Polskie Radio
Section05
Marcin Majchrowski

Cykl Kwartetów Razumowskich Beethovena

Cykl Kwartetów Razumowskich Ludwika van Beethovena, napisanych w krótkim czasie w 1806 roku - domyka dzieło optymistyczne w przesłaniu i nie stroniące od wirtuozerii - Kwartet smyczkowy C-dur op. 59 nr 3. Także i temu utworowi nie można odmówić nowatorstwa i nietuzinkowych pomysłów, warto jeszcze raz podkreślić, że Beethoven pisał je "dla późniejszego wieku".
Zobacz więcej na temat:  Ludwig van Beethoven Dwójka muzyka klasyczna Marcin Majchrowski

Beethovenowska "Appassionata"

Środkowy okres twórczości Ludwika van Beethovena – to ten "Beethoven właściwy", kojarzony z potęgą i siłą, z rewolucyjnymi ideałami i wyznaczaniem nowych ścieżek dla całej muzyki. Kiedy uznał, że Napoleon podeptał bliskie mu ideały, a swoim gestem koronacji na cesarza go rozczarował – w przypływie złości wydrapał jego nazwisko z tytułowej karty "Eroiki" z taką furią, że została po nim dziura.
Zobacz więcej na temat:  Ludwig van Beethoven Marcin Majchrowski Dwójka

Jerzy Maksymiuk: dzięki tym dwóm utworom zająłem się muzyką

- Mój ojciec był niezwykłym, szalenie zdolnym człowiekiem. Kochał muzykę, grał na wielu instrumentach. Jego ulubionymi utworami był "Czardasz" Montiego i uwertura "Lekka kawaleria" von Suppégo. To prawdopodobnie spowodowało, że zacząłem zajmować się muzyką - mówił w Cafe "Muza" Jerzy Maksymiuk, charyzmatyczny i bezkompromisowy dyrygent, jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów naszych czasów.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Maksymiuk Marcin Majchrowski Dwójka dyrygent

Sonata A-dur. Jak Beethoven "okradł" Bridgetowera

Los bywa często bardzo niesprawiedliwy albo lubi płatać złośliwe figle. Czasami w zbiorowej pamięci utrwala i przechowuje nazwiska osób, które łączyły się z faktami lub wydarzeniami w dość przypadkowy sposób. Dziś każdy miłośnik muzyki uważniej "zestrzyże uszami" na dźwięk nazwiska Kreutzer, a nazwisko Bridgetower pozostaje raczej pustym, nic nie mówiącym dźwiękiem.
Zobacz więcej na temat:  Ludwig van Beethoven Marcin Majchrowski Dwójka MUZYKA skrzypce

"Twory Prometeusza". Niedoceniony balet Beethovena

"Twory Prometeusza" op. 43 to jedno z bardzo interesujących, a trochę niedocenianych dzieł, które stworzył Beethoven na samym początku XIX wieku. Dwuaktowy balet powstawał w latach 1800-1801, a wystawiony został w Burgtheater, w obecności cesarzowej Marii Theresy – 28 marca 1801 roku. To ponad godzina symfonicznej muzyki, napisanej między I i II Symfonią.
Zobacz więcej na temat:  Ludwig van Beethoven Dwójka Marcin Majchrowski