Polskie Radio
Section05
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

NOSPR ma 85 lat. "Górecki, Kilar, Penderecki uważali ją za swoją orkiestrę"

"Skupione, pobladłe z emocji twarze muzyków i oczy wpatrzone w dyrygenta, wiedziały, że cała Polska słucha" - tak relacjonowano w  tygodniku "Antena" pierwszy koncert Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, który odbył się 2 października 1935 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie jubileusz NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa Krzysztof Penderecki Dwójka Andrzej Sułek Beata Kwiatkowska

Koncert w 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Transmisja

W niedzielę 13 grudnia, w 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, radiowa Dwójka zaprasza na specjalny koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Program wypełnią utwory trzech kompozytorów manifestujących swą postawą i twórczością sprzeciw wobec totalitarnej opresji. Transmisja ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego o godz. 15.00 na antenie, na stronie dwojka.polskieradio.pl, Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

Stefan Rachoń. Artysta na estradzie i poza nią

- Stefan w domu nie zmieniał się. Był takim samym człowiekiem jak na estradzie. Swoją osobowością wypełniał całą przestrzeń wokół. Do ostatniej chwili żył muzyką. Gdy moje uczennice przychodziły na lekcje śpiewu do naszego domu, zawsze służył radą - wspominała w archiwalnym nagraniu Barbara Nieman, śpiewaczka operowa i druga żona Stefana Rachonia - założyciela Orkiestry Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Rachoń Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Polskie Radio Dwójka Jakub Kukla Andrzej Zieliński 95 lat Polskiego Radia

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia inauguruje nowy sezon artystyczny

Orkiestra wystąpi pod batutą jednego z najwybitniejszych światowych dyrygentów Pinchasa Steinberga. - Koncert inauguracyjny odbędzie się zgodnie z wymogami sanitarnymi w związku z epidemią koronawirusa - wyjaśnia dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Ewa Bogusz-Moore.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie muzyka klasyczna koncert Polskie Radio MUZYKA W POLSKIM RADIU Ewa Bogusz-Moore POLSKA

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Szymon Nehring i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie [Wideo]

Trwa 24. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena - kompozytora, którego 250. rocznicę urodzin obchodzi cały świat muzyczny. Nadzwyczajne okoliczności uwarunkowane pandemią wpłynęły zarówno na przesunięcie terminu festiwalu na jesień, jak i na nowe oblicze jego programu. Programu 2 Polskiego Radia transmituje festiwalowe koncerty. Wideo z wydarzenia można oglądać na stronie internetowej Dwójki. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Szymon Nehring Joanna Grotkowska

"Te Deum". Orkiestra Polskiego Radia i 24 inne orkiestry z całej Europy

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, razem z innymi 24 orkiestrami z całej Europy, zrzeszonymi w Europejskiej Unii Nadawców (EBU), wzięła udział w nagraniu "Te Deum" Marca-Antoine’a Charpentiera. Klip wideo, podkreślający współpracę orkiestr mediów publicznych z całej Europy, miał premierę 21 czerwca, czyli w Dniu Muzyki (World Music Day). Półtoraminutowe dzieło oglądać można w internecie i w Polskim Radiu. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  EBU Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie W POLSKIM RADIU

Michał Klauza: najbliższe miesiące będą dla nas wyzwaniem

- W tym tygodniu rozpoczęliśmy próby, dzięki Bogu wszyscy jesteśmy zdrowi. Bardzo się cieszę, że Polskiemu Radiu udało się doprowadzić do tego, że mamy bardzo bezpieczne warunki pracy - mówił w "Poranku Dwójki" szef artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie przed pierwszym od wybuchu epidemii koronawirusa występem zespołu. Zakończenie sezonu w niedzielę 21 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Michał Klauza Dwójka koncert studio Lutosławskiego studio im. Witolda Lutosławskiego koronawirus epidemia Paweł Siwek

Już dziś "Duo Granat & Kreda" i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie w Dziecięcym koncercie radiowym

Po godz. 18.00, Polskie Radio Dzieciom zaprasza na retransmisję kolejnego koncertu z cyklu "Dziecięce koncerty radiowe". W programie niedzielnego wydarzenia m.in. występ popularnych artystów dziecięcych Duo Granat & Kreda i gawędy o zwierzętach dr. Andrzeja G. Kruszewicza z towarzyszeniem muzyków Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU #zostańwdomu DAB+ Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie