Polskie Radio
Section05
Marcin Majchrowski

Piotr Paleczny o festiwalu w Dusznikach: puściłem wodze fantazji

- Ten mój trzydziesty festiwal, a ogólnie 77., był dla mnie wyzwaniem, bo postanowiłem, że puszczę wodze fantazji i troszeczkę poszalejemy. Jestem przekonany, że będzie to festiwal, który długo będziemy pamiętać - mówił Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Duszniki-Zdrój Dwójka Marcin Majchrowski fortepian muzyka klasyczna Bruce (Xiaoyu) Liu Piotr Paleczny KULTURA

Chopinowskie mazurki w interpretacji mistrzów

W poniedziałek można było zdobyć płytę z mazurkami Fryderyka Chopina w wykonaniu laureatów Nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. To wielkie i ważne nazwiska światowej pianistyki na jednym albumie, wśród których znaleźli się m.in. Halina Czerny-Stefańska, Dang Thai Son, Ewa Pobłocka, Rafał Blechacz, Daniil Trifonov i Kate Liu.
Zobacz więcej na temat:  Płyta na Lato muzyka klasyczna Dwójka Fryderyk Chopin mazurek Marcin Majchrowski

Juliana Grigoryan z Grand Prix 11. Konkursu Moniuszkowskiego

- Od momentu, kiedy wyszła na scenę w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wykonać program 1. etapu, jej występ elektryzował obserwatorów i jurorów, co zaowocowało nagrodą Grand Prix - mówił Marcin Majchrowski o ormiańskiej śpiewaczce Julianie Grigoryan w audycji podsumowującej 11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki. Późnym wieczorem w sobotę (11.06) poznaliśmy werdykt jury.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko Marcin Majchrowski Andrzej Sułek Konkurs Moniuszkowski 2022 MUZYKA Dwójka Juliana Grigoryan

Stanisław Kuflyuk i "Straszny dwór" w wersji międzynarodowej [WIDEO]

- Kiedy przyjeżdżają realizatorzy z zagranicy wystawiać coś polskiego, są w to tak angażowani, że jest to godne podziwu. Są wspaniale przygotowani, znają tekst, muzykę, historię. Natomiast jest zawsze kwestia czegoś takiego, jak tradycja wykonawcza, reżyserska, muzyczna, i tutaj zaczynają się schody, ale są one bardzo przyjemne - mówił w Cafe "Muza" śpiewak operowy Stanisław Kuflyuk.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna opera Dwójka Marcin Majchrowski Poznań

Andrzej Boreyko: Kazimierz Kord wśród wielkich był najważniejszy

- Umiał w najtrudniejszych czasach poprowadzić ten statek Filharmonii Narodowej przez burze i wyprowadzić na spokojniejsze wody - i pokazać całemu światu, jak dobra jest ta orkiestra. W wielu krajach o utworach Pendereckiego, Lutosławskiego, Góreckiego, Kilara publiczność dowiedziała się też dzięki działalności maestra Korda – tak o jednym ze swoich poprzedników mówił obecny dyrektor Filharmonii Narodowej Andrzej Boreyko.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Marcin Majchrowski Andrzej Boreyko muzyka klasyczna filharmonia narodowa

"Klucz" – mikroopera radiowa Korzyńskiego i "Elektra" Straussa

Główną bohaterką sobotniego wieczoru była "Elektra" Richarda Straussa, którą kompozytor napisał u szczytu swojej kariery, w 1908 roku. Zanim jednak usłyszeliśmy tę operę w wykonaniu chóru i orkiestry nowojorskiej Metropolitan Opera, posłuchaliśmy mikroopery radiowej "Klucz" autorstwa zmarłego przed kilkoma dniami (18.04) Andrzeja Korzyńskiego, kompozytora, aranżera, pianisty oraz autora muzyki filmowej i rozrywkowej. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Korzyński opera Dwójka muzyka klasyczna Marcin Majchrowski Camille Saint-Saens

Koreańczyk Minsoo Sohn na Festiwalu Beethovena [ZOBACZ WIDEO]

W ramach 26. Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Lotte Concert Hall w Seulu wystąpił południowokoreański pianista Minsoo Sohn z towarzyszeniem Korea National University of Arts Symphony Orchestra pod dyrekcją Chi-Young Chunga. W programie znalazły się dzieła Mahlera i Beethovena. Zapraszamy do oglądania!
Zobacz więcej na temat:  fortepian muzyka klasyczna Ludwig van Beethoven koncert Dwójka Marcin Majchrowski Festiwal Beethovenowski

Peleas i Melisanda. Jedyna ukończona opera Debussy'ego

"Peleas i Melisanda" to pięcioaktowy dramat liryczny Claude'a Debussy'ego. Francuski kompozytor skomponował dzieło do libretta według dramatu Maurice'a Maeterlincka. W sobotę zapraszaliśmy do wysłuchania tej kompozycji w wykonaniu gwiazd opery (m.in. Adèle Charvet w roli Melisandy oraz Huw Montague Rendall jako Peleas). Solistom towarzyszyła Rouen-Normandie Opera Orchestra pod batutą Pierre'a Dumoussauda.
Zobacz więcej na temat:  opera Claude Debussy Marcin Majchrowski

Georg Friedrich Händel i jego "Mesjasz". Muzyczna doskonałość

Oratorium "Mesjasz" to najbardziej rozpoznawalna kompozycja, której autorem jest Georg Friedrich Händel. Premierowe wykonanie "Mesjasza" miało miejsce w Dublinie 13 kwietnia 1742 roku. Już podczas próby generalnej irlandzcy krytycy zgodnie pisali, że jest to najdoskonalsza kompozycja wszech czasów. Mamy nadzieję, że słuchaczom Dwójki umiliła ona świąteczny wieczór.
Zobacz więcej na temat:  Georg Friedrich Haendel muzyka klasyczna koncert Boże Narodzenie Dwójka Marcin Majchrowski