Piotr Anderszewski: wierzę w prawdziwą komunikację muzyki

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 21:19
- Z jednej strony artysta, który jak najuczciwiej odczytuje dzieło, z drugiej: publiczność, która próbuje zaangażować się w dialog z artystą. Wierzę, że to zawsze będzie istniało – podkreślał w Dwójce znakomity pianista.
Audio
  • Rozmowa z pianistą Piotrem Anderszewskim (Filharmonia Dwójki)
Piotr Anderszewski, 2015 r.
Piotr Anderszewski, 2015 r.Foto: PAP/CTK Photo/Michal Dolezal

Piotr Anderszewski był kolejnym gościem Dwójki w ramach cyklu spotkań związanym z czasem pandemii i odcięcia od bezpośredniego udziału w kulturze. - Jestem optymistą, wierzę w sztukę i muzykę. Wierzę w prawdziwą komunikację muzyki – mówił Piotr Anderszewski, komentując trudny, tak dla twórców, jak i dla odbiorców kultury, czas. - Mam przed sobą nuty Bacha. Próbuję zrobić to, co mogę z tą muzyką: tak ją wchłonąć w siebie, by móc w stanie ją zakomunikować. Liczę na to, że będę mógł, jeśli nie w tym roku, to w przyszłym…

W rozmowie również: o niecodziennym, pustym Paryżu ("niesamowita cisza, można zwracać uwagę na różne rzeczy") czy o eksploatowaniu natury ("jak oddycha się świeżym powietrzem, widzi się czystą Sekwanę, nagle człowiek się zastanawia nad kosztami ludzkiego działania"). Nie zabrakło oczywiście wspomnienia koncertu, który został przywołany w "Filharmonii Dwójki", a w którym Piotr Anderszewski zagrał partię solową.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzi: Joanna Grotkowska

Gość: Piotr Anderszewski (pianista)

Data emisji: 11.05.2020

Data emisji: 19.30