Nie tylko "Planety"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 11:26
Muzyka angielskiego "Złotego wieku" to nie tylko Gustav Holst i jego najsłynniejsze dzieło. To również dokonania Brittena i wciąż mało znanego poza Wyspami Vaughna Williamsa.

  "The Perfect Fool" to jednoaktówka Gustawa Holsta do własnego libretta. W operze tej kompozytor dworuje sobie z Verdiego, Wagnera i Debussy'ego, kpi sobie również z publiczności i jej przyzwyczajeń. Rola tytułowego Błazna jest nie tylko rolą mówioną - zawiera tylko jedno słowo. Wedle niektórych interpretatorów Księżniczka jest personifikacją Brytyjskiej Muzyki, Błazen zaś - brytyjskiej publiczności. Nie dziwota więc, że dzieło zostało przyjęte chłodno i nigdy nie weszło do repertuaru. Często natomiast grywa się muzykę baletową, rodzaj czteroczęściowej suity, otwierającej operę.

"V Symfonia" Ralpha Vaughna Williamsa stanowi odwrót od radykalnie dysonansowych brzmień stosowanych wówczas  przez kompozytora i powrót do miększego, romantycznego brzmienia utworów wcześniejszych. Materiał melodyczny symfonii zaczerpnięty jest z komponowanej w tym samym czasie opery-moralitetu "Wędrówka Pielgrzyma" ("The Pilgrim's Progress"). Mimo to dzieło nie jest programowe, swobodnie rozwija tematy w sposóbautonomicznie muzyczny. W chwili premiery kompozytor miał już ponad 70 lat i niewielu przypuszczało, że "V Symfonia" stanowić będzie dzieło centralne w jego dorobku w tym gatunku. Vaughn Williams skomponował bowiem cztery dalsze symfonie w nadchodzących latach.

Według Benjamina Brittena jego "Koncert fortepianowy" jest "prosty i bezpośredni w formie". Utwór pochodzi z młodzieńczego okresu twórczości kompozytora, jest więc pełen wigoru i radości, tym bardziej, że Britten wykonywał ów koncert jako solista. Po kilku latach kompozytor napisał zupełnie nową trzecią część ("Koncert" składa się z czterech części).

Dzieło wymaga od wykonawcy energii rytmicznej, precyzji technicznej i poczucia humoru. Wszystkie te cechy posiada Steven Osborne, pianista, który zebrał znakomite recenzje za występy z BBC Scottish Symphony Orchestra w zeszłym roku. Z tym wiekszą przyjemnością zapraszamy do wysłuchania retransmisji z Glasgow. Wieczór poprowadzi Irena Myczka

 

Program

Gustav Holst muzyka baletowa z opery The Perfect Fool  op. 39, H.150

Benjamin Britten Koncert fortepianowy D-dur op. 13

Ralph Vaughan Williams V Symfonia  D-dur

Wyk. Steven Osborne – fortepian, BBC Scottish Symphony Orchestra, Vassily Sinaisky - dyrygent

(Glasgow, 25.11.2011)

25 stycznia (wtorek), godz. 19:00

Czytaj także

Filharmonia Dwójki: "Planety" Holsta, dyr. Paul McCreesh

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2008 17:22
Transmisja z Wrocławia
rozwiń zwiń