztof Kozłowski, jego repertuar obejmował muzykę Elsnera, Moszkowskiego, Melcera i Kisielewskiego. To zdecydowanie jeden z moich faworytów - stwierdził Andrzej Sułek. Dziennikarze Dwójki podsumowali przesłuchania I etapu Konkursu Muzyki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Muzyki Polskiej Dwójka Andrzej Sułek Marcin Majchrowski MUZYKA Rzeszów fortepian

III Konkurs Muzyki Polskiej. Przesłuchania zaczęli pianiści na literę "Z"

- Przesłuchania w gronie pianistów rozpoczęły się od litery "Z". Przeprowadzono losowanie litery początkowej i jest to jedna z różnic między sekcją fortepianu i sekcją kameralną. Sesję przedpołudniową zainaugurował więc Tomasz Zając, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie - relacjonował Andrzej Sułek z Rzeszowa, gdzie trwa III Konkurs Muzyki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Muzyki Polskiej MUZYKA Dwójka Rzeszów fortepian Marcin Majchrowski Andrzej Sułek

III Konkurs Muzyki Polskiej. "W kameralistyce każdy idzie własną ścieżką, ale wszyscy patrzą w jednym kierunku"

- Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się od części kameralnej. Z 21 zespołów w różnych składach do drugiego etapu ma przejść nie więcej niż 15 - mówił Marcin Majchrowski w pierwszej relacji z Rzeszowa, gdzie od 2 do 9 lipca trwa III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Muzyki Polskiej MUZYKA Dwójka Rzeszów fortepian Marcin Majchrowski Andrzej Sułek