Koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Finał sezonu 2019/2020

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 19:00
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, podobnie jak inne zespoły, w okresie pandemii nie nagrywała i nie koncertowała. W niedzielę (21.06) instrumentaliści OPRW spotkali się w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, by zakończyć ten niepełny sezon.
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie
Orkiestra Polskiego Radia w WarszawieFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Przez cały czas dbaliśmy o to, aby nasza forma była jak najlepsza, ćwiczyliśmy, przygotowywaliśmy nowe utwory, by zagrać je w przyszłości - mówi Krzysztof Kur, dyrektor Orkiestry, której muzycy m.in. grali i nagrywali kameralne koncerty w swoich domach. Można je było oglądać w mediach społecznościowych i na portalu PolskieRadio.pl w ramach akcji #pracujemywdomu.

- Bardzo brakuje nam spotkań z publicznością w naszym radiowym Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego. Głęboko jednak wierzymy, że ten czas minie - dodaje Krzysztof Kur, który zaprasza melomanów na transmisję pierwszego, po kilkumiesięcznej przerwie, koncertu Orkiestry na żywo - bez udziału publiczności. Będzie to jednocześnie wieczór zamykający sezon 2019/2020.

- Program koncertu będzie naprawdę przyjemny dla ucha. Złożymy hołd maestro Krzysztofowi Pendereckiemu, prezentując jego Trzy utwory w barokowym stylu na orkiestrę smyczkową, potem zaprezentujemy dwie wczesne symfonie Wolfganga Amadeusza Mozarta: VI Symfonię F-dur i VII Symfonię D-dur, a także Antona Brucknera w transkrypcji Stanisława Skrowaczewskiego - przepiękne Adagio z Kwintetu smyczkowego F-dur, a na koniec Orawa Wojciecha Kilara - zapowiadał Michał Klauza, dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. 

- Bardzo się cieszymy, że znów razem muzykujemy. Mamy nadzieję, że ten koncert przyniesie trochę ukojenia w tych dziwnych czasach, w jakich nam przyszło żyć - dodał Michał Klauza, który poprowadził Orkiestrę w trakcie niedzielnego koncertu.

***

Program:

Krzysztof Penderecki Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową, Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia nr 6 F-dur K. 43, Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia nr 7 D-dur K. 45, Anton Bruckner (transkr. S. Skrowaczewski) Adagio z Kwintetu smyczkowego F-dur na orkiestrę smyczkową, Wojciech Kilar Orawa,

wyk: Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Joanna Grotkowska

Data emisji: 21.06.2020

Godzina emisji: 18.00